Dr. Cihan Avaroğlu Laktoz intoleransı hakkında her şey...
HABERİ PAYLAŞ

Laktoz intoleransı hakkında her şey...

Laktozlu gıdaların alımını izleyen 48 saat içinde gaz, şişkinlik, karın ağrısı, bulantı, karında gerginlik, kramp tarzında ağrı, ishal yakınmaları başlıyorsa laktoz intoleransını akla getirmemiz gerekir. Yaşamın ilk günlerinden itibaren herhangi bir zamanda veya yaşta sorunla karşılaşabiliriz. Tanı için doktorunuzun isteyeceği tetkikler olmakla birlikte, diyetten laktozun çıkarıldığında semptomların kaybolması yol gösterici olacaktır.

* Laktoz; glukoz ve galaktozdan oluşan süt şekeridir. Sütün aromasını sağlar.

* Laktaz; ince bağırsaktan salgılanan ve sütte bulunan laktozun parçalanmasını sağlayan enzimdir.

* Laktoz intoleransı; laktazın, ince bağırsakta yeterince olmaması sonucu ortaya çıkan klinik tablodur. İnce bağırsakta emilemeyen laktoz, kalın bağırsağa geçerek belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

* Belirtiler: Şişkinlik, gaz, mide bulantısı, ishal, mide krampları. Laktoz içeren gıdaların alımını takiben, 30 dakika ile, 2 saat arasında gelişir.

*Tanıya yardımcı olmak için: Laktoz içeren gıdaların 2 hafta süreyle diyetten çıkarılmasını takiben bu gıdaların, yeniden, yavaş yavaş diyete eklenmesiyle belirtiler gözlenir.

KAŞARIN TAZESİ DEĞİL, ESKİSİ İYİ

Laktoz içeren gıdalar: Süt, mozarella gibi yumuşak peynir çeşitleri, sütlü soslar, sütlü tatlılar, dondurma, mayalı hamurlar, hazır çorbalar, bisküvi, çikolata, gofret, kraker, margarin, tereyağ, kaymak, krema, bazı diş macunlarıdır.

Diyete eklenebilecek süt ürünleri: Laktaz süt kullanılabilir. Yoğurt, fermente bir ürün olması nedeniyle büyük oranda laktozu parçalanmıştır. Yine aynı şekilde, eski kaşar, parmesan gibi uzun süre beklemiş kuru peynirlerde laktoz, laktik aside dönüştüğü için tüketilmesiyle bir sorun oluşturmayacaktır. Kefir de tüketilebilecek gıdalar arasında sayılır.

Laktoz intoleransı varsa: Gıda etiketleri iyi incelenmeli, bebeklere laktozsuz formül mamalar verilmeli, laktozu parçalayan enzim içeren ilaçlar kullanılmalıdır.

Unutulmaması gereken: Laktoz intoleransının tedavisi yoktur. Ancak diyet değişiklikleri büyük fark yaratır. Zaman içinde deneme yanılma yoluyla, hangi miktarda süt veya süt ürünü ile reaksiyon olduğu tespit edilebilir. Bu sayede laktoz intoleransı, çocuğunuz için çekilmez bir hastalık olmayacaktır.

İnek sütü alerjisi laktoz intoleransı mıdır? Hayır, inek sütünün içinde bulunan alerjik proteinlerin etkisiyle ortaya çıkan immün sistem hastalığıdır. İlk üç ayda başlar ve bağırsağın fonksiyonel yapı kazandığı üç yaşa kadar devam eder.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder