Vücudunuzla ilgili problemlerinize en iyi çözümler

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sizlerin de bildiği gibi, birisi için çok işe yarayan bir diyet sizde işe yaramayabilir. Araştırmacılar bunun vücudunuzun kendi biyolojisinden kaynaklandığını düşünüyor. Yani, kilo aldığınız bölgelerin genetik olarak daha önceden belirlenmiş olduğuna inanıyorlar. Bu da, en etkili kilo verme programının, kişiye özel hazırlanması gerektiği anlamına geliyor. Sizin için hangi planın doğru seçim olacağını keşfedin.

Bütün çabalarınıza rağmen, bazı bölgelerdeki kiloları vermek imkansız gibi görünebilir. Ancak, nasıl hedef alacağınızı bilirseniz, problemli bölgelerinizden kurtulabilirsiniz. İşte, en problemli bölgeleriniz için çözümler...

Sorun: Göbek (trunkal yağ)

Karın bölgesinde yağlanma olan kişilerin vücutlarında daha yüksek seviyede kortizol (stres hormonu) bulunur. Kortizol kaslara zarar vererek kişiyi yağ depolamaya daha meyilli hale getirir.

Risk: Göbekteki fazla yağlanma metabolizmanızı yavaşlatır ve sizi kalp hastalıkları ve kanser riskine sokar.

Beslenme önerisi: Yağ yakılmasını artıran ve midenizi düzleştiren tekli doymamış yağlar içeren bir beslenme programı üzerine yoğunlaşın. Zeytinyağı, yerfıstığı yağı, kanola yağı, avokado, çekirdek ve kuruyemiş tüketmeye özen gösterin.

Öğün planı: Tam tahıllar ve 2 lif zengini atıştırmalık içeren, 300- 400 kalorilik 3 öğünle beslenin.

Fitness: Aşağıdaki egzersizlerle karın kaslarınızı güçlendirerek göbeğinizi hedef alın!

Plank hareketi: Dirseklerinizi/önkolunuzu bir sandalyenin oturma yerine yerleştirerek başlayın ve ayakuçlarınız yere değsin. Bu daha kolay bir plank pozisyonu oluşturur. Sonra dizkapağını burnunuza değdirmeyi hedefleyerek sırayla dizlerinizi, burnunuza doğru çekin. Bu hareketin püf noktası ise göbeği hareket boyunca olabildiğince içeri çekmek...

Oturma egzersizi: Belinizdeki kaslarınız ağır taşımak için değil, destek için vardır. Sandalyeye yavaşça otururken dik durmak belinizi destek görevi açısından kuvvetlendirecektir. Ayrıca vücudunuzun ön kısmına ağırlık eklemek (örneğin plastik bir sürahi tutmak) gerilimi artıracaktır.

Sorun: Geniş kalçalar (gluteofemoral yağ)

Gluteofemoral yağlanma olan kişilerde kalçalarındaki yağı yakan kan akışı daha azdır bu yüzden kalçaları yağ depolama merkezi olarak görev yapar.

Risk: Kalça, kilo vermede diğer bölgeler kadar yanıt veren bir bölge değildir. Beslenme önerisi: Kalçanızı eritmek için yağ depolamaya katkıda bulunan doymuş yağlar ve tuz içeren hazır gıdaları azaltın.

Öğün planı: Kahvaltıda taze çilek veya kırmızı meyveler eklediğiniz yulaf ezmesini tüketin. Öğle yemeğinde pide yiyebilirsiniz. Tam tahıllı bir pide, az yağlı parmesan peyniri ve üstüne de biber ile diğer sebzelerden ekleyin. Akşam yemeği için hindi ile zeytinyağı ve domatesle pişirilmiş makarna... Tatlı olarak dondurma yerine yaban mersinli donmuş süzme yoğurt deneyebilirsiniz.

Fitness: Aşağıdaki egzersizlerle kalçalarınızı çalıştırın.

-Yavaş adımlar: Bu etkili kalça hareketi için tek ihtiyacınız olan şey sabit bir sandalye. Bir ayağınızı sandalyenin üstüne yerleştirerek yavaşça sandalyenin üstüne çıkın. Bu egzersizin en önemli noktası sandalyeye çıkmak için sadece üstteki bacağı kullanmaktır. Alttaki bacağın sekmesinden kaçının.

-Çömelme: Ayaklarınızı kalça genişliğinden daha fazla olacak şekilde açın ve ayak uçlarını hafifçe dışarı doğru çevirin. En iyi sonuç için dizlerin ayak uçlarıyla paralel olmasına dikkat edin. Yavaşça başınızı ve sırtınızı dik ve geride tutarak çömelin. Elinizle bacaklarınızın arasında bir şey tutarak gerilimi artırabilirsiniz.

Sorun: Bütün vücutta yağlanma

Daha yavaş bir metabolizma kişinin bütün bölgelerine kilo almasına neden olur.

Risk: Bütün bölgelerine kilo almış olan kişilerde birçok sorun oluşur: Yanıt vermeyen yağ (kalçalar) ve yüksek kortizol seviyesi (göbek) Beslenme önerileri: En iyi çözüm Akdeniz beslenme tarzına uymaktır. Balık, meyve ve sebzeleri kapsayan bir beslenme programı uygulayın ki böylece aldığınız kaloriler besleyici olsun.

Öğün planı: Karbonhidratları yarılayın ve sebzeleri iki katına çıkarın. Haftada üç kere et olarak balık, şekerli atıştırmalıklar yerine meyve tüketin.

Fitness: Bütün vücudu çalıştırmak için aşağıdaki egzersizi deneyin.

-20 dakikalık sabah egzersizi: Kardiyo yapmak için en iyi zaman, sabah bir şey yemeden önceki zamandır. Bu sayede en son yediğiniz yiyecek yerine depolanmış olan yağdan yakarsınız. Dışarıda veya koşu bandında yürüyemiyorsanız bulunduğunuz yerde kilo verebilirsiniz. Hareketli bir müzik açın ve kollarınızı açıp dizlerinizi kaldırabildiğiniz noktaya kadar kaldırarak olduğunuz yerde yürüyün. Hareketi bir ileri seviyeye taşımak için iki elinize de bir sıvı konserve kutusu alın ve aşağı yukarı her dört adımda bir kaldırıp indirin. Örnek: Sağ el yukarı, 1,2, sağ el aşağı, 3, 4, sol el yukarı, 1, 2, sol el aşağı 3,4 , sağ el yukarı, 1,2, sağ el aşağı, 3, 4... Bu hareket akıcı olmalıdır, düzensiz yapılmamalıdır.

Karaciğeriniz için zararlı olan toksinleri nasıl azaltabilirsiniz?

Günlük hayatınız boyunca tamamen toksinlerden uzak kalmanız mümkün olmasa da vücudunuza zarar veren kirlenmenin azalması için önlemler alabilirsiniz.

Karaciğerinize yüklenmeyi azaltın ve böylece daha uzun yaşamın keyfini sürersiniz. Peki bu ne demek? Karbon filtreden geçerek arındırılmış su kullanın demek. Şişe suya para harcamak yerine cam bir sürahiye su doldurun ve içine kesilmiş meyve ekleyin. Sıfır kalori, sıfır risk. Karaciğer için sıfır toksin.

Ayrıca, fabrikada daha çok zaman geçirmiş olan işlenmiş yiyecekler yerine işlenmemiş gıdaları tercih edin. Meyveli şekerler yerine taze meyve tüketin. Kırmızı et ve hayvansal yağlardan uzak durarak o hayvanların maruz kaldığı toksinleri vücudunuza almayın ve mercimek, soya, bezelye, fındık ve çekirdek gibi protein kaynakları tüketin.

Toksinlere maruz kalmış hiçbir türün ciğerini yemeyin. Karaciğerinizin yanı sıra kalbiniz, beyniniz ve bel çevreniz size teşekkür edecektir. Ayrıca Hepatit B ve C cinsel yolla bulaştığından korunarak ilişkiye girin.

Olduğunuzdan daha zeki hale gelebilir misiniz?

Beyninizi çalıştırma gücünüzü görmek için, Londra’daki taksi şoförlerinin beyin boyutunu ölçen araştırmaya bir göz atın. Peki neden taksi şoförleri? Önüne bakmadan yürüyen kişilere söven ağzı bozuk taksi şoförlerinden edindiğiniz izlenimlere rağmen, taksi şoförlerinin işi çok zordur. Karmaşık düzene sahip şehrin bütün sokaklarını ezberleyip binlerce nokta arasındaki en kısa mesafeleri hesaplamak zorundalar. Araştırmanın sonucu: En deneyimli ve yeni yollar bulmaya çalışan taksi şoförlerinin rekabet ortamında yaşamlarını sürdürebilmek için beyinlerine sürekli bir şeyler yükledikleri ve beyindeki sağ temporal loblarının daha geniş olduğu ortaya çıktı. Beyinleri daha büyük oluyor çünkü her gün beyinlerini farklı şeyler için sürekli çalıştırıyorlar.

Bu yazı 27 Şubat 2011 tarihli Pazar Postası'ndan alınmıştır

3

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder