Şikayetlerin zamanla azalması beklenir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Spiral takıldıktan birkaç gün sonra kadının ağrısı olabilir. Ya da ilk 3 ay boyunca ara kanamalar ve adet düzensizlikleri görülebilir. Tüm bu sıkıntıların üç ay içinde azalmasını bekleriz. Sorunlar artıyorsa doktora gidin, spiral çıkarılabilir.

Sıkıntılarım geçer mi?

Beş yıllık evliyim. Geçtiğimiz ay spiralle korunmaya başladım. Spiralin takıldığı ayı takip eden ay adet düzenim değişti. Adet öncesi 3-4 gün kahverengi lekelenme oldu. Bir hafta süren adet dönemi ve sonucunda kahverengi lekelenmeler yaşadım. Kasıklarım ve belim çok ağrıdı. Spiralin yaptığı bu sıkıntılar geçici mi?

CEVAP

Sevgili okurum, spiral olarak bilinen rahim içi araçlar uygulanmalarını takiben bazı hastalarda kısa süreli sorunlar görülebilir. Takılma işlemini takiben ilk birkaç gün ağrı olabilir fakat bu ağrı zamanla azalır. Spiral uygulaması sonrası yine sık karşılaştığımız bir sorun ise ara kanamalardır.

İlk üç ay içinde ara kanamalar ve adet düzensizlikleri görülebilmektedir. Yine bu sorun da ağrı şikayeti gibi zamanla gerilemektedir. Bu şikayetlerin azalmayıp arttığı durumlarda ise spiralin çıkarılması seçeneği düşünülebilir.

Damla damla kanamam oldu

52 yaşındayım, iki yıldır adet görmüyordum. Ama nisan ve mayısta sanki adet görüyormuşum gibi sancı çektim ve damla damla kanamam oldu. Bugün doktoruma söyledim. “Biyopsi yapılmalı” dedi. Sizce neden olmuş olabilir?

CEVAP

Sevgili okurum, menopoz sonrası kanama, son adet döneminizden 1 yıl veya daha uzun süre sonra meydana gelen vajinal kanamadır. Vajinal kuruluk, polipler (kanserli olmayan büyümeler) veya üreme sisteminizdeki diğer değişikliklerin bir belirtisi olabilir. Kadınların yaklaşık yüzde 10’unda menopozdan sonra kanama rahim kanseri belirtisidir. Bu nedenle doktorunuzun dediği gibi rahim iç zarından biyopsi alınması doğru olacaktır.

Su gibi bir akıntım var

30 yaşındayım. Doğum yapalı 4 yıl oldu. Doğum sonrası su şeklinde, kıvamlı bir sıvı gelmeye başladı. Doktora gittim, ultrasonla bakıldı ama bir şey olmadığı söylendi. Smear alındı, sonuç temiz. Sizce ne olabilir?

CEVAP

Sevgili okurum, şikayetiniz vajinal efeksiyon gibi gözüküyor. Bunların çoğunluğu tedavi gerektirmeyen basit akıntılarken bir kısmının ise tedavi edilmesi gerekir. Eğer bu akıntılar kötü kokulu ya da berrak renkte değilseler, nedene yönelik araştırılmaları gerekir.

Vajinal akıntılarda ilk yapılması gereken vajinal kültür örneği alınmasıdır. Alınacak bu örnek ile hangi mikrop çeşidinin bu enfeksiyona yol açtığı saptanacaktır. Böylece direkt olarak mikropa etkili tedavi başlanma fırsatı elde edilmiş olacaktır. Sonuca göre gerekli görüldüğü takdirde eş ya da partner tedavisi de verilmektedir.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder