Dr. Ali Gürsoy İlacınızı düzenli kullanın insülin direncini kırın
HABERİ PAYLAŞ

İlacınızı düzenli kullanın insülin direncini kırın

Çoğu kez insülin direnci ile birlikte seyreden polikistik over sendromunda düzenli yumurtlama gerçekleşmiyor. Bu da adet düzenini bozuyor, gebe kalmayı zorlaştırıyor. Doktorun verdiği ilacı kullanın, beslenmenize dikkat edin ve egzersiz yaparak insülin direncini kırın.

Tüplerimi bağlatmak sakıncalı mı?

36 yaşındayım ve üç kez sezaryenle doğum yaptım. Bu gebeliğimde de doğum sezaryenle olacakmış. Doktorum “tüplerini bağlatmayı düşünebilirsin” dedi. Sizce zararı olur mu?

CEVAP

Sevgili okurum, tüp bağlanması işlemi sezaryen doğumlar sırasında güvenle yapılabilir. Ameliyat esnasında her iki tüpünüz bağlanarak buradan yumurta ve sperm geçişi engellenir. Geçirdiğiniz 3 sezaryen ve sıradaki doğumunuzu da göz önüne alarak doktorunuz bundan sonraki gebeliklerinizin riskli olabileceğini öngörmüş olabilir. Bu durumda doktorunuz ile görüşüp olası risk durum değerlendirmesi yapabilirsiniz. Yapılacak işlemin bilinen bir zararı yoktur.

Şeker ilacına devam edeyim mi?

27 yaşındayım, 2 yıllık evliyim. Adet düzensizliğim var ve çocuk sahibi olmak istiyorum. Doktor polikistik overim olduğumu söyledi, hormon testi yaptı. Bana şeker ilacı verdi ama diyabet hastası değilim. İlacı insülini düzene sokması ve yumurtlamamı düzenlemesi için verdiğini söyledi. Bir hafta kadar ara verdim ama sizce bu ilaca devam etmeli miyim?

CEVAP

Sevgili okurum, insülin direnci ile birlikte seyreden polikistik over sendromunda hormonal döngü bozulduğu için düzenli yumurtlama gerçekleşmez. Düzeni yumurtlama gerçekleşmediği için de hem adet düzeniniz bozulur hem de gebe kalmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Bu nedenle doktorunuzun verdiği tedaviyi uygulayarak insülin direncini kırmanız tedavinin ilk basamağı olacaktır. İlacınızı kesmeden düzenli kullanmanızı öneririm.

İlaca ne zaman başlamam gerekir?

27 yaşında kızım. Nisanda evleneceğim. Benim merak ettiğim doğum kontrol hapına ne zaman başlamam gerektiği? Evlenmeden kaç gün önce başlarsam daha uygun olur? Bir de kesin korunma sağlar mı?

CEVAP

Sevgili okurum, doğum kontrol hapları aile planlaması açısından çok etkili ilaçlardır ama unutmamalısınız ki yüzde 100 etkili hiçbir yöntem yoktur. Bu hapların muayene olmadan rastgele kullanılmaması gerekir. Doktorunuz yapacağı değerlendirme sonrası sizin için en uygun ilacı detaylarını paylaşarak anlatacaktır. Eğer ilacı kullanmanıza engel bir durum var ise, bunun yerine size başka yöntemler önerir. Muayene ve doktor tavsiyesi olmadan doğum kontrol haplarını kullanmanızı önermiyorum.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder