Gebelikte doğru beslenmek çok önemli

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gebeliğin ilk 3 ayında en az 1 öğünde protein, günlük 5-6 porsiyon meyve tüketilmeli. Vücudun mineral ve vitamin ihtiyacı için fındık, ceviz, çiğ badem yenmeli. Ekmek olarak da tam buğday, tam tahıl ya da çavdar ekmeği tercih edilmeli.

Menopoza girmek istemiyorum

47 yaşındayım. Son 2 yıldır adetimde düzensizlikler oluyor. Bir yıl önce ultrasonla bakmış, 1.5 santim miyom olduğunu söylemişlerdi. “Takip edelim, büyümezse sorun yok. Menopoza giriyor olabilirsin” demişlerdi. Menopoza girmek istemiyorum. Adet görme süresini nasıl uzatabilirim?

CEVAP

Sevgili okurum, miyomunuz çok büyük değil ve sıkıntı yaratmıyor ise takip edilmesi yeterli olacaktır. Menopoz süreci ile birlikte zaten zamanla küçülecektir. Sizin de tarifinize göre menopoz süreciniz başlıyor. Menopoz sürecinde adet görmeniz beklenmez ama geçiş dönemlerinde araları açılan adet döngüleri ilaç desteği ile bir süreliğine düzenlenebilir. Eğer hastada verilecek hormon tedavisine engel oluşturan bir durum yok ise hormon tedavileri kullanılabilir.

Hangi gıdaları tüketmeliyim?

27 yaşındayım, 6 haftalık hamileyim. Hamilelikte nasıl beslenmem gerekiyor? Hangi gıdaları tüketmem faydalı olur?

CEVAP

Sevgili okurum, gebeliğin ilk 3 ayında en az 1 öğünde kırmızı et ve balık gibi bir protein kaynağı ve günlük 5-6 porsiyon meyve ve sebze tüketilmelidir. Ekmek olarak kepekli ürünler değil, tam buğday ekmeği, tam tahıl ekmeği ve çavdar ekmeği yenilmesi önerilir. Bu süreçte ayrıca fındık, ceviz ve çiğ badem tarzı ürünlerin de beslenmeye eklenmesi önerilir. Bu ürünler içerdikleri yağ ve besin kaynaklarından dolayı vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacaklardır.

Hamile kalmama engel olur mu?

11 aylık evliyim,1.5 aylık evliyken şiddetli kanamam oldu ve doktora gittim. “Çikolata kisti” dediler. İlaç tedavisi gördüm ve kistin kaybolduğu söylendi. Ne yapmam gerekiyor? Bu durum hamile kalmama engel mi?

CEVAP

Sevgili okurum, çikolata kistiniz kaybolduğu için medikal tedaviden fayda görmüşsünüz. Bir yıla yakındır evli olmanıza rağmen tedavi gördüğünüz için doğurganlığınız hakkında bilgi vermek zor. Yaşınızı belirtmediğiniz için genel bir bilgilendirme yapacağım.

Benim size önerim doktorunuz ile görüşmeniz ve eğer gerekli görürse rahim içinin ve tüplerin histerosalpingografi (rahim filmi) ile değerlendirilmesi. Çikolata kistleri varlığında endometriozis odakları arka planda yapışıklıklar yapabiliyor ve bunlar da gebeliğe engel olabiliyor.

Yazarlarımızdan

25 Eylül 2021, Cumartesi 07:01
25 Eylül 2021, Cumartesi 07:00
25 Eylül 2021, Cumartesi 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder