Yeni gebelik için 3 ay beklemek yeterli

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Düşük yapan kadının yeni bir hamilelik planlamak için 3 ay kadar beklemesi yeterli olur. Ama bu sırada doktorunuza danışın. Doktorunuz rahim içini kontrol eder, neden düşük yaptığınıza dair araştırmaları yapar.

Ne kadar beklemeliyim?

28 yaşındayım. Ben 3 ay önce düşük yaptım. Acaba hamile kalmak için ne kadar beklemem gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okurum, düşükler sonrası yeni bir gebelik planlaması için 3 ay yeterli bir süredir. Tabii ki doktorunuzun onayını almak gerekir. Düşük sonrası kürtaj yapılıp yapılmadığını belirtmemişsiniz. Doktorunuzun, ultrason yardımı ile rahim iç duvarını kontrol etmesi gerekir. Bunun yanı sıra doktorunuzun düşüğün nedenine ilişkin şüphelendiği bir durum var ise, bunların da araştırmasının yapılmasını bekleyin. Gebelik öncesi nöral tüp defektlerinin gelişmesini önlemek amaçlı folik asit desteği almayı unutmayınız.

Anne olmam mümkün değilmiş

Evliliğimin ilk 2 yılı normal adet gördüm. Son 3 yıldır da düzenleyici hap ile adet görüyorum. Hangi doktora gitsem bir sorun olmadığını, çocuğumun olacağını söylüyorlar. Ama son gittiğim doktor erken menopoz teşhisi koydu. Anne olmamın mümkün olmadığını söyledi. Ne önerirsiniz?

CEVAP

Sevgili okurum, son zamanlarda erken menopoz olgularıyla daha sık karşılaşmaya başladık. Adet döngülerinin azalması ya da erkenden kesilmesi ile karakterize erken menopoz durumlarında kadınların yumurta rezervlerinin değerlendirilmesi gerekir.

Uygun koşullarda yumurta rezervi azalmış olsa bile uygulanacak tedaviler ile yumurta elde edilerek bunların dondurulması ya da tüp bebek tedavisi için kullanılması planlanabilir. Böylece hasta, çocuk sahibi olma fırsatını değerlendirilebilir. Laboratuvar değerlerinizi belirtmediğiniz için daha detaylı bilgi veremiyorum ama bu konuda bir tüp bebek uzmanına başvurarak detaylı bilgi almanızı öneririm.

Nasıl korunmam gerekiyor?

Ultrason sonucunda sol yumurtalıkta polikistik over çıktı. Doktor, adet düzenleyici doğum kontrol hapları verdi, kullanmaya başladım. Daha çabuk iyileşmek için ne yapmalıyım? Bu arada temmuz ayında evleniyorum. Yeni evliler için en uygun doğum kontrol yöntemi nedir? Doktor bana “Spiral kullan” dedi ama bilemiyorum.

CEVAP

Sevgili okurum, daha önce doğum yapmayan kadınlarda doğum kontrol sağlamak için spirali tercih etmiyoruz. Spiral kullanımı daha önce doğum yapan kadınlarda daha iyi bir seçenektir. Polikistik over sendromundan dolayı doktorunuz size zaten doğum kontrol hapı ile tedavi başlamış. Benim önerim doğum kontrol hapı kullanmaya devam etmeniz hem böylece polikistik over sendromunun bulguları düzelecektir ayrıca gebeliği önlemiş olacaksınız.

Yazarlarımızdan

02 Aralık 2021, Perşembe 12:51
02 Aralık 2021, Perşembe 07:00
02 Aralık 2021, Perşembe 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder