Bisikletle güvenli sürüş

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bisiklet, çocukların hayali. Yıllar geçse de hiç kimse unutmaz bisikletin alındığı günü, rengini, nasıl kullanmayı öğrendiğini. Sahip olduğu ve kendi başına sürdüğü ilk araçtır o. En çok bisiklet kullanılan yaz tatili günlerinde güvenlik önlemlerini bilmeniz, bisikletin alınmasından çok daha önemlidir.

İşte çocuğunuzun güvenli bisiklet kullanması için sekiz ipucu.

1: Başını ve eklem yerlerini korumaya alın. Güvenliği onaylanmış bir kaskı kurallarına uygun şekilde takmasını, diz ve dirseklerine yine uygun koruyucular kullanmasını sağlayın.

2: Bisikleti kontrol edin. Fren, tekerlek, gidon, sele, pedalı tek tek kontrol edip sağlam olduğundan emin olun.

3: Trafik kurallarını öğretin. Sağdan, diğer araçlar ile aynı yönde, trafik ışık ve işaretlerine uyarak hareket etmesini sağlayın. Bisiklet kullanmasını çok iyi öğrenmeden trafiğe çıkmasına engel olun. Çocuğunuz 10 yaşın altında ise, trafiğe kapalı, sadece yayalar veya bisiklet için ayrılmış alanda bisiklet kullanmasına izin verin.

4: İster yaya, ister bisikletli olsun, önce sola, sonra sağa, tekrar sola bakılması gerektiğini tembihleyin. Karşıdan karşıya geçerken araçların arasından değil, trafik ışığının bulunduğu yerlerden, yoksa köşelerden geçmesini öğretin.

5: Yoğun bir araç veya insan trafiği varsa bisikletten inmenin daha güvenli olduğunu anlatın.

6: Bisiklete aydınlıkta binmesi gerektiğini söyleyin. Hava karardıktan sonra bisiklet kullanmanın güvenli olmadığını vurgulayın.

7: Fark edilmesini sağlayın. Giyecekleri parlak ve fluoresan renklerde olmalı, bisikletin önünde yanıp sönen ışık, arkasında reflektör veya kırmızı renkli ışık bulunmalı.

8: Hırsızlığı önleyin. Bisikletin kullanılmadığı durumlarda kilitlemeyi unutmayın.

SON YAZILARI

TÜM YAZILARI

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder