Bol su tüketmek tedaviye yardım ediyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi yapılırken idrar kültürü yapılır ve kullanılacak antibiyotik seçilir. İlacınızı kullanırken günde 2.5-3 litre kadar su tüketirseniz iyileşmenize yardımcı olur.

Antibiyotik verdiler ama tedirginim

26 yaşındayım, doğum kontrol hapı alıyorum. İdrar yolları enfeksiyonu teşhisi konuldu. Antibiyotik kullanmam gerekiyormuş. Acaba antibiyotik doğum kontrol hapı ile ters bir etkileşimde bulunur mu?

CEVAP

Sevgili okurum, idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde antibiyotik tedavisi gerekli olabiliyor. Yapılacak idrar kültürü testi ile idrar yollarınızdaki enfeksiyonun türü belirlenir ve bu enfeksiyon kaynağına hangi antibiyotiğin etkili olacağı saptanır. Doğum kontrol hapını ve kullandığınız diğer ilaçları doktorunuz ile paylaşmayı ihmal etmeyin. Doktorunuz ilaç etkileşimi olmayan antibiyotik seçimi ile bu konuda size yardımcı olacaktır. İdrar yolu enfeksiyonlarında ilaç harici tedaviye yardımcı en önemli faktörün günlük 2.5-3 litre su tüketimi olduğunu unutmayınız.

Cinsel hayat ne zaman başlayabilir?

47 yaşındayım. Menopoza girmemiştim ama çeşitli rahatsızlıklardan dolayı ameliyatla rahmi alındı. Acaba ben ameliyattan ne kadar sonra eşiyle beraber olabilirim? Olumsuz sonuçları olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okurum, geçmiş olsun. Kadın hastalıkları ameliyatları sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Cinsel birliktelik için öncelikle doktorunuza muayene olup engel bir durum olup olmadığını sorgulamalısınız. Ameliyat sonrası yaklaşık 40 gün boyunca cinsel birliktelik önerilmez. Bu süre zarfında vajen kafı denilen rahim ağzının vajen ile birleştiği noktanın tamamen iyileşmesi gerekir. Eğer iyileşme olmadan cinsel birliktelik yaşanırsa yara yerinde enfeksiyon, kanama ve açılma izlenebilir

3’lü test ne anlama geliyor?

36 yaşında, 2 yıldır evli kadınım. 4 aylık hamileyim. Doktor benden 3’lü test istedi. Bu ne anlama geliyor? Bu test niçin yapılır?

CEVAP

Sevgili okurum, gebelikte bazı genetik hastalıkların bebekte olup olmadığını araştırmak için tarama testleri yapılır. Bunlardan bir tanesi üçlü testtir. Üçlü test gebeliğin 16-18’inci haftaları arasında yapılır. Bu haftalarda ultrasonografi ile bebeğin büyümesi değerlendirilir. Ultrasonografi ile aynı gün anneden kan numunesi alınır. Alınan bu kanda HCG, AFP ve ESTRİOL bakılır. Bu bulguların hepsi değerlendirilerek bebeğin Down sendromu ve trizomi olarak bilinen genetik hastalıklara sahip olup olmadığı değerlendirilir. Yapılan bu test, bir tarama testi olup kesin sonuç vermesi beklenmez.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder