Emekli aylıkları arasında fark olmaz

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Soru: 1 Mart 1998’de memuriyete başladım. Çalışmaya başladıktan sonra sağlık sorunlarımdan dolayı yüzde 69 oranında (2’nci derece) engelli raporu aldım. Engelli olarak emekli olabiliyorum. 20 senem doldu. Tazminatımı alıp maaş için yaşı bekleyip emekli olmak mı, engelli olarak emekli olmak mı yoksa malulen emekli olmak mı benim için avantajlı? Hangisinin maaşı yüksek olur? Tazminatlarda değişiklik olur mu? Sizce ne yapmalıyım? LÜTFİYE

Cevap: Emekli Sandığı’na tabi memurlarda, tazminat olarak bahsettiğiniz emeklilik ikramiyesini alıp emeklilik yaşını beklemek gibi bir uygulama bulunmuyor. Emekli ikramiyesi emekli aylığı bağlandığında ödeniyor. Emekli Sandığı’ndan engelli olarak emekli olmakla, malulen emekli olmak arasında emeklilik aylığı ve emekli ikramiyesinin hesabı açısından herhangi bir fark bulunmuyor.

15 YILA GİRMEK DEĞİL 15 YILI DOLDURMAK GEREKİYOR

SORU: Haziran 2007 yılında sigorta girişim oldu ve 4321 gün prim ödemem var. Yüzde 88 engelli raporum var. Emekli olmak için 15 yılı tam dolması mı lazım? Yoksa 14 yıl bittiğinde 15’inci yıla girildiğinde engelli emekliliğine başvurabilir miyim? İdris KARAHAN

CEVAP: Sorunuzdan ilk defa sigortalı olduğunuz tarihte malul derecesinde (yüzde 60) engelli olduğunuzdan malul haklarından yararlanamadığınız anlaşılıyor. Bu durumda emeklilik için 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarına tabisiniz.

Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 2022’de 15 yılı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Sigortalılık süresi hesabında 15 yıl dolacak. Örneğin 1 Ocak 2007’de sigortalı olduğunuzu varsayarsak, 15 yıl sigortalılık süresini 1 Ocak 2022’de doldurursunuz.

BAĞKUR PRİM BORCU ÖDENMEDEN EMEKLİ AYLIĞI BAĞLANMAZ

Soru: Haziran 2019’da emekli oldum. Aynı zamanda 2014’ten beri vergi mükellefiyim. Yalnız emekli olana kadar SSK primim ara verilmeden ödendi. 2020 sonuna kadar emekli maaşımı aldım. 2018’de 8 aylık sigortam, çalıştığım firma sahte çıktı gerekçesi ile Bağkur’a geçmiş. 8.321 TL prim borcu çıkarttılar. Borcu yapılandırdım. Ona rağmen maaşım 5 aydır yatmadı. SGK’ya gittiğimde bana ‘hepsini ödemezsen maaş yatmaz’ dendi. Acaba bu doğru mudur? Ne yapmam gerekiyor? k Hicran KUŞ

Cevap: Maalesef doğru. Bağkur prim borcu ödenmeden emekli aylığı bağlanmaz. Prim borcunuzu ödeyip tekrar emekli aylığı bağlanması için başvuru yapmalısınız. Toplumda af kanunu olarak tanımlanan yeni yapılandırma kanunu (7326 sayılı) 9 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe kondu. Yasa peşin ödemeye ciddi avantaj sağlıyor. Prim borcunuzu bu kanun kapsamında peşin ödeyerek, aylığınızı bağlatabilirsiniz.

ENGELLİ ÇOCUĞUNA BAKAN ANNEYE EK PRİM VE ERKEN EMEKLİLİK

SORU: 1979 doğumluyum. Haziran 2000’de polis memuru olarak göreve başladım. Yüzde 45 engelli oranlı bir oğlum var. Bundan dolayı erken emekli olabilir miyim? Ayşe YAREN

CEVAP: Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu bulunan kadın çalışanlara 1 Ekim 2008 tarihinden sonra geçen çalışma sürelerinin dörtte biri (1/4) hizmet süresine ilavesi edilmekte, ilave edilen hizmet süresi ayrıca emekli olmak için aranan yaş haddinden düşülmektedir. Çocuğunuz sürekli başka birinin bakımına muhtaç derecede engelli ise bu haktan siz de yararlanırsınız.

Çocuğunuzun bu kapsamda olup olmadığının incelenmesi için sağlık raporu ve eki olan tıbbi belgeler ile birlikte kurumunuz kanalı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvurmanız halinde, rapor ve tıbbi eklerini inceleyecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu çocuğunuzun kapsamda olduğuna karar verirse, hizmet süreniz; 1 Ekim 2008’den sonraki hizmet sürenizin dörtte biri oranında artırılır. Ayrıca artırılan hizmet süresi emeklilik yaşınızdan düşülecektir. Böylece daha erken emekli olmanız da mümkün olabilecektir.

Yazarlarımızdan

24 Temmuz 2021, Cumartesi 07:01
24 Temmuz 2021, Cumartesi 07:01
24 Temmuz 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder