Hastanın yaşına ve sağlık durumuna göre ilaç verilir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doğum kontrol haplarının koruyuculuğu çok yüksek ama kendi kendinize karar verip kullanmaya başlamayın. Yarardan çok zarar görebilirsiniz. Doktorunuz yaşınızı, hastalıklarınızı ve aile öykünüzü değerlendirerek size ilaç önerisinde bulunur.

Yumurtlama olmuyormuş

İki yıllık evliyim, 6 ay önce hamile kalamayınca doktora gittim. Çikolata kisti çıktı. Sağ yumurtalığımda 2 santimlik bir kistim var. Gebelik tedavisine başlandı. Bu ay ilk defa ilaç kullandım ama gebelik olmadı. Rahim filminde her şey normal. Yumurtlama olmuyormuş. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okurum, gebeliğin oluşması için birçok faktörün aynı anda sağlıklı şekilde işlemesi gerekir. Gebelik oluşumu için önemli nokta döllenmenin oluşmasıdır. Bunun içinde kadında yumurtlamanın gerçekleşmesi ve bu yumurtanın da bir sperm tarafından döllenmesi gerekir. Anlattığınıza göre sizin yumurtlamanızda sorun gözüküyor. Uygulanacak tedavi ile yumurtlamanızın sağlanması gerekir. Burada bahsetmemişsiniz ama eğer yapılmadıysa eşinizin de spermiogram testi yaptırmasını öneririm. Çocuk istenen durumlarda bazen kadına odaklanarak erkek faktörlü sorunlar gözden kaçabiliyor.

Hangi hapı kullanayım?

Hamile kalmamak için hangi doğum kontrol hapını kullanmalıyım?

CEVAP

Sevgili okurum, piyasada birçok farklı doğum kontrol hapı bulunmaktadır ve her birinin içerisinde farklı düzeylerde hormon vardır. Doğum kontrol hapı kullanmayı planlayan kişi öncelikle doktoruna danışmalı ve muayene olmalıdır. Yapılan muayene sonrası hastanın yaşı, geçmiş hastalıkları ve aile öyküsü değerlendirilerek uygun ilaç önerisinde bulunulur. Her ilacın içerisinde farklı sayılarda tablet bulunduğundan doktorunuz uygun kullanım şekli hakkında da bilgi verecektir.

Miyom için hap verdi

Doktor, bana rahimdeki miyomlardan dolayı bir hap verdi. Çok ağrım oluyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okurum, kadınlarda sık rastladığımız miyomlar hastalarda kasık ve karın ağrılarına yol açabiliyorlar. Kişinin gündelik yaşamını olumsuz etkileyen bu ağrılar genellikle bası yapan ve büyük miyomlarda karşımıza çıkıyor. Hastanın yapılan muayenesinde ağrıya yol açacak başka bir neden bulunmaz ise ve miyomlar hastada ağrı yapmaya devam ediyorsa gerekli durumlarda ameliyat düşünülebilir. Yapılan ameliyat ile hastanın rahimi korunarak sadece miyomlar çıkartılır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder