Kadın sağlığı için bazı ipuçları

27 Haziran 2010, Pazar 05:00
AA

Bugün, sizlere kadın sağlığı ile ilgili değişik ipuçlarını aynı yazıda toparladım. Yazın pek çok kadın spor yapıp sağlıklı beslenip kendine daha çok dikkat etmek yerine, fazla içki, geç yatma ve hatalı beslenme ile kendine zarar verebiliyor. Yaz aylarını kolay spor yapılan bir zaman olarak değerlendirin. Kilonuza dikkat edin, kışın bu kadar kolay spor yapamayacağınızı unutmayın. Uzun yaz günlerini iyi değerlendirin.

Yabancı östrojenlere (xenoöstrojenler) dikkat: Dr. Marylin Glenville, 1900’lerde ergenliğe giriş yaşı 15 civarındayken artık 8 yaşında kızlarda bile memelerde büyüme ve kasık bölgesinde kıllanma görüldüğünü belirtti. Bu dışarıdan alınan östrojenlerden, Dioksin adı verilen grubun tarım ilaçlarında bulunduğunu, ayrıca nonilfenol adı verilen bir kimyasal maddenin de kadın sağlığı için zararlı olduğunu anlattı. Bu madde en çok plastik, deterjan, tuvalet temizleme malzemeleri, kayganlaştırıcılar ve sperm öldürücü maddelerde bulunuyor. Bu harici östrojenler yağda çözüldüğü için doymuş yağların alımını kısmak gerekiyor. Ayrıca mümkün olduğunca plastikten kaçınmak, doğal temizlik malzemelerini kullanmak ve organik gıdaları seçmek önemli. Özellikle mikrodalga fırınlarda, plastik tabaklarda tabağa yapışarak ısıtılan veya pişirilen yiyeceklerden de uzak durmak gerekiyor.

Şifa dağıtan sebzeler: Lahana, Brüksel lahanası ve brokoli. Çünkü bu sebzelerde indol-3 karbinol adlı bir madde var ve güçlü östrojenleri dengeliyor.

Seks hormonlarını bağlayan protein: Karaciğer tarafından salgılanan, hedef organda östrojenin etkisini kontrol eden, ayarlayan özel maddeler. Keten tohumunda bulunan Lignenler hormonları ayarlayan bu proteini uyarıyorlar. Bu nedenle her gün keten tohumu tüketmek için yeni bir neden daha öğreniyoruz. Keten tohumu dışında fitoöstrojenler dediğimiz doğadaki bitkisel ve doğal östrojenler de bu proteini uyarıyor.

Safra kesesi bakterilerine dikkat: Karaciğer östrojenleri daha etkisiz hale getirir. Ama bazı enzimler kurtarır ve dolaşıma tekrar geri verir. Eğer safra kesesinde yanlış bakteriler varsa bağırsaklarda hormonların işlenmesi ile ilgili mekanizma daha olumsuz çalışır. Probiyotiklerin kullanılması, bu mekanizmanın daha olumlu çalışmasını sağlayacak sağlıklı safra kesesi bakterilerinin üremesine yardımcı olur. Aslında ülkemiz bu konuda çok şanslı. Çünkü doğal yollarla hazırlanmış yoğurt bu probiyotikleri sağlamak için en iyi kaynak. Ayrıca kefir de aynı etkiyi gerçekleştiriyor.

Lifli gıda tüketiminin önemi: Östrojen düzeylerinin dengelenmesi için lifli gıdaların yüksek oranda tüketilmesi gerekiyor. Bol lif tüketildiği zaman östrojen düzeyleri azalıyor, safra yoluyla atılan östrojenlerin tekrar kana geri emilimi azalıyor. Ayrıca çalışmalar vejetaryen ağırlıklı ve yüksek lifle beslenen kadınlarda eskimiş östrojenlerin et yiyenlere göre 3 misli daha fazla salgılanıp atıldığını gösteriyor.

Polikistik over hastalığı: Bu bulgular varsa dikkat! Çünkü gittikçe yaygınlaşan polikistik over hastalığı sizde de olabilir: Kilo artışı, sivilceler, kıllanma, yok olan veya azalan adet kanamaları, hamile kalma güçlüğü, artan düşük oranı veya riski. Yapılan 2 araştırmada polikistik over sendromlu hastalarda sadece sağlıklı bir şekilde kilo vererek hastalığın ve bulguların yüzde 90 oranında azaldığı saptanmış. Dr. Marilyn Glenville hormon bozukluğu olan kadınların sağlıklı bir şekilde zayıflamasının tedavide en önemli şart olduğunu söyledi ve önemini özellikle vurguladı.

Kan şekerinizi ayarlayın: Yüksek kan şekeri yumurtalıkları daha fazla testesteron salgılamak için uyarır, seks hormonları ayarlayan proteini karaciğerin daha az üretmesine yol açar. Kan şekeri yüksek olan kişiler diyet ayarlamasının yanı sıra kromiyum desteği de almalıdır. Böylece kan şekerinin azalması söz konusu olur ve ayrıca tatlı atıştırmaları da azalır. Kilo kaybı kolaylaşır, hormonların dengeye girmesi söz konusu olur. Kromiyum eksikliği sadece kan şekerini ayarlamaya değil, aynı zamanda yüksek kolesterole ve damarlarda plak oluşmasına karşı da yararlıdır. Ancak metformin isimli şeker hapını kullananlarda beraber alınması doğru olmaz. Kromu artık pikkolonat formunda değil, mayadan elde edilen biyokrom olarak öneriyorum. Çünkü bazı hastalarda böbrekleri olumsuz etkileyebiliyor.

Kadınlara özel çay

Menopoza yardımcı çay

- Yarım tatlı kaşığı anason - Bir tutam civan perçemi

Akşamüstü ila akşam saatleri arasında 2 fincan içilecek.

Ayrıca gündüz saatlerinde 2 fincan adaçayı içilecek. Her iki çay da doğa fito östrojenler içerdikleri için menopoz çağındaki kadınlara doğal destek olarak rahatlatıcı etki gösterir. Özellikle civan perçemi ve anason sıcak basmalarını önlemeye ve gece rahat uyumaya yardımcı olur.

AYAK BİLEĞİ DEYİP GEÇMEYİN

Ayak tabanına yapılan masaj önemli. Çünkü ayak tabanımız vücudumuzdaki bütün organları temsil eden noktaları barındırır. Örneğin hamilelik bulantılarını, boyun ve sırt ağrılarını, yorgunluğu hatta hormonları refleksoloji adı verilen bu yöntemle olumlu etkilemek mümkündür. Ayak tabanında aşil kirişi (topuğun üzerindeki kiriş) her iki ayak bileğinde içe ve dışa bakan kemikler bulunur. Bu kemiklerle ayak tabanı arasındaki bölgeler ayak bileği ile topuk arasındaki bölge hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel açıdan uyarıcı etki yapar. Bu bölgeye masaj yaparken birkaç dakika süreyle ve gücünüzün yettiği kadar bastırarak masaj yapabilirsiniz. Arzu edenler bu bölgeye masaj yaparken birkaç damla susam yağı da kullanabilir.

Adaçayı kadında cinsel isteği artırıyor

Cinsel isteği artırıcı öneriler genellikle erkeklerle ilgili olur. Çünkü kadınlarda cinsel gücü direkt olarak artırdığı saptanan çok belirgin bir ilaç ya da preparat şimdiye kadar bulunmamış. Ancak son dönemde özellikle L Arginine içeren preparatların bu konuda bir destek olabileceğine dair görüş ve gözlemler var. Normalde kadınlarda erkeğe göre farklı olarak orgazm, klitoral veya vajinal yolla olur. Kadın, erkeğin aksine cinsel zevkin farklı tiplerini bu iki bölgenin uyarılarına göre farklı olarak deneyimleyebilir. Hem kadında hem erkekte cinsel uyarılar genital bölgedeki duyuları harekete geçirerek nitrik oksit denen doğal bir maddenin salgılanmasına neden olur. Bu madde de bu bölgedeki kan akımını artırır ve erkeklerde ereksiyona, kadınlarda ise klitoral uyarıya yol açar.

En iyi afrodizyak sevgi

Cinsel açıdan uyarılma eksikliği hisseden kadınlarda piyasaya yeni çıkan ve içinde L Arginin içeren jellerin klitoris ve civarına uygulanması ile birkaç dakika içerisinde başlayan ve bir saate kadar devam eden uyarıcı bir etki açığa çıkar. Bazı kadınlarda da vajinada kuruluğa bağlı olarak cinsel ilişkide sıkıntı ya da isteksizlik yaşanabilir. Böyle durumlarda tıbbi kayganlaştırıcı preparatlar da L Arginin’li jellere ek olarak vajina içine uygulanabilir. Ama kim ne derse desin, kadınlar için en önemli afrodizyak sevgi ve şefkat içeren, yani kadının kalbine hitap eden bir ön sevişmenin ardından aktif ilişkiye girmektir. Yani kadının cinselliği aslında önce kalbinde ve duygularında başlar. Bazı vitamin eksiklikleri, ağır depresyon, aşırı yorgunluk, duygusal travmalar, hamile kalma korkusu ve daha pek çok neden de kadınları zamanla cinsel isteksizliğe itebilir.

Kadınlarda cinsel isteği artıran çay

Gündüz saatlerinde iki fincan adaçayı içmek, doğal östrojen dengesine olumlu bir katkı yapar. Adaçayı uyarıcı olduğu için genelde uyku sorunu olanların gece içmesini çok önermem. Ama uyku sorunu olmayanlar arzu ederlerse akşam da içebilirler. Gece ise civan perçemi ve anason karışım çayını içebilirsiniz. Adaçayını iki dakikadan fazla kaynatmayın.

Hazırlanışı: Küçük bir tutam civam perçemi (tadı biraz acımtraktır) ve yarım tatlı kaşığından biraz daha fazla anosunu bir bardak kaynar suyun içerisine tülbent ya da süzgeç kullanarak atın, 3-4 dakika demlensin. Ve gece yatmadan önce 2 fincan için. Civan perçemi biraz acı olduğu için çok kaynatmayın. Bu çay menopozal şikayet ve vajinal kuruluğu olan kadınlarda da yararlıdır. Bu çayları içerken içeren esmer şeker veya benzeri hafif bir tatlandırıcı kullanabilirsiniz. Yohimbin içeren bazı preparatların erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da yardımcı olabildiğine dair görüş bildirenler vardır.

Kadınlar bu besinlerden vazgeçmesin

Adaçayı

Civan perçemi

Anason

Ay çekirdeği

Süt

Nohut

Safran: Belki de kadınlar için en etkili afrodizyak ve dopingtir.

Soya fasulyesi: Kadınlar için en büyük yararı doğal fitoöstrojen (kadınlık hormonu) içermesi. İnsanın vücudunda salgılanan östrojene benzer bir yapı gösteren bu madde kadınlarda ihtiyaçları olan destek hormonunu doğal yolla almalarını sağlıyor.

Keten tohumu: İçerdiği doğal östrojenlerle meme büyümesi ve menopoz yakınmaları gibi sıkıntıların daha rahat geçmesi ve beynin enerjisinin yükselmesi açısından yararlı. Sabahları kahvaltıyla veya müsliyle 2 tatlı kaşığı veya 1 çorba kaşığı kadar alınabilir.

Bu kokular cinsel gücü artırır

Yasemin, kahve, misk, safran, gül, lavanta, kahve ve sandal ağacı kokuları kadında cinsel isteği artırıyor. Ancak doğal olmasına özellikle dikkat edin. Bu kokular içinde de en etkili olanları kahve, yasemin ve misktir.

Kadınlarda manyetik tedavi yapan mıknatıslar işe yarıyabilir mi?

Son dönemde İngiltere’de yapılan araştırma doğal manyetik mıknatısların kadınların adet dönemiyle ilgili sıkıntalarına son verdiğini ortaya koyuyor. Buna göre doğal manyetik mıknatıslar her ay hormonları doğal yollarla dengeliyor, pelvik bölgedeki kan akışını hızlandırıyor, hücreler arası besin ve oksijen transferini güçlendirerek ve regl ağrısının esas kaynağı olan laktik asidi azaltıyor. Bu mıknatısların düzenli kullananlarda regl ağrılarını, PMS (Prementrüel Sendrom), dismenore de görülen kramplar, ödem, şişkinlik, asabiyet ve stres sonuçlarını azalttığı gözlemlenmiştir.

Yapılan bir çalışma kadınların yüzde 60’ının adet dönemlerinin bir bölümünde şiddetli ağrı yaşadığını göstermekte. Manyetik mıknatısları kullananlarda yüzde 70’inde en azından yüzde 50 ağrı azalması görülüyor.

Menopoza giren kadınlarda da mıknatıs kullanımı işe yarıyor. Menopoz sürecinde doğal manyetik mıknatısları kullananlarda kan dolaşımı hızlanıyor, hücreler arası besin ve oksijen transferi güçleniyor, hücreleri hareketlendirerek canlandırır, vücudun enerji dengelerini normal seviyede tutarak iyileşme süreci sağlar. Düzenli kullananlarda ateş basmaları, çarpıntılar, kas gerilmeleri, şişkinlik, meme hassasiyetinin azaldığı gözlemlenmiş.

Adet sancılarına yardımcı çay

- Yarım tatlı kaşığı anason

- Yarım tatlı kaşığı papatya

 - 2 adet tane karanfil

- 3-4 yaprak melissa

Bu çayı adet sancılarınız olduğu günlerde 2-3 fincan içerseniz sancıların azalmasına yardımcı olur.

4
Sıradaki haber yükleniyor...