Ekrem Sarısu Kamu işçisine eşinden dolayı ücretsiz izin verilir mi?
HABERİ PAYLAŞ

Kamu işçisine eşinden dolayı ücretsiz izin verilir mi?

Soru: Bir kamu kurumunda sürekli işçi olarak çalışıyorum. Eşim de bir bakanlıkta uzman olarak görev yapıyor. Bakanlığın eşimi yetiştirilmek üzere bir yıl yurtdışına gönderme ihtimali var. Ben de yanında gitmek istiyorum. Memurlarda olduğu gibi izin hakkım var mı yoksa istifa mı etmem gerekiyor? A.S.

Cevap: Yetiştirilmek üzere (burslu veya kendi imkanlarıyla gidenler dahil) yurtdışına devlet tarafından gönderilen öğrenci ve memurlarla, yurtiçinde veya yurtdışında sürekli görevle atanan memurların kamu kurumlarında işçi olarak çalışan eşlerine, işçilik süresince her defasında bir yıldan az olmamak üzere en çok sekiz yıla kadar ücretsiz izin verilebiliyor.

Bu nedenle kurumunuzun da uygun görmesi halinde, eşinizden dolayı bir yıl ücretsiz izin alabilirsiniz. Ancak mazeret sebebinizin kalkması durumunda veya ücretsiz izin süresinin bitiminden itibaren 10 gün içinde görevinize dönmeniz gerekiyor. Aksi halde işçilikten istifa etmiş sayılırsınız.

BAĞKUR’LU GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ ALABİLİR Mİ?

Soru: Ticari işletmemden dolayı 4B kapsamında Bağkur’luyum. Ameliyat oldum. Yazın bir süre aktif olarak çalışamayacağım. Geçici iş göremezlik raporundan faydalanabilir miyim? Murat SAKA

Cevap: Bağkur sigortalarına iş kazası, meslek hastalığı ve analık halinde belli şartlarda geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Ancak hastalık halinde Bağkur’lulara geçici iş göremezlik ödeneği verilmiyor. Maalesef geçici iş göremezlik ödeneği alamazsınız.

PRİMLERİMİ DIŞARIDAN YATIRABİLİR MİYİM?

Soru: Haziran 1979 doğumluyum. Eylül 1997 tarihinde sigortalılık sürem başladı. 2975 prim günüm var. 2 çocuk sahibiyim. Şu an çalışmıyorum. Ev hanımlarının emekli olabileceği konusunda bir duyum aldım. Bu doğru mudur? Primlerimi dışarıdan yatırabilir miyim? Ne zaman emekli olabilirim? Aylin ÖZTÜRK

Cevap: Doğum sonrasındaki iki yıl içinde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkınız var. Söz konusu iki yıllık sürelerde prim ödemediğinizi varsayarsak iki doğumunuzu borçlanarak 1440 gün kazanabilirsiniz.

Prim eksiğinizi isteğe bağlı ödeyebilirsiniz. Ancak isteğe bağlı prim ödemeleri Bağkur’a sayıldığından 1259 günden fazla isteğe bağlı prim yatırmanız halinde SSK’dan değil, 7200 gün prim ödeyerek Bağkur’dan emekli olmak durumunda kalırsınız.

İki şekilde emekli olabilirsiniz:

1) Emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. 3000 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5975 güne tamamlamanız şartıyla 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirisiniz. İki doğumunuzu sigortalı çalışırken borçlanarak 1440 gün kazanabileceğinizi varsayarsak, sigortalı bir işte çalışarak 330 gün daha prim ödedikten sonra isteğe bağlı da 1230 gün (41 ay) prim yatırıp toplam priminizi 5975 güne tamamlayabilirsiniz.

2) 625 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz (15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak). Bu seçenekte 625 gün doğum borçlanması yaparak veya 625 gün isteğe bağlı prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlayabilirsiniz.

YÜZDE 25 ORANINDA GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ OLUR

Soru: İşverenim, iş sözleşmemi ihbar tazminatımı da ödeyerek sona erdirdi. İtirazım da yok, anlaştık. Ancak ihbar tazminatımdan çok vergi kesmiş. Araştırdım ‘yüzde 15 kesiliyor’ dediler. İşverenim ise yüzde 25 kesmiş. Bu doğru mu yoksa fazla mı kesildi? Fazla kesilmişse iade alabilir miyim? Yoksa başka kesintilerde mi var? GÜLTİ

Cevap: İş sözleşmesinin bildirimli feshinde ihbar tazminatı ödemesinden, Gelir ve Damga Vergisi kesintisi yapılmakta. Ancak sosyal güvenlik kapsamında sigorta primi kesilmez. Gelir Vergisi kesilmesinde ise doğrudan yüzde 15 oranının uygulanmaması gerekiyor. Çünkü Gelir Vergisi artan oranlı bir vergi.

Yani kişinin geliri artıkça vergi oranı da artar. Bu nedenle ücret ve ücret sayılan ödemelerin Gelir Vergisi hesaplanırken, alınan ücretle geçmiş aylarda alınan ücret toplanarak vergi matrahı bulunmakta. Bulunan toplam vergi matrahının tabi olduğu vergi oranı o ayın ücretine uygulanarak ücretten yapılacak Gelir Vergisi kesintisi hesaplanmakta. İhbar tazminatı ödeme tarihine kadar kişinin birikmiş toplam Gelir Vergisi matrahına, ihbar tazminatı ilave edilerek bulunacak toplam Gelir Vergisi matrahına göre belirlenecek oranda Gelir Vergisi kesintisi yapılmalıdır.

Gelir Vergisi’nin eksik kesilmesinden de işveren sorumludur. Sonuç olarak ihbar tazminatınızdan yüzde 15 oranında değil, toplam Gelir Vergisi matrahınızın tabi olduğu yüzde 25 oranında Gelir Vergisi kesintisi yapılması doğru bir işlemdir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder