Bir çocuk büyüyor

02 Temmuz 2016, Cumartesi 16:00
AA

Çocuk hekimliği çok keyiflidir. Ağzı var, dili yok, derdini anlatamaz denilse de, her bir işaretin bir anlamı vardır bizim için.

Günahsız, hesapsız küçücük bir beden size emanet edildiğinde, acısını da, mutluluğunu da yaşarsınız, açlığını veya susuzluğunu da anlarsınız, yeter ki bakın gözlerinizle, dokunun ellerinizle, hissedin içinizde.

Doğduğunda babasını tanımadığı halde, annesi ile göz gözedir, gün geçtikçe babasını da tanır, doktorunu da, çevresinde olan bitenleri de anlamaya çalışır, dünyayı tanır. En mutlu andır memeyi emdiği an, anneye de büyük haz verir.

Anne olmanın dünyaya bedel olduğunu hissettirir bir bakışıyla. Mutluluğunuzu da hisseder, endişelerinizi de, bu yüzden bebeğinizi kucağınıza aldığınızda, han yansa içinde hasırınız olmasın sakın.

Gözünü korkutmayın

Ağlıyorsa bir şey anlatıyordur, yoksa sizi mutsuz etmek değildir amacı. Belki açtır, belki de altı kirli, bazen de sadece sıcaklığınızı, kokunuzu hissetmek ister. Alın kucağınıza, korkmayın kucağa alışır diye, şimdi kucağınıza almayacaksınız da ne zaman alacaksınız bir daha.

Altı aylık olduğunda tamamlayıcı beslenmeye başlayın, başlamasına da, kendi gözünüzü doyuracak miktarı koymayın tabağına, yavaş yavaş arttırırsınız miktarları, gözünü korkutmadan. Her şeyi birden tattırmayı denemeyin, anne sütünün hala çok değerli olduğunu unutmadan iki yaşa kadar da emzirin doya doya.

Zamanı geldiğinde konuşacaktır, neden konuşmuyor demek yerine, daha fazla konuşun onunla, şarkı söyleyin birlikte. Hata da yapacaktır, doğruyu bulması hatasını farketmekle başlayacaktır, yeter ki cesaretini kırmayın, hissettirin arkasında olduğunuzu.

Çocukların sabır ve sevgiyle büyüdüğünü çıkarmayın aklınızdan. Sarılın, öpüp koklayın, fırsat tanıyın istediklerini yapmasına, ancak sınırsız özgürlüğünün de olmadığını bilmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmadan.

Biz çocuk doktorları rehber olmaya çalışırız bebeği büyütürken size ve bebeğinize, yeter ki bedensel, ruhsal ve sosyal yönden sağlıklı olsun çocuklarımız. Terörle gözlerini açmasınlar dünyaya, silah sesi değil, çocuk sesi kaplasın her yeri, mutlu, umutlu bayramları olsun çocuklarımızın.

Sıradaki haber yükleniyor...