Gebeliği zorlaştırabilir, düşüğe yol açabilir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Miyomun tedavisi hastanın şikayetine, yaşına ve çocuk isteyip istemediğini göre şekillenir. Bazıları aşırı kanama yapar. Gebeliği zorlaştırabilir. Gebe kalsanız da düşüğe neden olabilir.

Prolaktin hormonu neden yükselir?

23 yaşında, bekar kızım. 13 yaşında ilk adetimi gördüm, adet düzensizliği başladı. Doktora gittim, yapılan tahliller sonucu prolaktin hormonum yüksek çıktı. Bu neden kaynaklanıyor olabilir? Doktora gitmem gerekirse hangi bölüme gitmeliyim?

CEVAP

Sevgili okurum, süt hormonu olarak da bilinen prolaktin hormonu kadınlarda doğurganlık ve adet düzeni ile ilgili hormonların üretimini baskılar. Prolaktin yüksekliğinin birçok nedeni olabilir. Sık görülen nedenlerin arasında kişinin kullandığı bazı ilaçların yan etkisi sayılabilir. Prolaktin yüksekliği cinsel isteksizlik, baş ağrısı, görme bozukluğu ve memelerde hassasiyet ile bulgu verebilir. Tedavisi ile genellikle medikal yani ilaç tedavisidir. Doktorunuzun önereceği ilaçlar ile prolaktin değeriniz normal seviyelere gerileyecektir. Şikayetiniz ile ilgili bir endokrinoloji uzmanı tarafından muayene edilmenizi öneririm.

Miyom yüzünden düşük yapabilirmişim

Rahmin içine doğru 3 santime yakın miyom saptandı. Doktorum bu miyomun hamile kalırsam düşük yaptırabileceğini söyledi. Sizce ameliyat gerçekten gerekli mi?

CEVAP

Sevgili okurum, miyomlar rahimin iyi huylu kitleleridir. Miyomların tedavisi hastanın bulgularının şiddetine, miyomların boyutuna, miyomların konumuna, hastanın yaşına ve hastanın gelecekteki doğurganlık arzusuna göre planlanır. Var olan miyomlar eğer çok büyüklerse, bulundukları yer gebeliğe engelse ve aşırı miktarda kanamaya yol açıyorsa ameliyat gerekebilir. Sizin tariflediğiniz miyom, rahmin iç tarafına olduğu için gebe kalmaya engel olabileceği gibi düşük riskine de neden olabilir. Bu nedenle gebelik öncesi ameliyat olarak bu riski azaltmanızı öneririm.

Rahim kanserinin belirtisi mi?

27 yaşında, 2 çocuk annesiyim. 2.5 yıl önce doğum yaptım. Düzensiz adet kanamam var ve ilişki sırasında kan geliyor. Bunlar rahim kanserinin belirtisi olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okurum, ilişki sırasında ve sonrasında kanamalar ihmal edilmeden değerlendirilmesi gereken durumlardır. Bu kanamalarda akla ilk olarak rahim kanseri, rahim ağzı kanseri ya da kanser öncesi lezyonların varlığı gelir. Kanser olguları dışında uzun süreli vajinitler, enfeksiyonlar ve servikal polipler de kanama yapabilirler. Yapılacak muayene sonrası doktorunuz riskli bir durum olup olmadığını saptayabilecektir.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder