Tarım ve hayvancılık büyükşehir ile gelişiyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sizler de karşılaşmışsınızdır. Aydın Büyükşehir Belediyesi üreticiye geçen günlerde gübre, bugünlerde de kendi iştiraki Ege Yem üzerinden yem desteğinde bulunuyor. Günümüz şartlarında küçük üreticiye böylesine desteklerde bulunmak çok kıymetli.

Konuyu biraz araştırınca Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin kendi koyun yetiştirme çiftliği olduğunu da öğrendim. Bir belediyenin hayvan yetiştirme çiftliğinin olması önemli olsa da Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’yla konuştuğumuzda konunun çok daha derinlikli olduğunu gördüm. Yaşı ortanın biraz üzerinde olanlar bilir.

Kurban Bayramları’nda eve getirilen koyunların kocaman kuyrukları olurdu. O günlerden bugüne hafızayı biraz bu konuda çalıştırınca o koyunların artık olmadığını hatırlayabiliyoruz. Peki, nereye gitti o koyunlar? Bunun izini sürerken Aydın’dan yüzümü gülümseten bir haberle karşılaştım. Az önce bahsettiğimle örtüşen bir koyun ırkımız olan Çine çaparı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya... Sadece tek bir üreticide kalan bu ırkın yok olmasına gönlü razı gelmeyen Aydın Büyükşehir Belediyesi de bu ırka sahip çıkarak üretimine başlamış.

★ ★ ★

Aydın’ın yerli ırkı olan Çine çaparı koyununu ısrarla üreten tek üreticiden yeterli sayıda satın alan Büyükşehir Belediyesi, geçen süreçle birlikte bu ırkın nüfusunu çoğaltmış. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun verdiği bilgiye göre de kendi çiftliklerinde veteriner hekimler gözetiminde çoğaltılan bu koyunlar, koyunculuk yapmak isteyen kadınlara üretimi teşvik etmek için yakın zamanda hibe edilecek.

Üstelik bu hibe programı, “Topuklu Efe”nin Aydın’da küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesine yönelik yıllardır yaptığı diğer hayvancılık hibe programlarının izinden gidiyor. Çerçioğlu, kadınlara öncelikli olarak son 6 yıldır kendi yetiştirdikleri verimi yüksek yüzlerce sakız koyununu hibe ettiklerini, böylelikle Aydın’da koyun sayısını artırmayı başardıklarını söylüyor. Tek şartlarıysa, vatandaşların verilen koyunları ellerinde tutmaları. Vatandaşlar elde ettikleri kuzuları ve sütü istedikleri gibi değerlendirebiliyor. Böylelikle evinin bir köşesinde koyunlarına bakan kadınlar ek gelir elde ediyor.

Bağcılar Belediyesi'ne yeni hizmet binası

Bağcılar Belediyesi’nin 2017 yılında temeli atılan modern yeni hizmet binasının inşaatı tamamlandı. Yeni görev yerlerine kavuşmanın heyecanını yaşayan belediye personeli, yeni binadaki mesailerinin ilk gününde Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’yı alkışlarla karşıladı. Yeni bina, farklı yerlerde hizmet veren tüm birim müdürlüklerini aynı çatı altında topladı. Engellilerin hizmete erişimi noktasında da her türlü düzenleme ve planlama yapıldı. Binada 413 kişilik konferans salonu, sergi alanı, spor salonu, kreş ve ibadethane yer alıyor. Toplam 14 asansör ile meclis salonu ve siyasi parti grup odaları da bulunuyor.

Can dostlarımız Karacabey'de güvende

Karacabey Belediyesi ekipleri, kent genelinde 7-24 esasıyla sahipsiz hayvanların yardımına koşuyor. Hayvanlar için düzenli aralıklarla belirli noktalara yem bırakan belediye ekipleri, acil bir durumla karşılaştıkları takdirde yaralı hayvanları, Karacabey Belediyesi Hayvan Barınağı’ndaki belediye kliniğine getirerek müdahale edilmesini sağlıyor.

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, tüm ilçe genelinde sağlık ve hijyen kurallarına uygun 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre çalışmaların yürütüldüğünün altını çizdi. Başkan Özkan, “Onları, en az insanlar kadar yaşam hakkına sahip olan sevimli dostlarımız olarak değerlendiriyor ve bu doğrultuda onlar için de hizmet üretiyor, şefkat elimizi uzatıyoruz” dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder