Çocuklar niçin vitamin kullanmalı?

07 Temmuz 2018, Cumartesi 05:00
AA

Vitamin ve mineraller çocuğunuzun besin gereksiniminin önemli unsurlarıdır. İnsan vücudu yeterli ve çok sayıda vitamin üretemediği için, öncelikle yediği besinlerle bu gereksinimini karşılamalı. Dengeli beslenme yapılamıyorsa, hazır ürünlerin kullanımı da varsa vitamin ve mineral desteklerine gereksinim duyulur.

■ İştahsızlık veya düzensiz beslenme alışkanlıkları varsa

■ Çok seçici bir beslenme alışkanlığına sahipse

■ Sık hastalanıyorsa

■ İlaç kullanıyorsa

■ Doktorunuz da öneriyorsa çocuğunuza vitamin ve mineral desteği uygulayabilirsiniz.

PROBİYOTİK VE PREBİYOTİĞİN İLİŞKİSİ NEDİR?

Probiyotikler: Yeterli miktarlarda verildiğinde sağlık yönünden yarar sağlayan mikroorganizmalardır. Prebiyotikler: Sindirim sistemindeki mikroorganizmaların aktivitesini etkileyerek bireyin iyi olma hali ve sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan besin bileşenleridir. Muz, çilek, üzüm, soğan, sarımsak, bakliyatlar, tam tahıllar, yağlı tohumlar, bal gibi birçok besin kaynağının yanı sıra kakao ve çikolata da önemli bir prebiyotiktir.

Mikrobiyota: Bağırsakta yaşayan mikrop popülasyonudur. Mide ve ince bağırsağın sindiremediği belirli gıdaların sindirilmesini sağlarlar. B ve K vitamini gibi bazı vitaminlerin sentezine yardımcı olur, emilimini artırırlar. Bağışıklık sisteminde bariyer etkisi yaratırlar. Doğru sindirim fonksiyonunun da anahtarıdırlar. Görüldüğü gibi bağırsak mikrobiyotası için probiyotik ve prebiyotikler büyük öneme sahiptir. Bozulması bir taraftan sentezledikleri vitaminlerde eksikliğe yol açarken, diğer taraftan emilimlerinde de azalmaya neden olur.

PROBİYOTİKLİ VİTAMİN VE MİNERALLERİN YARARI

■ Hazır gıda tüketimi sonucu oluşan vitamin ve mineral eksikliğini giderirler

■ Bağışıklık sistemini güçlendirirler

■ Sindirim sistemini düzenlerler

■ Büyüme ve gelişmeye destek olurlar

■ Yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına yardımcı olurlar

■ Alerji riskini azaltırlar

■ Demir, D vitamini ve kalsiyumun vücutta emilimini artırırlar.

ENFEKSİYON DURUMUNDA...

■ Antibiyotik kullanımıyla bozulan mikrobiyotayı düzenlerler

■ Sindirim sistemini düzenler, düzensiz bağırsak hareketlerini azaltırlar

■ Bağışıklık sistemini ve bağırsak sağlığını güçlendirerek çocuklarda sık rastlanılan hastalıkların şiddetini azaltırlar ■ Buna bağlı antibiyotik kullanımını da azaltırlar

■ Diyareye bağlı vitamin ve mineral kayıplarında günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılarlar

■ Bağışıklık sistemini güçlendirdikleri için hastalıkların ayakta ve daha kısa sürede atlatılmasını sağlarlar. Bu nedenlerle, biz çocuk sağlığı ile ilgilenen hekimler için vitamin kullanımı önemlidir. Çocuklar için vitamin seçerken ilaç kullanımının zorluğunu da göz önüne alarak, zengin içeriği, etkinliği, tedavi başarısının yanı sıra kullanım kolaylığı olan, çocukların da sevecekleri formda ürünleri seçmek gerekir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.