Kadının yaşına ve beklentisine göre yöntem seçiliyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doğum kontrolü için seçim yapılırken kadının yaşı, hastalıkları, anne olup olmak istemediğine bakılıyor. Gençlere tüplerin bağlanması önerilmezken, emzirenlere hormon içeren ilaçlar verilmiyor.

Doğumdan sonra nasıl korunabilirim?

30 yaşında, 30 haftalık hamileyim. Doğum sonrası uygulayabileceğim en güvenli korunma yöntemi hangisi? Bir de doğumdan ne kadar sonra korunmaya başlamam gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okurum, doğum kontrol amaçlı birçok korunma yöntemi var. Hastanın yaşına ve gelecekteki çocuk istemine göre bu yöntemlerden uygun olanı tercih edilir. Örneğin; emziren annelerde hormon içeren ilaçlardan kaçınılırken, genç yaştaki kadınlara tüplerin bağlanması önerilmez. Yeni doğum yapmış annelerde spiral yani rahim içi araç yöntemi sık tercih ettiğimiz seçeneklerden birisidir. Doktorunuz uygun gördüğü takdirde bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Adet kanamalarım azaldı

İki yıllık evliyim. Düşük yaptım, kontrolde sorun çıkmadı. Ama adet kanamalarım azaldı. Yok denecek kadar az geliyor. Ne yapmamız gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okurum, düşük sonrası eğer kürtaj işlemi yapıldı ise bazen bu işleme bağlı olarak kanama miktarı, süresi ve düzeni değişebiliyor. Öncelikle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene edilmenizi ve ultrason ile değerlendirilmenizi öneririm. Bunun yanı sıra doktorunuz gerekli görürse hormon testleri ve ilaçlı rahim filmi isteyebilir.

Adetim düzensiz

28 yaşındayım ve nişanlıyım. Adetim düzensiz, kanamalarım çok uzun süreli oluyor. Anne olmak istiyorum. Bu durum sorun yaratır mı?

CEVAP

Sevgili okurum, adet düzensizliğine sebep olan durumun araştırılarak saptanması gerekir. Bazen hormon düzensizliğinden kaynaklanabilen bu durum bazen de over kisti, myom gibi nedenlere bağlı gözükebilir. Yapılacak ultrasonografik değerlendirme ve laboratuvar tetkikleri sonrası tedaviniz planlanır.

İlişki sonrası kanama oluyor

Üç aydır adetim bittikten sonra tekrar kan gelmeye başlıyor ve akıntı oluyor. İlişkiye girdikten sonra kanama oluyor. Henüz doktora gitmedim. Sizce neden böyle oluyor?

CEVAP

Sevgili okurum, ilişki sonrası kanamalar önem arzeden ve dikkatlice incelenmesi gereken durumlardandır. Akla ilk olarak rahim ağzında kanser ya da kanser öncesi lezyonların varlığı gelir. Rahim ağzı kanseri dışında uzun süren vajinitler, enfeksiyonlar ve servikal polipler de kanama yapabilirler. Bu şikayetinizi ihmal etmeden hızlıca kontrol ettirmenizi öneririm.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder