Zalimsin İstanbul!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kanal D ekranlarında severek izlediğim dizi Zalim İstanbul 39. bölümü ile final yaptı. Onca kavga kıyamet boşa gitti. Ölen öldü kalan kaldı. Antakya’dan, İstanbul’a uzanan bir var olma mücadelesi... Üç çocuğu ile Antakya’da yaşayan Seher’in hikayesi. Üç çocuğunu tek başına büyütmüş, çocuklarına düşkün Seher'in paramparça olan hayatının hikayesi.

Peki gerçekten İstanbul mu zalim olan yoksa insanlar mı? "İstanbul'un taşı toprağı altın" deyip büyük umutlarla geldiğin İstanbul'dan hayal kırıklıkları ile geldiğin yere dönmek... 

Mesela aklıma ilk gelen "Yaprak Dökümü" dizisi var. 1930 yılında yayımlanan Reşat Nuri Güntekin’in Yaprak Dökümü adlı eserinden günümüze uyarlanmış bir diziydi bilirsiniz. 

Değerlerine bağlı, son derece dürüst ve ahlaklı bir insan olan Ali Rıza Bey kaymakamlık yaparken, kendisinden bir haksızlığa göz yumması isteniyor, bunun üzerine görevinden istifa etmek zorunda kalıyor. Kızı Necla da İstanbul'da üniversiteyi kazanınca eşi ve 4 çocuğuyla Trabzon'dan İstanbul'a yerleşen Ali Rıza Bey'in başına gelmeyen kalmıyor. Ahhhh Ferhunde ahhhh! Tam bir yaprak dökümü gerçekten.

Taşı toprağı altın şehir

Levent Kırca'nın ilk sinema filmi... Komedi, dram, trajedi... Ne ararsanız var. Adıyaman'dan güle oynaya göç eden aileyi yutan şehir İstanbul! 

1978 yapımı filmin yönetmen koltuğunda oturan isim Orhan Aksoy. Senaryo ise Erdoğan Tünaş'a ait. Film ile ilgili yorumları okurken filmde yaşanan olaylar ile Yaprak Dökümü arasında kıyas yapılmış ve bu filmle ilgili "Yaprak Dökümü'ne rahmet okutur" ifadesi kullanılmış. Hakikaten de öyle!

Filmin hikayesi şöyle; köyde yokluk içinde yaşayan Ökkeş Uyanık (Levent Kırca) ve ailesi birgün "Taşı toprağı altın şehir" denilen İstanbul'a gitmeye karar veriyorlar. İstanbul'a gitme nedenleri çok para kazanıp bir traktör almak. Çünkü köydeki herkes tarlasını traktörle sürerken Ökkeş sabanla sürüyordur. Büyük umutlarla İstanbul'a gidip istedikleri traktörü alan Uyanık ailesi ilk başlarda İstanbul'un şartlarına ayak uydurmaya başlıyor ama sonra İstanbul Ökkeş'in umutlarını yok ediyor. İstanbul'da hayal ettikleri hayatın hiç de sandıkları gibi olmadığını gören Uyanık ailesi İstanbul'a yenik düşüyor.

Ökkeş, Ali Rıza Bey ve Seher... Geldikleri İstanbul'da ağır kayıplarla büyük hayal kırıklıkları yaşadılar.

Zalimsin işte İstanbul!  

Bana sorarsanız “Hadi gelin köyümüze geri dönelim, Fadime’nin düğününde halay çekelim.” Şu pandemi sürecinde en çok istediğim şey: Köyüme gidip bağ bahçe yapayım; ekeyim, biçeyim. Kendim pişirip kendim yiyeyim. 


Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder