Nakit yerine kart kullanmanın 10 faydası

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dijital çağın gereklerinden biri olarak para da dijitalleşti. Artık çoğumuz kazandığımız paranın çok azını, nakit biçimde fiziksel olarak görüyoruz. Paranızı nakit yerine banka ve kredi kartı üzerinden kullanmanın en önemli 10 avantajı bu haftaki konumuz.

1 - GÜVENİLİR

Banka kartı veya kredi kartınızı kaybetseniz de paranızı kaybetmez veya çaldırmazsınız. Dijital güvenlik tedbirleri sayesinde başkaları kartınızı kullanamaz, bir şekilde kullansa da banka size garanti sunar. Ayrıca sahte para sorunu yaşamazsınız. Sizi kimse bu yollarla dolandıramaz.

2 - HİJYENİK

Yapılan incelemelerde nakit paranın taşıdığı mikrop sayısının ne kadar fazla olduğu defalarca ispatlandı. Kağıt veya madeni para binlerce kişinin elinden geçer, hastalık taşır. Ama kartınız sizindir, isterseniz arada dezenfekte edebilirsiniz.

3 - EKONOMİK

Kredi kartı ve banka kartı kullanarak hesabınızı bilirsiniz. Ne zaman, nerede, ne kadar harcadığınızı kolayca takip edebilirsiniz. Bu sayede ev ekonomisini veya kişisel ekonominizi kontrol etmeniz kolaylaşır.

4 - ZAHMETSİZ

Kart kullanmak kesinlikle çok daha rahattır ve zaman kazandırır. Nakit bulmak için uğraşmaz, ödemeyi de yeni teknolojilerle çok daha hızlı, pratik biçimde yapabilirsiniz. Temassız POS cihazları yaygınlaşıyor, temassız teknolojiyi destekleyen kartınızı cihaza yaklaştırarak kolayca ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca artık alışveriş ve taksi gibi hizmetleri uygulama üzerinden kart tanımlayarak yapmanız mümkün.

5 - 'PARA ÜSTÜ' DERDİ YOK

Nakit alışverişlerinde yaşanan bozuk para ve para üstü derdinden de kurtulursunuz. Cebiniz veya cüzdanınız avuç avuç madeni parayla dolmaz. Bununla birlikte tüm alışverişlerinizde tam tutar neyse onu ödersiniz. Unutmayın, yukarı doğru yuvarlanan düşük meblağları toplarsanız hatırı sayılır bir miktar edebilir.

6 - DÖVİZE ÇEVİRMESİ KOLAY

İş veya tatil için gezi amaçlı seyahat ederken de kartınız yanınızda olur. Döviz al-sat derdiniz olmaz. Kartınızdaki parayı her an her yerdeki ATM’lerden istediğiniz döviz cinsinden kolayca çekebilirsiniz. Yurtdışındaki kartlı harcamalarınız da o günkü döviz kuruna göre hesabınıza yansır.

7 - KARA GÜN DOSTU

Nakit para için borç almak zahmetli ve keyif kaçırıcı olabilir. Bankadan kredi kullanımı da teferruatlı bir süreç. Kartınızla tek seferdeki büyük harcamalarınızı vadelendirebilir, nakit sıkıntısı yaşadığınız durumalarda borç nakit çekebilirsiniz. En yakınınızda kişiler de olsa, birinden para isteyeceğinize nakit avans kullanıp taksitlendirerek ödemek çok daha rahat hissettirir.

8 - TAŞIMASI VE TRANSFERİ RAHAT

Diyelimki birinden borç aldınız veya borç vereceksiniz. Bu durumda da nakitle uğraşmak yerine tamamen mobil veya web bankasını kullanarak para transferleri yapmak avantaj sağlar.

9 - FIRSAT VE İNDİRİM SUNAR

Nakit para kullandığınız için hiçbir banka veya mağaza size avantaj sunmaz fakat kartlı kullanımlarınızda banka ve işyerlerinden bol bol indirim, avantaj, para puan, uçuş mili ve hediye kazanırsınız.

10 - ÇOK DAHA HAVALI

Nakit parayla ödemek artık eski moda kaldı. Kartla ve dijital olarak ödemek çok daha şık ve modern görünür. Üstelik o eski ‘parası olmadığı için kartla ödüyor’ algısı da tarihe karıştı.

Yazarlarımızdan

17 Ocak 2022, Pazartesi 07:01
17 Ocak 2022, Pazartesi 07:01
17 Ocak 2022, Pazartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder