Dr. Ali Gürsoy Memede ağrı varsa inceleme şart
HABERİ PAYLAŞ

Memede ağrı varsa inceleme şart

Ağrı varsa iki meme de detaylı incelenmeli. 40 yaş sonrası her kadının belirli aralıklarla mamografi ve meme ultrasonu yaptırması gerektiğini unutmayın. Erken tanı hayat kurtarabilir.

Sağ memede ağrı var

52 yaşında, evli ve 2 çocuklu kadınım. Üç sene önce menopoza girdim. Son 3-4 aydır sağ mememde zaman zaman ağrı oluyor. Uzun süredir doktor kontrolüne gitmiyorum ama memelerimi sık sık kontrol ediyorum, bir şey yok gibi görünüyor. Yine de çok endişeleniyorum. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okurum, memede ağrı durumlarında her iki memenin detaylı olarak incelenmesi önerilir. 40 yaşın üzerindeki her kadının belirli aralıklar ile mamografi ve meme ultrasonografisi yaptırması önerilir. Erken evre meme kanserleri diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi ileri dönemlere gelene kadar belirti vermeyebilir. Bu nedenle kadınların rutin kontrollerini ihmal etmemeleri önerilir. Unutmayın, erken tanı hayat kurtarır.

Çocuğum olsun istiyorum

Bir süre önce HPV virüsü neden ile tedavi gördüm. Ayrıca rahim ağzında bulunan et benlerini yaktırdım. Ben çocuğum olsun istiyorum, hamile kalabilir miyim?

CEVAP

Sevgili okurum, genital siğillere sebep olmasıyla bilinen HPV virüsü bunun yanı sıra kadınlarda rahim ağzı kanserine de neden olmaktadır. Anlattığınıza göre, tedavi için gerekli işlemleri doktorunuz tamamlamış. Bu durum hamile kalmanıza engel bir durum değildir ama gebelik süresince genital siğillerin tekrarlamaması için yakın takip gerekmektedir.

İsteksizlik başladı

Dört yıldır evliyim, 3 yıl sonra tedaviyle çocuk sahibi oldum. Doğumdan sonra cinsel olarak isteksizleştim. Bu neden kaynaklanıyor?

CEVAP

Sevgili okurum, doğum sonrası ilk 3 ay rastladığımız bu durum bazen 1 yıla yakın sürebiliyor. Cinsel isteğin azalmasının altında fiziksel, psikolojik ve hormonal faktörler rol oynar. Bu süreçte kadının eşiyle bu konuyu rahatça konuşması ve tıbbi destek alması çözüme ulaşmada en etkili yoldur. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı muayenesi sonrası gerekli durumlarda psikiyatrist desteği ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder