Grip aşısı yaptıralım mı?

28 Eylül 2013, Cumartesi 05:00
AA

Sıcaklığın düşmesi ve okulların açılması, bulaşıcı hastalıkları arttırır. Çocuklarda soğuk algınlığı, nezle, mevsimsel grip başlamak üzere. Bu haftadan itibaren, yeni içerikle hazırlanan inaktif grip aşısı, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılarak piyasaya verildi.

Kimlere yapılmalı?

-6 ay ile 50 yaş arasındaki herkese

-50 yaş üstünde olup da akciğer hastalığı, kalp damar hastalığı, böbrek ve karaciğer yetmezliği, şeker ve kan hastalığı olanlara

-Kas, sinir hastalığı olanlara

-Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlara

-Aşırı kilolulara

-Uzun süredir Aspirin tedavisinde olanlara

-Yoğun insan temasında olanlara (sağlık personeli, öğretmen, bankacı vb.)

Yan etkileri ne?

-Sık görülen yan etkiler: Ateş, aşı yerinde kızarıklık, şişlik, sertlik, morarma, halsizlik, kırgınlık, baş, kas ve eklem ağrısı. Bunlar birkaç günde geçer.

-Yaygın yan etkiler: Ürtiker ve kurdeşen.

-Nadir görülen yan etkiler: Tansiyon düşmesi, şok, şiddetli sinir ağrısı, kanama.

-Çok nadir görülen yan etkiler: Damar iltihabı, sinir iltihabı, beyin, omurilik dokusu iltihabı, Guillian Barre Sendromu.

Nasıl uygulanır?

-Aşı, kas içine uygulanır.

-6 ay ile 3 yaş arası ilk kez grip aşısı uygulanan çocuklarda, 4 hafta ara ile iki doz halinde ve her seferde 0.25 ml., daha önce uygulanmış ise tek doz ve 0.25 ml.

-3 yaş ile 9 yaş arası ilk kez grip aşısı uygulananda, dört hafta ara ile iki doz halinde ve her seferde 0.5 ml., daha önce uygulanmış ise tek doz ve 0.5 ml.

-9 yaşın üzerindeki çocuklar ile erişkinlere tek doz ve 0.5 ml. olarak uygulanır.

(21.09.2013 tarihli Cumartesi Postası ekinden alınmıştır.)

 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.