Tüpler bağlandıysa tüp bebekle anne olabilirsiniz

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kadında tüpler bağlanırsa sperm ve yumurtanın karşılaşması mümkün olmuyor, gebelik elde edilemiyor. Bu nedenle tüplerin açılması ya da tüp bebek yönteminin uygulanması gerekebilir.

Kanser olur muyum?

18 yaşındayım. Sol mememde ağrı var. Kanser olmaktan çok korkuyorum.

CEVAP

Sevgili okurum, her ağrı kanser belirtisi değildir. Bazen memede enfeksiyon varlığı ya da kistik oluşumlar da ağrı yapabilirler. Bazen bu ağrılar kadınların adet döngüleri ile bile ilişkili olabilir. Genel cerrahi uzmanından yardım almaktan çekinmeyin. Doktorunuz yapacağı muayene sonrası gerekli değerlendirme ve tetkiklere göre durum hakkında size bilgi verecektir.

Aşılama yöntemi ile hamile kalır mıyım?

32 yaşındayım, 5 yıl önce kordonlarım bağlandı. İki çocuğum var. Yumurtalıklarımda sorun yok. Aşılama yöntemi ile hamile kalabilir miyim? Tüp bebek önerdiler ama ben yine de aşılama ile hamile kalınacağına inanıyorum. Acaba mümkün mü?

CEVAP

Sevgili okurum, tüpleriniz bağlandığı için sperm ve yumurtanın doğal yollar ile karşılaşma ihtimali yok. Bu nedenle tüplerinizin ameliyat ile açılması planlanabilir. Bunun yanı sıra tüp bebek tedavisi ile de çocuk sahibi olabilirsiniz. Aşılama sizin durumunuzda uygun bir seçenek değil. Doktora başvurun, gerekli bilgiyi sizinle paylaşacaktır.

Gebe kalmış olabilir miyim?

Dış gebeliği iğne tedavisiyle sonlandırdılar. “3 ay korun, gebe kalırsın” dediler. Beşinci aya girdim. Hamilelik belirtileri var. Adetime 2 gün kaldı, hamile olabilir miyim?

CEVAP

Sevgili okurum, adet döneminiz geciktiği takdirde kanda beta-hcg testi ile gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Dış gebelik sonrası oluşan gebeliklerde tekrar dış gebelik riski artmaktadır. Bu nedenle olası dış gebelik riskinden dolayı düzenli doktor kontrolünde olmanızı öneririm.

Erken menopoza girer miyim?

30 yaşındayım. Bizim ailede erken menopoz var. Teyzelerim 35 civarında menopoza girdi. Annem ise 32 yaşında menopoza girdi. Annenin menopoz yaşı kızını da etkiliyormuş. Bu doğru mu? Ben de menopoza erken girer miyim? Girmemek için neler yapmalıyım? Henüz çocuğum da yok.

CEVAP

Sevgili okurum, erken menopoz ne yazık ki bazen genetik ilişkili olabiliyor. Aile hikayeniz olduğu için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Doktorunuz yapacağı muayene ile yumurta rezervinizi değerlendirecektir. Olası bir erken menopoz göstergesi saptandığı takdirde doktorunuz gerekli bilgilendirmeyi ve destek tedavisi sürecini uygulayacaktır.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder