Doç. Dr. Gökçen ErdoğanBiz geniş bir aileyiz
HABERİ PAYLAŞ

Biz geniş bir aileyiz

Yıllardır çeşitli mecralarda soru cevaplarla toplumun ve özellikle kadınların sorunlarına profesyonel çözümler üretmeye çalışıyorum. Bu bazen tıbbi bilgimle oluyor, bazense çiftlere yönelik çalışmalarımızın temelinde çok sık duyduğumuz sorunların iletişimle yönetimine dair önerilerimle.

EVİMİZE ANAHTARLA GİRİYORLAR YATAK ODAMIZDA BASILMIŞLIĞIMIZ VAR

SORU: Hocam, 5 yıllık evliyim ancak bizim sorunumuz hiçbir zaman cinsel olmadı. Hatta ikimizle ilgili bir şey bile olmadı. Eşimin ailesinin hayatımızın içinde bulunma ısrarı nedeniyle aramız bozuluyor. Birlikte olmadığımız günler, bu sebeple küs ya da gergin kaldığımız günlerdir sadece, düşünün. Anahtarla evimize girdikleri için yatak odamızda basılmışlığımız bile var. Eşimi çok seviyorum ama ailesine hiçbir şey dememesi beni soğutuyor. Ne yapabilirim?

Haberin Devamı

CEVAP: Toplumumuzda çekirdek aile kavramıyla ilgili bazı hassasiyetlerin hâlâ eksik olduğunu düşünüyorum. Çocuklar büyürler ve çekirdek ailelerinden ayrılarak kendi çekirdek ailelerini kurarlar. Fakat bazen iki çekirdek aile arasında sıkışan, gerekli yerlerde irade gösteremeyen ve doğduğu ailesiyle bağını nasıl tesis edeceğini bilemeyen yetişkinlerle karşılaşıyoruz. Sık karşılaşıyoruz. Öncelikle mahremiyet kavramı öyle bir şey ki sadece sizde olması yetmiyor. Geniş ailenizde de sizin mahremiyetinizle ilgili özen ve saygı olması gerekiyor. Yoksa ne yapacaksınız? Talep edeceksiniz. Açık açık. Eşinizin yapması gereken de tam olarak bu. Elbette birbirimizin ailelerine saygı göstermeliyiz ve herkes bir annenin bir babanın evladı, birilerinin kardeşi, bunu unutmamalıyız. Ama aynı zamanda artık kendi çatımızın altındayız ve önceliğimiz bu. Dolayısıyla eşinizle kavga etmek, trip atmak yerine çok açık biçimde konuşun ve konuşmalar istediğiniz gibi gitmiyorsa yazın. Ev anahtarının ikinci bir kişide olması gerekiyor mu mesela? Güvenlik için bıraktığınız bir anahtarı, sizi aramadan, izninizi almadan kullanmalarının önünde durmalısınız, çift olarak. Aranızı asla bozmayın ama bu konuda eşinizle yol alamıyorsanız çift terapileri bu konuda hakemlik makamı olabiliyor. Etkisi daha yüksek olabilir.

Haberin Devamı

BAYRAMDA GELİN EVDE OLMALIYMIŞ KENDİ AİLEMİ ÇOK ÖZLÜYORUM

SORU: Hocam, bayram yaklaşınca bana afakanlar basıyor. Çünkü hiçbir bayramda ailemin yanına gidemedim. Bizden 9 saat uzaklıkta oturuyorlar, ben bu şehre gelin geldim. Geleneklerine göre, bayramda gelin evde olmalı ve bütün aile ziyaretlerinde hazır bulunmalı. Hem misafir ağırlamalı hem de misafirliğe gitmeli. 4 yıllık evliyim, 8 bayram gördüm ama hiçbirinde anne babamın elini öpemedim. Yaşlı insanlar, rahat seyahat edemiyorlar. Bayram bitimine alıyorlar biletimi, gitmemi asla engellemiyorlar. Ama zamanını onlar seçiyor. Çok mutsuzum. Bunu ailede kriz çıkarmadan nasıl çözerim?

CEVAP: Evliliklerde ailelerin kabullenmesi gereken şey şu aslında; bayram herkesin, herkesin kendine göre gelenekleri var, herkesin evladı kendine en kıymetli, herkesin anne babası kendine en kıymetli. Bunları bilmek ve sonra geniş aileyi bunları kabullenerek biraz da adaletle yönetmek gerekiyor sanırım. Ancak ben burada eşinize iş düştüğünü düşünüyorum. 4 yıl böyle geçmiş ama bundan sonra böyle olması şart değil. Dolayısıyla bir an önce herkesi mutlu edecek bazı değişiklikler yapılabilir. Bayramlardan birini kendi ailenizle, birini eşinizin ailesiyle geçirmek, bayramın 2. günü seyahat etmek gibi. Bu haklı isteğinizi eşinizle açık biçimde paylaşın ve gerekli düzenlemeleri yapması, bu konuda irade göstermesi için talepte bulunun derim. Bu konuda herkesin gelin gittiği evin kurallarına uyması gerektiğini düşünmüyorum. Gelinler de insan ve onların da arzuları, aileleri, tercihleri var. Köle pazarlarından alınan köleler için geçerli olabilecek kuralları, 2024 senesinde gelinler üzerinden aklayamayız.

Haberin Devamı
Sıradaki haber yükleniyor...
holder