Diş gıcırdatanlara porselen lamina uygulaması önerilir mi?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Lamina porselen uygulaması ön dişlere uygulanan ve gülüş estetiği için önemli olan bir tekniktir. Porselenin yapısı güçlendirilerek inceltilmesi sağlanır ve elde edilen ince yapraklar dişlere uygulanır. Porselen lamina sağlıklı ve güzel bir gülüşe sahip olmanın en etkili yöntemleri arasında yer alır. Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyenler tarafından tercih edilen lamina porselen uygulaması çoğu insanda etkili sonuçlar verir.


Lamina porselen kimlere uygulanmaz?

Sık tercih edilen lamine porselen tekniğiyle etkili sonuçlar elde edilse de bazı kişilerde bu teknik uygulanamaz. Kimilerindeyse çeşitli tedavilerden sonra uygulanması gerekir. Diş yapısındaki bazı bozukluklarda tedavi öncesinde şekil değişikliği yapmak gerekir. Dişlerin üst üste kapandığı durumlarda ufak bir kesimle lamina porselen uygulaması yapılır. 


  • Kesim yapılmadığı sürece teknik uygulanamaz. 
  • Kişinin dişlerinde yeterince mine dokusu bulunmuyorsa uygulama yapılamaz. 
  • Dişlerini gıcırdatan kişilerde uygulama yapılmaz. Bu kişilerin diş gıcırdatma sorunu ortadan kaldırıldıktan sonra uygulama yapılabilir. 
  • Diş gıcırdatma benzeri takıntılı davranışlarda da lamine porselen uygulaması tercih edilmez. Kalem ısırma, tırnak yeme, dişleri sıkma gibi alışkanlıklar giderilmediği sürece yapılmaz.


Lamina porselen kimlere uygulanır?

Diş sorunlarının pek çoğunda uygulanan camine porselenler, özellikle dişteki renk değişikliklerinin 'bleaching', yani 'diş beyazlatma' uygulamasıyla giderilmediği durumlarda tercih edilir. Diş yapısındaki bozukluklar, lekeler ve diş üzerindeki çatlakların ortadan kaldırılması için uygulanan yöntem estetik bir gülüş için vazgeçilmezdir. Dişlerinin görüntüsünden memnun olmayanlar, doğumsal diş bozukluklarına sahip olanlar, çeşitli nedenlerden ötürü dişleri aşınan ya da kırılan kişilerde camine porselen uygulamaları etkili sonuç verir.


Lamina porselen uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Uygulama sonrasında aşırı sert gıdalar tüketmemek gerekir. Lamina porselenler dişlerle doğal bir şekilde kaynaşarak diş yapısına adapte olur. Bu adaptasyona rağmen uygulamanın en sağlıklı şekilde işlevini yerine getirebilmesi ve laminalerin zarar görmesine engel olmak için dikkatli olmak gerekir. Diş gıcırdatma, dişle bir şeyler koparma, tırnak yeme, sert besinler tüketme, dişle kuruyemiş kırma gibi hareketlerden uzak durulması, porselen uygulamasının sürekliliği ve sağlığı için önemlidir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder