Ekrem Sarısu Tüm çalışanlara yaş indirimi getiren bir yasa çıkarsa yararlanırsınız
HABERİ PAYLAŞ

Tüm çalışanlara yaş indirimi getiren bir yasa çıkarsa yararlanırsınız

Soru: 2001 yılında uzman çavuş olarak göreve başladım. 17 yıl görev yaptım. 4 yıl 7 ay yıpranma aldım. Bu yıpranma sigorta başlangıcımı geriye çeker mi? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinden yararlanabilir miyim? Hikmet ERDOĞDU

Cevap: Hak kazandığınız yıpranma süresi sigortalılık başlangıcınızı geri götürerek eski mevzuata tabi olmanızı sağlamaz. EYT yasasının 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanları kapsaması bekleniyor. Beklendiği gibi bir yasa çıkartılırsa maalesef yararlanamazsınız. Fakat tüm çalışanlarda yaş indirimine giden bir yasa çıkartılması halinde, tabii ki siz de yararlanırsınız. Sorunuza EYT esasları belli olduğunda daha net cevap verilebilir.

58 YAŞI DOLDURACAKSINIZ

Soru: 1965 doğumluyum. SSK giriş tarihim 1 Ocak 1987 olup şu anda 3742 gün primim var. 3600’den ne zaman emekli olabilirim? Derya KOTİLOĞLU

Cevap: Yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 3600 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 2023’te 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

20 GÜN SSK PRİMİ 7 YIL ERKEN EMEKLİLİK AVANTAJI SAĞLIYOR

Soru: 4 Ağustos 1980 doğumluyum. 5 Eylül 1996 tarihinde bir elektrikçide çalıştım ve tarafıma SSK prim ödemesi yapılmıştır. Toplam 20 iş günü var. Eylül 1997 ile Ağustos 1999 tarihleri arasında yüksek okul okuduktan sonra 31 Ağustos 1999’da 4/C’li olarak Emekli Sandığı’na girişim yapılmak suretiyle astsubay okuluna girip 30 Ağustos 2000’de göreve başladım. Halihazırda görevdeyim.

Yüksek okulda geçen sürelerden 18 yaşımdan büyük olan kısımları borçlanmanın ve 1996’daki sigorta başlangıcının emeklilik tarihine olabilecek pozitif etkileri ve şu anki duruma göre muhtemel emeklilik tarihimi bildirmenizi rica ederim. İsmail FİKİR

Cevap: Emekli Sandığı’nda emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışmaya devam ettiğiniz sürece hak kazanacağınız yıpranma süresinin tamamı emeklilik yaşınızdan düşülecektir. Ve bu durumda 13 Ağustos 2028 tarihinde emekliliğe hak kazanırsınız. Okul sürenizin ancak bir yılını borçlanabilirsiniz. Ancak bu bir yıllık borçlanma süresi emeklilik yaşınızı değiştirmiyor.

Sadece fiili hizmet sürenizi artırır. 1996 yılındaki sigorta başlangıcınız; yıpranma sürenizin tamamının aranan yaştan düşülmesini sağlıyor. Bu da emeklilik için çok büyük avantaj demektir. Şayet 1996 yılındaki sigortanız olmasaydı en erken 55 yaşınızı dolduracağınız 4 Ağustos 2035 tarihinde yaş haddinden resen emekli olabilecektiniz. Gördüğünüz gibi 20 gün SSK primi 7 yıl erken emekli olmanızı sağlıyor.

GECE ÇALIŞMASINA YIPRANMA VERİLİR Mİ?

Soru: 25 Aralık 1979 doğumluyum. Sigortalı işe başlama tarihim 8 Temmuz 1997’dir. Çalışma süremin çoğunu gece çalıştım. Bizim gibi gece çalışanlara yıpranma payı var mı? Yalçın AKA

Cevap: Gece çalışmasına Fiili Hizmet Süresi Zammı (yıpranma) verilmiyor. Yıpranma hakkı verilecek işler, 5510 sayılı kanunun 40’ıncı maddesinde tek tek sayılmıştır. Bunlar arasında gece çalışması bulunmuyor. 5900 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz (25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi olarak).

MALUL VE MUHTAÇ ERKEK ÇOCUĞA YAŞ ARANMADAN YETİM AYLIĞI BAĞLANIR

Soru: Memur emeklisi eşimi temmuz ayında kaybettim. Ben de memur emeklisi olduğumdan eşimden yüzde 50 oranında dul aylığı bağlandı. 1979 doğumlu yüzde 80 oranında psikolojik engelli oğlum için eşimden yetim aylığı başvurumuz yanıtlanmadı. Tekrar yeni tarihli rapor gönderdim, yanıt yok. Yasanın değiştiği söyleniyor.

Ailemizin kullandığı 2017 Opel Astra aracı moral olsun diye oğlum adına kaydettirmiştim (Engelli ÖTV muafiyetiyle ilgilenmedik). Bu, oğluma yetim aylığı bağlanmasına engel mi? Oğlumun sağlık giderleri 10 yıldır babası olarak tarafımdan karşılanıyor. Oğlumun hiçbir geliri yok. Çalışamıyor. Oğluma annesinden yetim aylığı bağlatmak için ne yapmamız lazım? Aytaç ÖZAYDEMİR

Cevap: Emekli Sandığı emeklisi anne veya babadan erkek çocuğa yaş aranmadan yetim aylığı bağlanması için çocuğun malul ve muhtaç olması gerekiyor. Bu iki şartı bir arada taşıyan erkek çocuklara yetim aylığı bağlanıyor. Buradaki muhtaçlık hali tüm gelirlerinin toplamının aylık asgari ücretin net tutarından (2022 için 4.253 liradan) fazla olmaması halidir.

Muhtaçlık tespiti için bulunduğunuz yerin kaymakamlığına başvurmanız gerekiyor. Çocuğunuz için muhtaçlık belgesi alırsanız, muhtaçlık belgesi ve sağlık raporu ile birlikte yetim aylığı bağlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvurmanız lazım. Yapılacak inceleme sonucunda çocuğunuzun malul derecesinde engelli olduğu tespit edilirse annesinden aylığı bağlanır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder