Yağmur kuşları

16 Nisan 2016, Cumartesi 19:00
AA

Dr. Beril Koparal şiire gönül vermiş başarılı bir hekim. Dr. Beril Koparal, ‘Yağmur Kuşları’ isimli 4. şiir kitabını yayınlayarak, bu kitaptan elde edilecek tüm geliri ‘Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne (KİFDER) bağışladı. ‘Yağmur Kuşları’nı almak isterseniz KİFDER’in hesabına gönlünüzden kopan tutarı yatırıp dekontu Dr. Beril Koparal’a mesajla iletmeniz yeterli.

Kistik fibrozis nedir?

Başta solunum sistemi, sindirim sistemi olmak üzere birden çok sistemi ve yaşamı etkileyen genetik geçişli kalıtsal bir hastalık olup ülkemizde üç binde bir görülme sıklığı rapor edilmektedir. Çocuk ve genç erişkinlerde görülür. Sık tekrarlayan bronşiyolit, dirençli astım, zatürre, tekrarlayan öksürük gibi solunum yolu hastalıkları ile karakterize olan kistik fibrozis hastalarında başta balgam olmak üzere tüm salgılar koyu kıvamlı ve yapışkan özelliktedir.

Büyüme geriliği görülebilir

Salgıların akışkanlığının az olması nedeniyle solunum yolları sık sık enfeksiyonlara maruz kalmaktadır. Kistik fibrozis hastalığında akciğerler dışında, pankreas, karaciğer ve safra kesesi de etkilenen organlardan bazılarıdır.

TEDAVİSİ VAR MI?

Enfeksiyon, enzim ve vitamin tedavileri çok önemlidir. Ancak ilaçlar kadar önemli olan solunum fizyoterapisidir. Bu yüzden hastalık çok yönlü olup çocuk ve aile için zorlu süreçtir.

Erken teşhis mümkün mü?

Bilindiği gibi doğumdan sonra topuktan kan alarak tarama testleri yapılıyor. Kistik fibrozis hastalığı da artık tarama kapsamına alındı. Pozitif sonuç çıkarsa ikinci kan örneği alınır. Tekrar pozitif değerle karşılaşılırsa, daha detaylı testler yapılarak kesin tanı konulur.

Ayrıca, bebeğinizi öptüğünüzde terini tuzlu hissediyorsanız dikkatli olun. Hatta bazen terinde tuz kristalleri bile görülebilir. Tanı için koluna takılan cihaz yardımıyla ter toplanarak tuz miktarı ölçülür. Ter testi, kistik fibrozis için çok değerli bir testtir.

Sıradaki haber yükleniyor...