Endekste hedef 64 bin 500

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Küresel piyasalarda devam eden olumlu havanın etkisiyle endeks 60 bini geçerken dolar ve faizlerde düşüş oldu

GEÇTİĞİMİZ HAFTA NE OLDU?

Borsa yükselişine devam etti ve geçen haftaki yazımda belirttiğim gibi 60 bin seviyesi geçildi. Yurtiçinde ve Amerika tarafından gelen olumlu veri akışı yükselişte etkili oldu. Endeks, 60 bin 347 seviyesini gördükten sonra kâr satışları geldi. Tekrar gelen alımlarla ise endeks yükselerek haftayı yüzde 4.9 artışla 60 bin 148’den kapanış gerçekleştirdi.

Enflasyon hesaplaması değişti 2012 enflasyon sepeti ağırlıkları değiştirildi. Yapılan değişiklikler enflasyonu uzun vadede düşerecek. Net etkiyi ise yıl sonunda göreceğiz.

[[HAFTAYA]]

Para piyasalarında enflasyon verileri etkiliydi. Yüksek gelen enflasyon, TÜFE endeksli kıymetlerde yüksek kazanç sağladı. İskontolu ve sabit kuponlu kıymetler, Merkez Bankası’nın ek sıkılaştırma programı sonrası sağlam duruşuna devam etti. Altın fiyatları yeniden yükselişe geçti.

Yoğun yabancı sermaye girişi oldu

Türkiye’ye yabancı sermaye girişi sonrası dolar düştü. Gösterge 4 Aralık 2013 vadede faizler, yüzde 9.07 oldu. Merkez Bankası açtığı vadeli repo ihalesiyle piyasaya 6 milyar TL verdi.

Amerika’da veriler iyi gelir ve Avrupa tarafında olumsuz bir gelişme olmaz ise endekste yükseliş sürecek

GELECEK HAFTA NE OLACAK?

Borsada yükseliş, kısa vade için kâr satışları karşılanarak devam edecek. Bu hafta piyasalar, Amerika’da açıklanacak ekonomik büyüme sinyallerini izleyecek. Yurtiçinde ise sanayi üretimi verisi önemli.

Borsa 65 bin seviyesine kilitlendi

Avrupa tarafında olumsuz bir haber akışı olmadığı takdirde 62 bin 800 seviyesi hacimle kırılırsa endeks, 64 bin 500 seviyesini test edecek. Ancak olası olumsuz gelişmelerde satış geldiği takdirde endeks, ilk etapta 58 bin 500 seviyesine kadar geri çekilebilir.

Yurtdışında ve yurtiçinde açıklanan veriler olumlu geldiği takdirde, faizler ve dövizde düşüş devam edecektir. Altında ise yükselişin sürmesi muhtemel gözüküyor. Ancak bu seviyelerde alım yaparsanız riskiniz de yüksek olur.

Merkez bankaları toplanıyor

Avrupa ve İngiltere Merkez Bankaları’nın perşembe günü toplantıları sonrası açıklamaları dikkatle izlenecek. Dolarda ilk destek 1.7450 TL’de gözüküyor. İkinci destek 1.7400 TL seviyesinde bulunuyor.

BORSADA NELER OLUYOR? SİZ SORUN BİZ YANITLAYALIM

Doğru analiz iyi hisse

Soru: Esra Hanım, tekrar bilginize başvurmak istiyorum. Bazı hisse kağıtları misal 50, 100, 200 liraya kadar çıkabiliyor. Bu potansiyele sahip hisse öngörüleriniz olabilir mi? Ayrıca elimde Türk Hava Yolları, Trakya Cam, Soda Sanayi, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası var. Acaba bunlardan söz konusu fiyat artışını gören olur mu? Gülay Dinçer/İstanbul Cevap: Gülay Hanım, sayfamda yer alan hisseleri orta vade ve uzun vade için yükselme potansiyeli olan hisseler oluşturuyor. Bu hisseleri temel ve teknik verilerinin analizi ile seçiyorum. Yatırımda doğru ve sağlıklı olan en doğru yol bu. Ancak bazen bazı hisseler olumlu temel ve teknik verilere sahip olmasalar da çok hızlı bir şekilde prim yapabiliyor. Genelde spekülatif hareketle olan bu primler dışında ait olduğu şirketin yeni yaptığı anlaşmalar, satışlar ya da satın almalar da kısa sürede hisselere prim yaptırabilir. Portföyünüzde yer alan hisseler orta ve uzun vade için olumlu verilere ve beklentilere sahip. Soda Sanayi benim de önerdiğim hisseler arasında. Temel ve teknik açıdan da diğerlerine göre verileri daha iyi. Yıllık bazda getirisi ise yüzde 43.94 olarak gerçekleşmiş. Diğer hisseleriniz ise henüz prim yapmamış. Maliyetlerinizi ve hedef getirinizi gönderirseniz satış fiyatı belirlemenizde yardımcı olurum.

Satış geliri yükselecek

Soru: Esra Hanım, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile ilgili son gelişmelerden bahseder misiniz?  Serkan DORUK/İstanbul Cevap: Serkan Bey, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile ilgili son gelişme Varyap Meridian projesi konusunda bulunuyor. Şirket bu projesinden yüzde 15 daha fazla gelir elde edecek. Yapılan açıklamada, projenin beklentilerin üzerinde satış geliri elde etmesinden ötürü kendi payları doğrultusunda 338 milyon TL olan gelirin 391 milyon TL’ye yükseldiği ifade edildi. Bu açıklama toplam gelir miktarının artmış olmasından dolayı şirket hisseleri açısından olumlu bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Kriterler kontrol ediliyor

Soru: Esra Hanım, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 30 firmalarının hisselerinin tahtalarının kapanması olasılığı ne kadardır?  Pelin AKANT/İstanbul Cevap: Pelin Hanım, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 30 endeksi Ulusal Pazar’da işlem gören şirketlerle, Kurumsal Ürünler Pazarı’nda işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıkları arasından seçilen 30 hisse senedinden oluşur. Hisse senetlerinin endekslere alınabilmesi için, değerleme dönemleri sonu itibarıyla İMKB’de en az 60 gün süreyle işlem görmesi şarttır. Değerleme dönemi içinde belli bir piyasa değeri büyüklüğü şartını sağlıyor olması nedeniyle endekslere dahil edilen hisse senetleri için 60 gün süreyle işlem görme şartı aranmaz. Belli dönemlerde şirketlerin endeks koşulları sağlayıp sağlamadığı kontrol edilir. Endeks kriterlerinde herhangi bir sorun olursa hissenin işlem gördüğü pazar değişir. Bu nedenle tahtasının kapanması söz konusu değildir.

Yakından takip etmelisiniz

Soru: Esra Hanım, ben çok acemi bir yatırımcıyım. 0.94 seviyesinden Metro hisse senedi aldım. Hisseyi kısa süreliğine almıştım. İki hafta falan oldu tekrar yükselecek diye çok ümitlenmiştim. Şimdi ne yapmalıyım? Uzun vadede beklemek istemiyorum. Hisse senedinin geleceğini nasıl görüyorsunuz.  Hülya ÇALIK/İstanbul Cevap: Hülya Hanım, öncelikle borsada yeni iseniz kısa vade için alım yapmamanızı tavsiye ederim. Ve paranızı tek bir hisseye yatırmayın. Metro, yıl içinde en yüksek 1.25, en düşük ise 0.59 seviyelerini test etti. Yıllık bazda getirisine baktığımızda ise yüzde 11 yatırımcısına kaybettirmiş. Buna karşın orta vade için şirketle ilgili olumlu beklentiler de var. Size tavsiyem şirketle ilgili açıklamaları ve fiyat hareketlerini yakından takip etmeniz yönünde bulunuyor.

Duyumla hisse almayın

Soru: Esra Hanım iyi günler bana yardımcı olur musunuz? Ben Avrasya Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı hissesini 1.01 seviyesinden aldım. Biraz aceleye geldi. Ben de anlamadım sonradan pişman oldum. Benim isteğim bu hisseyi inceler misiniz? Biraz da huzurum kaçtı bana acil dönerseniz çok sevineceğim.  Bahri MUT/İstanbul Cevap: Bahri Bey, Avrasya Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı cuma gününü 0.95 seviyesinden kapattı. Temel analiz açısından veriler çok iyi değil. Ancak teknik olarak yön kısa vade için yukarı gözüküyor. Borsada çıkış trendi devam ediyor ve böyle zamanlarda dalgalı hareketlerin olması çok doğal. Size tavsiyem işlem hacmiyle birlikte hissenizi takip etmeniz yönünde bulunuyor. Moralinizi bozmayın ve panik hareketlerden kaçının. Bununla birlikte lütfen duyumla borsada alım yapmayın. Bazen duyumla para kazanabilirsiniz. Ancak bir sonraki duyumla harekette daha fazlasını da kaybedebilirsiniz.

Alım fiyatınız yüksek olmuş

Soru: Esra Hanım, ben Sasa Advansa (2,40)’tan aldım. Şirket hakkında son gelişmeler nelerdir?  Birkan/İstanbul Cevap: Birkan Bey, Sasa Advansa dengeli bir bilançoya sahip. Geçen yıla baktığımızda şirket güzel bir büyüme gerçekleştirdi. Hissenin son bir yıllık getirisi ise yüzde 25.45 olarak gözüküyor. En yüksek 2.44 seviyesini test etmiş. Sizin alım fiyatınız bir miktar yüksek gerçekleşmiş. Hisse geçen dönem yukarı hareketinden sonra teknik olarak düzeltme yaptı. Sizin alım zamanınız sanırım bu döneme denk geldi. Eğer bekleyebilirseniz orta vade için hissede kalmanızı öneririm.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder