Ezgi Köker: Hikayem sanatın kucağına doğarak başladı

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

2014’ten beri İncesaz grubunun solisti Ezgi Köker, bestesinden klibine kendi hazırladığı bir albüm çıkardı. Kendisiyle yeni albümünü ve müziğe olan tutkusunu konuştuk.

Ezgi Köker’i nasıl anlatırsınız bize?

Hikayem sanatın kucağına doğarak başladı. Kadıköy’de doğdum büyüdüm halen buradayım. İstanbul’un ve kültürümüzün çeşitliliğinden nasip alarak hayatıma ve müziğime yön verdim. İTÜ konservatuar mezunuyum. Çok küçük yaşlardan itibaren Klasik Türk Müziği’ne ve Halk Müziği’ne aşık ve aşinayım. Yine küçük denebilecek bir yaşta, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu mensubu oldum. 2012 yılında ‘Sade’adlı bir albümüm yayınlandı. 2014’den beri İncesaz grubundayım. Çocukluğumdan beri şarkı sözleri ve şarkılar yazma gayretindeyim nihayet sizinle buluşturdum onları.

2014 yılında başladığınız İnce Saz solistliğine dönsek...

İncesaz ile çalışmak gurur verici, heyecanlı ve öğretici bir süreç. Heyecanlı halimden kendime evrilmem biraz zaman aldı. İki albüm ve iki şarkılık single çıkardık beraber ve yeni albüm de gelmek üzere. Müzik konusunda benim açımdan değişen çok şey oldu. Öğrenmek, yenilenmek, kendine eklemek istersen her yol bir fırsattır bunlar için.

Bestesi ve klibi size ait yeni şarkınız ‘Uyuma İnsan’ çıktı. Bolca mesaj içerikli bir şarkı. Bu şarkıyı hangi duygular içerisindeyken yazdınız?

Biraz ütopik duyulacak belki ama bu şarkıyı gözlerimden sicim gibi yaşlar inerken bestelediğimi hatırlıyorum. Haksızlığa, savaşın ortasındaki çocuklara, asla anlam veremediğim nefret duygusuna, ikiliklere, ayrımcılığa tahammülüm kalmadığı bir andı. Tüm bunları düşünürken şarkı çıktı ortaya.

BU YOLDAN TEK DİLEĞİM HUZUR

“Ne bu yoldan dileğin?” diyorsunuz şarkının sözlerinde. Sizin bu yoldan dileğiniz nedir?

Gerçekten huzur... Huzur, çok sihirli ve kilit bir kelime. İnsan, içinde azıcık bile mutluluk hissetmezse huzurlu olamaz, kendisiyle ve dış dünyayla barış içinde değilse yine huzurlu olamaz. Sağlık yoksa olamaz, parası yoksa olamaz. Zamanı yoksa olamaz. Huzurlu hissetmek biraz lüks gibi sanki...

Müziğin gücü desem neler söylemek istersiniz?

Bireysel olarak müthiş iyileştirirci olduğu konusunda sanırım hepimiz hemfikiriz. Dinlemek de icra etmek de aşırı iyileştirici ve küçücük anlarda bile olsa huzur verici. Bilimsel olarak kanıtlanabilen bir güç. Tabii ne tarz bir müzik dinlediğiniz, kimlerden dinlediğiniz de çok belirleyici. Genelde bize sunulanın dışında da harika müziklere ulaşma imkanımız arttı.

Müzik piyasasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Birçok müzisyen (ben de dahil) kendi YouTube kanallarına hatta kendi yapımcılıklarıyla müzikler yüklüyor. Her gün televizyona çıkan, radyolarda sıkça çalan birçok şarkıyı, büyük zincir restoranların yemeklerine benzetiyorum. Ne yediğiniz çok önemlidir, yedikleriniz hücrelerinizi etkiler. Aynı şekilde ne dinlediğiniz de çok mühim. Doymak ağzınıza ya da kulağınıza tıkadığınız bir eylem olmamalı çünkü onlar sizin vücudunuzu ve ruhunuzu şekillendiriyor. Kendinize iyi bakın derim her yönden, güç burada.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder