Olimpiyat kanunu yenilenirken

01 Kasım 2009, Pazar 14:53
AA

Türkiye bugüne kadar olimpiyata hiç ev sahipliği yapamadı. Rahmetli Sinan Erdem büyük bir uğraş vererek olimpiyat için ilk adımı atan, İstanbul’u her yıl olimpiyat gündeminde tutan TMOK (Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi) Başkanı oldu. Ben bu sürenin içinde 15 yıl yaşadım ve çalıştım. Kısa adı HDK olan (İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu’nda) Sinan Bey’in ataması ile TMOK’u temsil ettim. O günün Spordan Sorumlu Devlet Bakanı, iyi niyetli Mehmet Ali Yılmaz’ın ve TBMM Başkanı Sn. Hüsamettin Cindoruk’un destekleri ve Sinan Erdem’in gayretleri ile Olimpiyat Kanunu 3796 sayı ve 30 Nisan 1992 tarihle TBMM’den ittifakla çıktı.

Kanunun 15 yıl içinde ülkemize kazandırılan pek çok spor tesisine de katkısı oldu. Bilir bilmez eleştirilere rağmen ülkemize bir olimpiyat stadı kazandırıldı. Bu stadın iki sorunu vardı. Birincisi rüzgar, ikincisi ulaşımdı. Rüzgar Fransa’dan alınan fevkalade bir proje ile hallolacaktı. Amma proje uygulanmadı, rüzgarı engelleme konusu adeta fiyasko ile bitti. Ulaşım için ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş “Ağustos 2009’da raylı sistem statta olacak” sözünü vermişti, amma şimdi kasıma geldik, gelen giden yok! Kanunla kurulan HDK, bu 15 yıl içinde hükümetin yaptığı uygulamalarla tüyü yolunmuş kaza döndü.

Neredeyse HDK’nın tüm gelirleri elinden alındı. Bugünkü durumda, ödeme zorluğu, borç ve Büyükşehir Belediye’nin yıllardır sallanan ödemeleri ile net ve gerçek söylemek gerekirse, HDK iflas etmiş durumdadır. Şimdi kanunun yenilenmesi için çalışmalara başlandı. Bu kanun hazırlanırken;

1-HDK’nın profesyonel sorumluları 15 yılda geçirdikleri tecrübeleri önlerine koyarak, her maddeyi yeniden hazırlamalıdırlar.

2-Artık devlet, olimpiyat fikrine tam olarak sahip çıkmalı, yenilenecek olan HDK’nın borçları silinmeli, yeni bir sayfa açılarak rahat çalışması sağlanmalıdır.

3-Özel bir kanunla HDK’ya bir bütçe tahsis edilmelidir.

4- Mehmet Ali Şahin’den sonra HDK toplantılarını sorumlu spor bakanı ciddiye almamıştır. Bundan sonra HDK’nın başkanı olacak bakanın en az ayda bir HDK toplantısını yapması şarttır.

5-GSGM’yi yakından tanıyan Mehmet Atalay HDK’nın daimi üyesi olmalıdır.

6- HDK’yı denetleyen TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) Komisyonu denetlemelerini daha sık yapmalı.

Tüm KİT üyelerinin, toplantıya katılmadan tüm kanunları ve çalışmaları inceleyerek bilgi sahibi olarak gelmeleri gerekmektedir. Türkiye 2020 ve ondan sonraki Olimpiyat Oyunları’na aday olacaksa; Sinan Erdem’den sonra hiçbir olimpiyata aday olma sorumluluğu alamayan TMOK başta olmak üzere HDK’nın tüm birimleri yenilenmeli ve Türkiye Olimpiyat’a yeni bir TMOK ile hükümeti ile devleti ile halkı ile birlikte sahip çıkmalıdır.

 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.