Atatürk ve Ayasofya için son nokta

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ayasofya’nın 86 yıl sonra yeniden ibadete açılmasının coşkusunu hep birlikte yaşadık. Ancak, minberdeki kılıçlı kişinin subliminal mesajla Atatürk’e lanet okuduğunun iddia edilmesi hayal kırıklığı oldu. Adeta, bu sevinci gölgeledi. İktidarın önemli isimleri sağ olsunlar bu olayı devamlı düzeltme yoluna giderken, o konuşmanın sahibi “Yanlış anlaşıldım” bile demeyince, hükümet ortağı Bahçeli, “İlk Cumhurbaşkanımız, istiklal mücadelemizin lideri ve Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, bu topraklarda lanet okuyacak bir hayasız ve hamiyetsiz henüz anasından doğmamıştır. Atatürk’e hakaret ve hıyanet vatan hainliğidir” diyerek noktayı koydu. Teşekkürler Sayın Bahçeli.

*

ŞİMDİİİ…

Evet, şimdi size tarihi bir belge sunuyorum. Bir arkadaşım yolladı. Bu Yunanistan’ın 500 drahmilik banknotunun arka yüzü. 1921 yılında Amerikan dolar matbaasında tasarlanıp basılmış. 1923 yılında tedavüle girecekmiş ama yüksek enflasyon gerekçe gösterilerek tedavüle sokulmamış. İşin aslı, savaşı kaybettikleri için utançtan durdurulduğu.

Banknotu bizim için enteresan kılan ise, üzerindeki minareleri olmayan, kubbesine haç takılmış Ayasofya resmi olması. Kurtuluş Savaşı, İngiliz tezgahıydı diyenler bu resme iyi baksın. Çünkü gerçek, bu paranın üzerindedir. Bu resim bir şey daha anlatıyor: Lanetledikleri Atatürk olmasaydı, Ayasofya’nın dört minaresi yıkılacak ve 1453’ten önceki bu haline dönecekti. Hiç aklınızdan çıkarmayın. Onun için, büyük kurtarıcı Atatürk’e ve silah arkadaşlarına, bu Müslüman ülkenin her ferdi minnet ve şükran borçludur.

**

NE YANİ?

Yazıyı genç meslektaşım Ahmet Hakan’ın, ‘Atatürk ve Ayasofya için beş maddelik manifesto’sunun çok beğendiğim dördüncü maddesiyle bitireyim. “Ülkenin bir kısmını Ayasofyacı, bir kısmını da Atatürkçü olarak bölerek ne elde edilecek? Ne yani? Atatürkçü olup da Ayasofyacı olanlar ya da Ayasofyacı olup da Atatürk’e şükran duyanlar yok mu?”

Bilmece

Gazetede okudum. Bursa’da yolu kapatıp trafiği tehlikeye atan düğün konvoyundaki 27 araç ve sekiz sürücüye 9.240 lira ceza kesilmiş. Hesaplayın bakalım, bir sürücü kaç araba kullanıyormuş?

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder