Babasının yanına taşınmak istedi

25 Mart 2018, Pazar 05:00
AA
Her pazar bu köşede sizinleyim. Arkadaşlarınızla, ailenizle problem yaşıyorsanız, hayattan zevk alamıyorsanız, bazı kişileri affedemiyor ya da unutamıyorsanız, öfkenize yenik düşüyorsanız bana yazın. Sorunlarla birlikte başa çıkalım.

SORU: Kocamdan ayrılalı bir yıl oldu. On yıl evli kaldık. Sekiz yaşında bir oğlumuz var. Maddi sıkıntılarla başlayan sorunlar büyüdü. Para sorunu çözülünce de kocamın gözü dışarı kaydı. Malum son. Boşandık. Zaten ona aşkım bitmişti. İş seyahatlerine sevinir olmuştum. Belki ben de hatalıyım aldatmasında. Sadece oğlum için üzülüyorum. Babası ile ilgili kötü konuşmama dayanamıyor. Söylediğim kötü bir söz yüzünden babasının yanına taşınmak istedi. Ne yapacağımı bilemedim? RUMUZ: MAVİ BONCUK

CEVAP: Eski kocan hakkında konuşmanın faydası olmaz, aksine zararı olur. Çocuğuna evliliğin bir savaş olduğu mesajını veriyorsun. Anne, çocuğu üzerinde herkesten daha fazla etkilidir. Eski eşine olan kızgınlığını, öfkeni önce kendi içinde bitir. Bunu yapmadıkça o kötü enerji senin de hayatını etkiler. Aşkının bittiğini, üzülmediğini söylüyorsun ama demek ki kendine bile itiraf etmediğin duyguların var. Oğlunla konuş, “Bazen büyükler de hatalı konuşmalar yapabilir” de ve bir adım at. Ayrılıklar en çok çocukları etkiler. Desteğe ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan, bir psikiyatrdan da yardım alabilirsin.

ALDATAN ESKİ KOCAM UYKULARIMI KAÇIRIYOR

SORU: On yıllık evliliğimiz tek celsede bitti. Beni arkadaşımla aldatmış. Birlikte tatillere gittiğimiz, aynı masada yemek yediğimiz, dost diye bilip sırlarımı paylaştığım arkadaşımla... En çok buna yanıyorum. Erkek mi kalmadı bunu bana yaptı? Kocam, “Sen beni değil para mı sevdin. O sadece beni sevdi” dedi. Ona aşık olmasam da başka erkeğe yan gözle bakmadım. Maddi beklentilerim oldu, doğru. Ama bunun bedeli aldatmak mı olmalıydı? Bu öfkeden nasıl kurtulacağım? RUMUZ: KARA BULUTLAR

CEVAP: Evli olup gönüllerin bir olmaması da aldatmadır. “Kocanı mazur gör” demiyorum. Ancak görünen o ki sen de pek masum değilsin. Olan olmuş. Bundan sonrası önemli. Duygularını dışa vurmalısın. Ama birilerini kırarak, bağırıp çağırarak değil. Kendini onararak yapmalısın. Kocan için bir nefret mektubu yaz. Ne hissediyorsan dök içini, sonra da yak. Aynısını arkadaşın için de yap. Hayatına sporu muhakkak sok. Ve yaşadıklarını başkalarına anlatmayı bırak. Bu olumsuz enerjini çoğaltmaktan başka bir işe yaramaz. Kendini eleştir ama eziyet etme. Hatalarımızla öğrenip yolumuza devam edeceğiz. Her hafta ihtiyacı olan birine küçük bir yardımda bulunmayı da alışkanlık haline getir. Maddi yardımdan çok kendi emeğinle yaptıkların olsun.

EVDE İKİ YABANCI OLDUĞUMUZU ANLADIM

SORU: Sekiz yıldır evliyiz. Hayatında başka bir kadın olduğunu öğrendim. Yıkıldım. Onu evden kovarken, “Hayallerimi hiç sormadın bile. Benimle ilgili hiçbir şey bilmiyorsun” dedi. Düşününce hak verdim. Ama bu aldatmasını haklı çıkarmıyor. Maddi açıdan rahatım. Hayat tabii ki sadece maddiyat değil. Ama insan korkuyor bu zamanda. Çocuğumuz olduğu için o da ayrılmak istemiyor. Lütfen yardım edin. RUMUZ: YARDIM

CEVAP: Kocanı tanımakla ve evliliğine sahip çıkmakla işe başla. Ona yeni bir başlangıç yapmayı teklif et. En azından çocuğunuz için bunu denemelisin. Eşinin hayalleri, sıkıntıları, yaşamdan beklentileri, sevdikleri, çocukluğunda onda iz bırakanlar gibi her konuda konuş. Hepsini aynı anda değil tabii ki. Flört et. Bu arada bir psikiyatrdan da destek alın. Yuvana ve kendine bir şans ver.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.