Her gün aynı saatte ilacı içmelisiniz

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doğum kontrol hapları düzenli alınırsa işe yarıyor. Unutmak, yeniden başlamak zarar getirir. Bu yüzden doktor kontrolü sonrası hapınızı her gün aynı saatte almaya gayret edin.

İkinci çocuğu istiyorum

Üç kez yumurtalıktaki kist olması sebebiyle ameliyat oldum. En son ameliyatım geçen yıldı. Ameliyattan sonra doktor doğum kontrol hapı önerdi ve 1 senedir kullanıyorum. İkinci bebeği düşünüyoruz ama hap bıraktıktan sonra da çocuk olmasına engel mi? Bırakır bırakmaz hemen hamile kalabilir miyim? Yumurtalık kisti yeniden oluşmuşsa gebe kalmama engel olur mu?

CEVAP

Sevgili okurum, 3 defa ameliyat sonrası ne yazık ki kistinizin tekrarlama ihtimali bulunuyor. İlacı bırakmadan önce doktorunuza muayene olarak kist bulunup bulunmadığını kontrol ettirin. Eğer yeni bir kist oluşumunuz yoksa ilacı bırakabilirsiniz. Doğum kontrol ilaçlarını bıraktıktan sonra doğurganlık genellikle ilk aylarda hızlıca geri döner.

Son 4 gün ilacı içmeyi unuttum

Adet düzensizliği yaşıyorum. Bu yüzden doktorum doğum kontrol hapı kullanmamı önerdi, 1 ay kullandım. Sonra da yan etkilerinden dolayı bir başkasına geçtim. İlaca başladım ama son 4 gün içmeyi unuttum ve 15 gün arayla 2 kere adet gördüm. Şimdi ilacı kullanmaya devam etmem gerekiyor mu? Kaldığım yerden mi başlayacağım yoksa 7 gün ara verip öyle mi ilacı içmeye başlamalıyım?

CEVAP

Sevgili okurum, adet düzensizliği ya da gebelik istenmeyen durumlarda tercih ettiğimiz doğum kontrol hapları ile ilgili en sık rastladığımız problem ilacın düzenli olarak kullanılmaması. Bu tarz hormon içeren ilaçlar düzenli olarak kullanılmadıklarında faydadan ziyade zarar gösterebilirler. Size önerim yeni kutu ilaca adet gördüğünüzde başlayıp her gün aynı saatte almanız. Bu konuda tabii ki doktorunuza da danışmayı ihmal etmeyin.

Adetim bitince mi hapı alayım?

Çocuk istemiyorum, korunmak için doğum kontrol hapı kullanmayı düşünüyorum. Adetim biter bitmez hap kullansam etkili olur mu? Siz ne önerirsiniz?

CEVAP

Sevgili okurum, doğum kontrol hapları aile planlaması açısından çok etkili ilaçlardır. Ama bu ilaçların muayene olmadan rastgele kullanılabileceği anlamına gelmesin. Doğum kontrol haplarının içerisindeki tablet sayıları değişkendir. Bazı ilaçlar arasında 7 gün boşluk bulunurken bazı ilaçlar art arda olacak şekilde kullanılırlar. Doktorunuz yapacağı değerlendirme sonrası sizin için en uygun ilacı detaylarını paylaşarak anlatacaktır. Muayene ve doktor takviyesi olmadan doğum kontrol haplarını kullanmayın.

Yazarlarımızdan

27 Ekim 2021, Çarşamba 07:01
27 Ekim 2021, Çarşamba 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder