İyi besleniyorsanız sorun yaşanmaz

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gebelikte mide bulantısı anne adayını yoruyor, bazen yeterince beslenmiyor, gereken sıvıyı alamıyor. Bu durumda tedavi gerekir. Ama iyi besleniyorsanız sorun olmaz. Az az ve sık beslenmek sizi rahatlatabilir. Zaten bulantılarınız da zamanla azalacaktır.

Süt hormonum çok yüksek

İki yıllık evliyim ve 6 aydır çocuk istiyoruz. Eşimle düzenli bir ilişkimiz yok. Ağrı çektiğim için doktora gittim. Süt hormonum 582 çıktı, benim ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okurum, süt hormonu olarak da bilinen prolaktin vücutta birçok görevi olan bir hormondur. Kadınlarda süt üretimi ve süt salgılanmasının yanı sıra adetleri düzenleyici rol oynar ve gebelik oluşumunda etkisi bulunur. Prolaktin eğer beklenenden yüksek olarak saptanırsa buna neyin neden olduğuna dair ileri araştırma yapılması gerekir.

Sizin durumunuzda beyinde bulunan hipofiz bölgesinin MR ile görüntülenmesi gerekir. Prolaktin değeriniz normal seviyenin çok üzerinde olduğu için zaman kaybetmeden bu filmi çektirmenizi öneririm. Hipofiz bölgesindeki bir kitleye bağlı prolaktin seviyeniz bu kadar artmış olabilir. Görüntüleme yönteminin sonucuna göre medikal ya da cerrahi tedavi planlanacaktır.

Mide bulantım çok

34 yaşındayım, 2.5 aylık hamileyim. Sadece mide bulantım çok, bu sorun yaratır mı?

CEVAP

Sevgili okurum, gebeliğin başlarında bulantı şikayeti ile çok sık karşılaşmaktayız. Zamanla azalan bulantı hissi erken haftalarda annenin beslenmesini olumsuz etkilediği için tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Beslenmeniz bozulmadığı takdirde endişe etmeye gerek yok, fakat iyi beslenemez ve yeterli sıvı alamazsanız bu durumda müdahale etmek gerekebilir. Kadın hastalıkları ve doğum doktorunuz şikayetiniz için size ilaç tedavisi önerecektir. Bunun yanı sıra sık sık ve az az beslenmeye dikkat ediniz. Kızarmış, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmanızı öneririm.

İki haftada bir adet görüyorum

22 yaşında kızım. Çok sık adet görüyorum. Bir ya da iki haftada bir adet görüyorum, 4-5 gün sürüyor. Normal mi?

CEVAP

Sevgili okurum, adet döngüleri her kadında farklı sürelerde olabilir. Bu dönemin ideali ortalama 28 gün sürmesidir. Eğer adet dönemlerinizin arası 21 günden az veya 35 günden uzun sürüyorsa adet düzensizliğiniz olduğu anlamına gelir. Bu süre aralığı hesaplanırken dikkat edilmesi gereken önceki adet döneminin birinci günü ile sonraki adet döneminin birinci günü arasında geçen sürenin baz alınmasıdır.

Adet dönemlerinizin arası beklenenden kısa olduğu için bu durum anormal olup bir jinekolog tarafından değerlendirilmesi gerekir. Hormon seviyelerinizin değerlendirilmesi sonrası uygun tedavi ile normal adet döngünüz sağlanacaktır.

Yazarlarımızdan

20 Ocak 2022, Perşembe 07:01
20 Ocak 2022, Perşembe 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder