Bulantı çok fazlaysa ilaçla şikayetler azaltılır

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gebelikte aşırı bulantı şikayeti annenin sıvı alımını ve yemek yemesini azaltır. Bu durumdan anne ve bebek olumsuz etkilenebilir. Böyle olursa bebeğe zararı olmayan bazı ilaçlar vererek annenin sıkıntısı azaltmak mümkün olur.

Rahim tersmiş

30 yaşındayım ve 10 yıl önce doğum yaptım, ardından spiral taktırdım. Adet döneminde bel ve kasık ağrılarımdan sonra kanamalarım çok şiddetlenince doktora gittim, spiralimi çıkarttılar. Gittiğim jinekolog “Rahmin doğuştan ters” dedi. Bunun bir zararı var mı? Yeniden bebek sahibi olabilir miyim?

CEVAP

Sevgili okurum, kadınların yaklaşık yüzde 80’inde rahim öne doğru dururken, yüzde 20’sinde ise rahim arkaya doğru durur. Rahimin arkaya doğru olması bir hastalık olduğu anlamına gelmez, normal bir durumdur. Daha önce zaten bir doğum yapmışsınız. Doğuştan olan bir durum olduğu için tekrar gebe kalmanıza engel olacak bir sorun değildir. Endişe etmenize gerek yok. Çünkü rahimin öne ya da arkaya doğru olmasının gebelik oranlarına olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

İlaç verilmedi

İki aylık hamileyim ve çok mide bulantım var. Doktor geçer dedi ve ilaç vermedi. Sizce ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okurum, gebeliğiniz hayırlı olsun. Gebeliğin ilk dönemlerinde sık karşımıza çıkan bulantı şikayetleri ne yazık ki anne adayının yaşam kalitesini düşürebiliyor. Beta-hcg denilen hormonun kanda artması ile oluşan bu bulantı gebeliğin normal bir süreci olup anneyi rahatsız ettiği takdirde ilaç tedavisi ile baskılanır. Aşırı bulantı şikayeti annenin sıvı alımını ve yemek yemesini azaltır. Bu durumlarda hem anne hem bebek olumsuz etkilenebilir. Bu durumlarda önerdiğimiz, bebeğe zararı olmayan ilaçlar ile bu şikayetleri azaltabiliyoruz. Ayrıca yağlı, baharatlı yiyeceklerden uzak durarak ve zencefil tüketerek bulantınızı azaltabilirsiniz.

Adet görmedim

Yedi aydır evli kadınım. Bir aydır adet görmüyorum. Gebelik testleri negatif çıkıyor, jinekoloğa gittim, muayene yapıldı, ultrasonla bakıldı. Kesede bir şey gözükmüyor. Doktor adet söktürmek için bir ilaç verdi. Beş gün kullandım, bitti. Ama adet görmedim. Gebe kalmaktan korkuyorum. Sizce gebelik var mıdır?

CEVAP

Sevgili okurum, adet gecikmelerinde akla ilk gebelik gelmelidir. Gebeliğin olup olmadığından emin olmak için idrar yerine kanda gebelik testi yapılması daha doğru olacaktır. Eğer yapılan tetkiklerde gebelik saptanmazsa ve rahim kalınlığı uygun ise adet söktürücü ilaç ile tedavi yapılabilir. Adet söktürmek amaçlı verilen ilacın kullanımı biter bitmez adet görmeniz beklenmez. İlacın bitimini takiben ilk 1 hafta için adet görmeniz beklenir.

Yazarlarımızdan

18 Eylül 2021, Cumartesi 11:22
18 Eylül 2021, Cumartesi 07:01
18 Eylül 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder