Yaşlanmayı durduracağım

26 Nisan 2015, Pazar 15:00
AA

Çocuklarımı hep iyi ve doğruya kodladığımı düşünürüm. Matematiği sevdirmek amacıyla küçükler için hazırlanmış matematik kitaplarını onlara okumak gibi, doğayı ve hayvanları sevmeleri için çilek ekip, sokak hayvanlarını beslemek gibi pek çok şey yaparız birlikte.

Daha çok küçüklerken onlara şunu dediğimi hatırlıyorum; “Lütfen biriniz ışınlanmayı ve diğeriniz de kansere çare bulsun” Neden böyle söylediğimi bilmiyorum ama ağzımdan çıkmıştı o zamanlar.

Geçenlerde konu yaşlanmaya geldi evde. “Ben yaşlanmayı sevmiyorum anne” dedi Mavi. “Ama benim anneannem yaşlı, sizinki yaşlı değil henüz ama o da yaşlanacak ve gün gelecek ben de yaşlanacağım.” İtiraz etti bizimki. “Ben yaşlanmayı durduracağım o zaman!” Bunu nasıl yapacağını sordum, “Tatlı bir şurupla yapacağım” dedi.

Hayali bile güzel geldi. Hep genç kalmayı kim istemez? Sonra kafama bir dolu felsefi tartışmalar üşüştü. Yaşlanmak kötü müdür? Çok güzel yaşlanan insanlar tanıdım ben.

Sorun sadece cildimizin sarkıp saçlarımızın beyazlaması mıdır? Ben kafamda bu deli sorulara cevap ararken, Mavi’nin bir an önce büyüyüp yaşlanmayı durduran tatlı şurubu bulmasını hayal ettim.

Yaşlanmayı durdurursak belki en azından dış görünüşümüzle olan derdimiz biter ama şu bir gerçek, hayatla olan derdimiz hiç bitmeyecek.

ANNE BABALARA TAVSİYELER

Gelişim düzeyine uygun günlük aktivite ve işleri alışkanlık haline getirmeye çalışın.

Evde uyulması gereken net kurallar koyun ve bu kurallardan taviz vermemeye özen gösterin.

Çocuğunuza yaşam boyu onu seveceğiniz ve ona bağlı olduğunuz düşüncesini verin.

Çocuğunuza vereceğiniz en değerli ve önemli hediye onunla birlikte olduğunuz ve istediği eylemleri beraberce yaptığınız zaman dilimleridir.

Çocuğunuzla konuşurken ve onu dinlerken göz göze gelmeye çalışın.

Ona yumuşak bir şekilde ve saygılı davranın. Sabırlı olun.

Çocuğunuzun mükemmel olmasını beklemeyin ve mükemmel olmasını istemeyin.

Çocuğunuza güvenin ve güveninizi belli edin. Onunla savaşmayın.

Çok konuşup nasihatler vermektense, davranışlarınız onun için daha öğretici olacaktır.

Sorumlulukları ile ilgili (odasını toplama, ellerini yıkama, giysilerini düzenleme) onu sık sık uyarın.

ETKİNLİK KUŞU

Geçtiğimiz günlerde birinci yaşını kutlayan KidZania Çocuk Cumhuriyeti içerisinde yer alan Karaca Arkeoloji Müzesi; çocukları arkeoloji konusunda bilinçlendirmeye devam ediyor.

Genel tanıtımların yanı sıra; ülke tarihi ve kazı alanları hakkında da bilgi verilen Karaca Arkeoloji Müzesi’nde çocuklar, önce KidZania bünyesinde yer alan kazı alanında buldukları eserleri temizliyorlar, ardından da eser bilgilerini yazıp bu eserleri müze adına kayda alıyorlar. Kayda alınan eserler müzede sergileniyor.

Bilgi için telefon: 0850 200 5439

FİLOZOF ÇOCUK

Dünyaca ünlü Fransız filozof yazar Oscar Brenifier’nin beğeniyle okunan ‘Filozof Çocuk’ dizisi, yenilenen boyutları, göz alıcı kapakları ve şaşırtıcı fiyatıyla artık herkesin kitaplığına giriyor. Neden varım? Her şeyi bilmem gerekir mi? Mutlu olmak için neye ihtiyacım var? Hayat neden böyle?

Büyümek zorunda mıyım? Sevgi nedir? Özgürlük ne işe yarar? Hepimiz eşit miyiz? Güzel nedir? gibi küçüklerin zihinlerini kurcalayan büyük sorular, tüm hayatını felsefeye adamış bir filozofun çocukları düşünme sanatı ile tanıştırmak amacıyla kaleme aldığı on sekiz kitaplık yeni ‘Filozof Çocuk’ serisinin de belkemiğini oluşturuyor.

Düşünme eylemini çocuklar için eğlenceli bir serüvene dönüştüren Oscar Brenifier, dizideki her kitabın ismini bütünleyen on sekiz büyük soru yardımıyla, okurlarını, düşünceleri ile oynamaya ve görünenin ardında yatan gerçeği keşfetmeye çağırıyor.

Bu sıra dışı başvuru dizisini çocuklar için hazırlanan diğer felsefe temalı kitaplardan ayrıştıran en önemli fark ise okurlarına karşı sergilediği ‘sorgulama odaklı’ tutum oluyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.