Hamilelikte genetik danışmanlık nedir?

16 Temmuz 2016, Cumartesi 16:00
AA

Genetik danışmanlığı, aynı ailenin farklı kuşaklarından insanları etkisi altına alabilen hastalıklara karşı alınabilecek önlemleri belirlemek için çalışan bir bilim dalıdır.

Her geçen gün yaşanan gelişmelerle çok erken dönemde alınan önlemler ve hatta anne karnında yapılan müdahalelerle bebek anne karnında tedavi edilebiliyor. Tedavisi olası olmayan durumlarda da hamilelik erkenden sonlandırılabiliyor.

Ülkemizde neredeyse her dört evlilikten birinin, hatta bazı yörelerde yarısının akraba evliliği olduğunu düşünürsek genetik danışmanlığın önemi bir kat daha ortaya çıkar.

Ancak genetik danışmanlık sadece akraba evliliği yapan anne, baba adaylarının değil, tek gen hastalığı, kromozom hastalığı, çok faktörlü genetik hastalıklar, ilaç genetiği, kanser genetiği gibi birçok hastalığın erken belirlenmesini sağlayabilir.

Sağlıklı toplumun oluşması için, tüm hamileliklerin kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından izlenmesi, önerileri doğrultusunda genetik danışmanlık alınması, genetik danışmanlığın hamilelik öncesinde, ya da hamileliğin ilk aylarında alınması büyük önem taşımaktadır.

Kimler genetik danışmanlık almalı?

- 35 yaş üzeri anne adayları

- Daha önceki çocuklarında ya da ailede genetik hastalık bulunan anne adayları

- Eşi veya kendisi kromozom hastalığı taşıyıcısı olanlar

- Hamilelik tarama testlerinde anormallik saptanan anne adayları

- Hamilelik izleminde anormallik saptananlar

- Daha önce düşük veya erken doğum tehditi yaşayanlar

- Çocuk sahibi olamayan çiftler

- Erken veya geç ergenlik yaşayanlar

- Bilinmeyen nedenlerle bebek veya çocuğunu kaybeden aileler

- Hamilelikte ateşli hastalık geçirilmesi, ilaç kullanımı olması

- Akraba evliliği yapanlar

- Ailesel kanser riski olanlar Genetik hastalıklardan korunma, erken teşhis, aile için önemli olduğu kadar toplumsal önemi de beraberinde getirmektedir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.