Dünya Kulak ve İşitme Günü'nün ardından

05 Mart 2016, Cumartesi 19:00
AA

Dünya çapında yaklaşık 32 milyon çocuğun işitme kaybı yaşadığını biliyor musunuz?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) konuya dikkat çekmek için yayınladığı yeni raporunda, çocukluk dönemi işitme kayıplarının yüzde 60 oranında önlenebilir olduğunu ortaya koymaktadır.

İşitme kaybı yaşayan çocukların çoğunluğu ise düşük ve orta gelir düzeyinde olan ülkelerde karşımıza çıkmaktadır. Çocuklarda işitme kayıplarını ne kadar erken teşhis ve tedavi edersek bir engeli daha ortadan kaldırma şansımız olacaktır.

Çocuklarda işitme dili öğrenme, konuşma, okul başarısı ve sosyal iletişimi sağlar, işitme kaybı ise eğitim ve sosyal bütünleşmenin önüne set çekecektir. Çocukluk dönemi işitme kayıplarının birçoğu önlenebilir.

İşitme kaybının nedenleri

Yüzde 31 enfeksiyon kaynaklı olanlar. Örneğin; kızamık, kızamıkçık, kabakulak, menenjit, kulak enfeksiyonları.

Yüzde 17 doğumla ilişkili olanlar. Örneğin; doğum komplikasyonları, prematüre doğum, düşük doğum ağırlığı ile doğum, yenidoğan sarılığı, doğumsal enfeksiyonlar.

Yüzde 4 ototoksik ilaçlar. Anne adaylarının hamilelik sürecinde bilmeden kullandıkları kulak için toksik olan ilaçlar.

Yüzde 8 diğer. Bu grupta doğumsal, ancak genetik özelliği olmayan malformasyonlar ve anneye ait nedenler. Görüldüğü gibi aşıların eksiksiz yapılması bile çocukluk dönemi işitme kayıplarının üçte birini engellemeye yetmektedir.

Biz sağlık profesyonellerinin uygulayacağı tarama programları, tedavi yöntemleri ve işitme cihazlarının kullanılması ile engellerden arınmış çocuklarımızın sayısı artacaktır.

Erken teşhis çok önemli

Bebeklik döneminde etrafla iletişimin sağlandığı temel duyudur. İşitme olacak ki bebek etrafında olanların farkına varsın, dili öğrensin, anne, babayla ve daha sonra çevre ile iletişime geçsin.

Sağlığın tanımında her zaman dikkat çektiğimiz gibi, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam iyilik halini yakalayabilmemiz için işitme kaybının erken dönemde, özellikle iki yaştan önce belirlenmesinin büyük önemi var.

Sağlıklı ve kontrollü hamilelik, sağlıklı doğum, doğum sonrası işitme testinin yapılması, zamanında ve eksiksiz aşılama programlarının takibi, toplumun farkında olması sayesinde yüzde 60 önlenebilir kabul edilen engeli kaldırmış olacağız.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.