Uyumadan önce

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İkiz bebeklerimi, göbekleri düştüğü günden beri her gün banyo yaptırırım. İlk zamanlar, suyun içindeyken kendilerini yine anne karnında gibi hisseder bebekler. Elbette ilk banyolarının nasıl yaptırıldığı önemli. İlk banyosunda, bebeği sudan korkutmadan, narince suyla tanıştırırsanız, bundan sonra banyo onlar için en eğlenceli aktivite olur.

Kızlarım şimdi üç yaşındalar. Banyo zamanı geldiğinde, evdeki şenliği görmelisiniz. Çılgın bir sevgi gösterisi, acayip bir heyecan ve hemen banyoda oynanacak oyuncakların seçilmesi gibi bir ritüel oluyor bizim evde. Banyo öncesi hazırlık, bizim evde çok önemli ve bir o kadar da eğlenceli bir mesele sizin anlayacağınız.

Uykudan önce sakinleştirici banyo

Eğer çalışan bir anneyseniz ve çalışma saatleriniz elveriyorsa, uykudan önceki banyo saatlerinde evde olmaya gayret edin. Hatta sadece annenin değil, babanın da banyo çocuklarına banyo yaptırması çok önemli. Anne ve babayla bağ kurmanın en keyifli yoludur banyo zamanları.

Banyo öncesi hazırlıkları da eğlenceli hale getirebilirsiniz. Küvete su dolmasını beklerken, müzik eşliğinde banyo köpüğünü dökmek, oyuncakları seçmek, hangi pijama ya da geceliği giyeceğine karar vermek gibi eğlenceli işleri onlara verebilirsiniz. Böylece banyo hazırlığına çocuklarınızı da dahil edip, yatağa girinceye kadar geçen sürenin heyecanını yaşamalarına izin vermiş olursunuz. Banyo, yatmadan önce sakinleşmekte büyük rol oynar.

Banyo sonrası yatmadan önce, ikizlerime 10 dakika masaj yapardım. Yatağa gitmeden mayışmış olurlardı ellerimin altında. Banyo sonrası masaj hem anneyle bebek arasındaki bağı kuvvetlendiriyor, hem de bebeklerinizi rahatlatıyor.Masal anlatmayı unutmayın

Benim zamanımda masalları hep dedeler anlatır, torunlar da dizinin dibinde onları dinlerdi. Annem bize, yatmadan önce bir masal anlatır, eğer evde evin büyüklerinden biri varsa, masal anlatma görevi onlara düşerdi.

Kızlarımın artık bir kütüphanesi ve içinde hep kendi seçtikleri masal ve hikaye kitapları var. Favori kitapları her zaman ellerinin altında bir yerlerde duruyor. Ama daha bebekken, onlara hem öğle uykusu saatinde, hem de akşam uykusu saatlerinde kitap okumayı alışkanlık edinmiştim. Beni dinleyip dinlemediklerinin de bir önemi yoktu. Bu bir uyku ritüeli ve ileride çocuklarımın kitap okumayı sevmeleri için yapmam gereken bir şeydi. Şimdi iki kızımla birlikte yapmayı en sevdiğimiz şey, kitapçıları gezip, kitap seçmek.

Dinlendirici ve sakinleştirici olan masal okuma zamanının yataklarında geçirilmesi çok önemli. Perdelerini çekin, varsa gece lambasını sadece kitap okuyacağınız yerde açın, kitaplarını okuduktan sonra kapatın. Böylece çocuklar, bunun uykuya geçiş zamanı olduğunu anlamaya başlayacaklardır. Ben masal okumayı bitirdikten sonra, başuçlarında duran CD çalarda, uyku ninnilerinin olduğu bir albüm çalarım. Bu da onların uyumalarına yardımcı oluyor. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder