Aileme öfkemi dindiremiyorum

16 Aralık 2017, Cumartesi 05:00
AA
Her cumartesi bu köşede sizinleyim. Arkadaşlarınızla, ailenizle problem yaşıyorsanız, hayattan zevk alamıyorsanız, bazı kişileri affedemiyor ya da unutamıyorsanız, öfkenize yenik düşüyorsanız bana yazın. Sorunlarla birlikte başa çıkalım.

SORU: Babam annemi terk edince hayatında yeni bir sayfa açıldı. Annem baskılara dayanamayıp ikinci kez evlendi. Babamı o günden sonra görmedik. Üvey babam beni istemedi ama evden de atamadı. Annemin o adamdan da bir çocuğu oldu. El üstünde tutulan tabii ki üvey kardeşimdi. Annem bile bana fazlalıkmışım gibi davrandı. Çalışmaya başlayınca kendi evimi tuttum. Birinin beni kullandığını fark edersem fena öfkeleniyorum. Haksızlığa gelemiyorum. Başkasına şu ana kadar zarar vermesem de, bir gün verebilirim diye korkuyorum. Bazen anılarım ağlatabiliyor. Ağlamamak için direniyorum. Zayıf biri olmak istemiyorum. Lütfen bana bir yol gösterin. RUMUZ: KAPI

CEVAP: Ağlamak da gülmek kadar iyileştiricidir. Zayıflık değildir. Herkesin hayatında iyi gitmeyen zamanlar var. Bunlara direnmek yerine kabul etmek üstesinden gelmeye yardımcı olur. Adalet duygunun sarsılmış olması belli ki seni çok öfkelendirmiş. Bunun farkında olman ise kısa sürede daha huzurlu ve kaliteli bir yaşamı sana getirecek. Öfkenle baş etmede konunun uzmanı bir psikiyatrdan destek alman hayatına güzel bir kapı açacaktır.


Aklıma o gelince öpemiyorum

SORU:
Çok iyi arkadaş olduğum bir erkek var. Ama ötesine geçemiyoruz. Çünkü evli. O yüzden belli etmiyorum duygularımı. O belli etse de anlamamış gibi davranıyorum. Etkisinden kurtulmak için daha az mesaj atmaya başladım. Hatta durduk yere arıza çıkardım. Anladım ki kopmam zor. Benden çok hoşlanan biri vardı. Onunla çıkarsam unuturum belki dedim. Daha kötü oldu. Beni öpmek isterken yüzü gözümün önüne geldi ve yapamadım. Ne yapacağımı bilemiyorum. RUMUZ: UMUTSUZ VAKA

CEVAP: Umutsuz vaka yoktur, umutsuz insan vardır. Madem mesafe koymakla aradaki etkileşim geçmedi. O zaman iletişimi kes. Birlikte olan fotoğraflarınızı sil. Ve en önemlisi kimseyle senden hoşlandığı için çıkma. Sen kendini iyileştireyim derken başkasına zarar veriyorsun. Üstelik seni seven birine. Bunu bir düşün bakalım. Gerçekten uzak durmak istiyorsan yaparsın. Uzak duruyormuş gibi yapmak yerine gerçekten dur.

Söyledikleri başka, yaptıkları bambaşka

SORU: Evlenmeden önce bir sürü hayaller kuran adam yerini tam tersi birine bıraktı. Verdiği sözleri tutmadı. Nerede söylediklerin dediğimde, “Şartlar değişti. İmkanlarım eskisi gibi değil. Onlar olmayınca beni sevmeyecek misin?” dedi. Bahane uyduruyor gibi geliyor. Çünkü maddi durumumuzda kötü giden bir şey yok. Yoksa başka biri var da paraları ona mı harcıyor? RUMUZ: TALİHSİZ BAŞIM

CEVAP: Hemen felaket senaryoları yazmaya başlamışsın. Belli ki yazdığına da inanmak üzeresin. Yarattığı olumsuz enerji seni sarmış. Hadi bunu tersine çevirelim. Tutmadığı sözler sadece maddi konularla mı ilgili? Önce bunu gözden geçir. İşiyle ilgili gidişat konusunda başkasından değil, kendisinden bilgi al. Bunu yaparken niyetin doğruyu öğrenmek olsun, yargılamak değil. İşle ilgili senin bilmediğin konular olabilir. “Paraları başka kadına mı harcıyor?” sorusunun üstünü çiz. “Ona nasıl destek olabilirim?” sorusuna çevir.

Bir yıl daha yalnız geçmesin

SORU: 45 yaşında, çocuğu olmayan bir kadınım. İşe gidip gelmek dışında bir hayatım yok. Arada arkadaşlarımla buluşuyorum. Bir kere evlenip ayrıldım. Etrafımda pek çok erkek olsa da ayaklarımı yerden kesecek biri yok. Hepsinin bir defosu var. Öte yandan etrafımda herkesin iyi kötü bir sevgilisi var. Yine bir yılbaşını sevgilisiz karşılamak istemiyorum. Hani derler ya, “Nasıl girersen öyle gider” diye. En azından düzgün, hali vakti yerinde olanını seçeyim. Az zaman kaldı. Ne yapmam lazım? RUMUZ: YILBAŞI AŞKI

CEVAP: Aşk mı, mantık mı kararı senin hayattan ne beklediğine bağlı. Aşk olunca sonrasında her şey güzel olacak gibi düşünüyorsan çok yanılırsın. Dizilerin suni dünyasındaki gibi bir aşk yok. Öte yandan, mantıktan kastın yakışıklı, parası olan biriyse o da niyetinin sevgi, saygı odaklı olmadığını gösterir. Bu da kimsenin yüzünü içten güldürmez. Ya hayatını paylaşabileceğin birini aramaya devam edeceksin ya da yeni yıla yalnız girmemek adına çürük malı seçeceksin. Karar senin.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.