Türkiye'nin Gündemle İmtihanı

12 Ocak 2014, Pazar 05:00
AA

7 Ocak gecesi....

Telefonun bir ucunda dost sesi. Her zamanki gibi neşeli mi neşeli. İş, güç derken bi parça da dedikodu. Belki de Ahmet’i çekiştiriyoruzdur, kimbilir:) Ertesi sabah haberde buluşmak üzere kapattık telefonu. İki gündür de görüşülmemiş ya, fırsat bu fırsat hasret gideririz, bir yandan da bizim derdimiz.

Ertesi gün oldu evet... Ama sonrası hiç olmadı. O gün polis, haberde gözaltına aldığı Metin’i ‘gazeteciye özel muamele’ diyerek, döverek öldürdü. Vicdanlarını gömmüş bu insanlar, arsızca ‘Düştü de öldü’ dediler Metin için.

Öldürüldüğünde 28 yaşındaydı.

(Yanda, Fadime Ana, 18 yıldır oğlu gazeteci Metin Göktepe’yi böyle öpüyor.)

Tabiri caizse; canavar gibi bir gazeteciydi. Hırsı, cesareti, meslek aşkı onu aramızda yıldız yapmıştı. Yaşasaydı tahmin ediyorum Ahmet’in koğuş arkadaşı olurdu. Katillerini iki sene bile cezaevinde yatırmadı devlet. Ama aynı devlet, Fadime Ana’yı yokluk içinde büyüttüğü biricik oğlunun taş mezarını öpüp koklamaya mahkum etti. 18 yıl oldu Metin öldürüleli.

Geçen zamanda ne mi değişti? Emel Korkmaz adlı anne; hayatı boyunca 19 yaşındaki evladı Ali İsmail yerine bir taş heykele sarılmaya mahkum edildi! İyi pazarlar Türkiye!

(Yanda da Gezi eylemlerinde polis tarafından dövülerek öldürülen 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’dan annesi Emel Korkmaz’a kalan...)


 

1. ‘Büyük Türkiye’ birinciliği yine kaptırmadı? (Küçük bir ipucu: Yanıt verirken istatistiği tutulabilecek konu düşünün. Yoksa işin içinden çıkamazsınız.)

a. Devletlerin düzenlediği paralel slalom yarışlarında.
b. Hapse en çok gazeteci tıkan ülke sıralamasında.
c. ‘Zamanlama manidar’ cümlesini en çok kullanan ülke listesinde.
d. ‘Vatan haini’ ilan etme sıklığı ve süratinde.

2- Başbakan; ‘Temiz Eller Operasyonu’nu yapanlara saygı duysunlar. Niye ona durmadan vuruyorsunuz’ sözlerini kim için söylemişti?

a. İtalyanların meşhur savcısı Di Pietro için
b. İçinde saygı geçen cümle hiç tanıdık değil. Başbakan derken Merkel ya da Cameron’u falan mı kastediyorsunuz??
c. Rasim Ozan Kütahyalı için (O kim diye soranlara link adresi: https://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay/77787/2/1/25533381/ rasimozan kutahyali ne demisti-simdine- diyor)
d. Şu dönemki yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını başlatan, sonra görevinden alınan, arkasından ‘vatan haini’ denilerek hakkında suç duyurusunda
bulunulan Savcı Zekeriya Öz için. Ancak Başbakan bunu söylediğinde tarihler 2009’u gösteriyordu ve fonda kardeşlik türküsü çalıyordu.


3- Sessiz sinema oynadığımızı varsayın. Başlıyorum: Bir vali, etrafında 31 koruma, halkın önüne hem demir hem yüzlerce polisten oluşan barikat ve
listeyle törene alınan insanlar... Evet; ne anlatıyorum ben?

a. Sıkıyönetimi
b. Costa Gavras Adana’da yeni bir film mi çekiyor? Şahaneee!
c. Vali yönetimi ele geçirdi
d. Halka bir süre önce ‘Gavat’ diyen Adana Valisi Hüseyin Çoş kentin kurtuluş gününü ‘törenle’ kutladı. (üstte)


4- Yüzde yüz yerli, Made in Erdoğan siyasi tespit?

a. Sekülarizm
b. Post modern darbe
c. Otokratik yönetim
d. Dost modern darbe (Dost kazığı darbe olarak da çevrilebilir).Süper demokrasi

‘Yargıdaki vesayeti kıracağız’ diye yola çıkıp, referandum sonrası yapılan Anayasal değişiklikle HSYK’nın yapısı değiştirilmişti. Üç yılda jet hızıyla devran döndü. Demokrasinin de kıblesi şaştı. Başbakan bu hafta çıktı; “HSYK’yı denetleyen bir yapı vardı, yanlış yaptık” dedi. ‘Deja vu mu yaşıyoruz?’ dedik. Çünkü ortalık yine “Yargıda vesayeti kıracağız” diye inlemeye başladı. AK Parti 52 maddelik bir düzenleme hazırladı. Adalet Bakanı bir anda ‘Süperman’e döndü. Ama bu öyle bir ‘Süperman’ki demokrasiyi seven bence Kripto’ya kaçar. İleri demokrasi’de nefessiz kalan bünye ‘Süper demokrasi’de komaya girer.


*

Haftanın sözü:Ben de insanım


Ünlü manken Miranda
Kerr bu hafta Antalya’da podyuma
çıktı. Podyumda yürürken topuklu
ayakkabısı ayağından çıkan
manken, “Ben de insanım” dedi.

*

#direnbalıkhafıza1. Geçen hafta Hatay’da bi TIR durdurulmuştu. Sahi ne oldu o TIR’a?
2. Bir zamanlar akil insanlarımız vardı? Hani memleketin dört bir yanına dağılıp ayakları su toplayıncaya kadar bilmedikleri süreci anlatan fedakar insanlar. Sahi ne oldu onlara?

*

Dönem şarkıları- Masum değiliz hiç birimiz
- Sil baştan başlamak lazım bazen
- Ankara’nın bağları (onsuz playlist olmaz bu ülkede)
- Palavra palavra
- Binlerce dansöz var

C E V A P A N A H T A R I1-b 2-d 3-d 4-d

2
Sıradaki haber yükleniyor...