Gelinim beni beğenmez oldu

01 Ekim 2017, Pazar 05:00
AA
Her pazar bu köşede sizinleyim. Arkadaşlarınızla, ailenizle problem yaşıyorsanız, hayattan zevk alamıyorsanız, bazı kişileri affedemiyor ya da unutamıyorsanız, öfkenize yenik düşüyorsanız bana yazın. Sorunlarla birlikte başa çıkalım.

SORU: Oğlumu, ailesini bildiğimiz bir kızla evlendirdim. Bir sene evleri yapılana kadar bizimle oturdular. Gelinim giyinmesini bile bilmiyordu. Besledim, giydirdim, evlerine yolladım. Şimdi evlerine izinle gidiyoruz. Nankör. Oğluma da söylüyorum, “Sen ona aldırma, istediğin zaman gel” diyor. Sağlığım bozuldu bu yüzden. Ne yapacağım? RUMUZ: GÜL

CEVAP: Gelininin yaptığı ne kadar yanlışsa, senin de onun için kullandığın ifadeler öyle. Kendini onun yerine koy. Bu kelimeler senin için söylenseydi ne hissederdin? Yaptıklarını onların mutluluğu için mi, yoksa övgü almak için mi yaptın? İlk adım, gelinini oğluna kötülemekten vazgeç. Bu ters teper ve onların da ilişkisini bozar. Ayrılmaları ise en çok seni mutsuz eder. Biraz uzak dur. İkinci adım, oyalanacağın bir meşgale bul. Üçüncü adım, gelininle bu konuyu baş başa konuşmalısın. Suçlamadan, aşağı görmeden, ezmeden.

EVLENMEDEN DOKUNDURTMUYOR

SORU: Kız arkadaşım 24, ben 32 yaşındayım. Artık çocuk değiliz. Ama küçük bir kız çocuğuyla birlikteyim sanki. Kavga edince ona hediye almadan asık suratı gülmüyor. Gönlünü almalıymışım. Hadi o tamam. “Tatile gidelim” diyorum, bu sefer de ayrı oda istiyor. Bir sürü kural... Bu zamanda tanımadan etmeden evlenmek olur mu? Ayrılmak da istemiyorum. Seviyorum. RUMUZ: LALE DEVRİ

CEVAP: Evlenmek için senin tatil sınavından mı geçmesi gerekiyor? Zaman farklı diye doğrularımızdan mı şaşalım? Madem seviyorsun, evlenirsin. Eşin olarak görmek isteyeceğin kriterlere uyuyor mu, çocuklarının annesi olmak için uygun biri mi? Bunlara bak. Diğer malum konuya odaklanırsan sonu gelmez ilişkilerle hayatını geçirirsin.

ADAMIN DERDİ SADECE CİNSELLİK

SORU: İki ay önce tanıdım. Şeytana uydum birlikte oldum. Sonra devam etmedim. Arada telefonla konuştuk. Maddi sıkıntılarım olduğunu biliyor. Önce, “Biz arkadaşız, bırak yardım edeyim” dedi. Kabul etmedim. İyi ki etmemişim. Ertesi gün, “Sana kahvaltıya geleyim, bu konuyu konuşalım” dedi. Yine “Olmaz” dedim. Bu kadar iğrenç bir adamla olduğum için kendimi affedemiyorum. Adamın derdi sadece cinsellik. Nasıl yaptım bu hatayı? RUMUZ: AFFEDEMİYORUM

CEVAP: Atalarımızın çok güzel bir cümlesi var: ”Bir musibet bin nasihatten iyidir.” Geçmişi geri getiremiyorsun. Bir kez daha aynı hatayı yapmazsan dersini almışsın demektir. İster ek iş bul, ister ailenden iste ama sakın bu kişiden para isteme. İletişimi kes. Ya telefon numaranı değiştir ya da engelle. Ailenden biri ya da yakın bir arkadaşın seninle kalsın. Bu dönemde maddi durumunu düzeltmeye odaklan. Böyle boş kişilerle zaman kaybetme. Her sabah “Hatamı anladım. Tövbemi ettim” deyip güne başla. Yaptığın yemekle her ay bir fakirin karnını doyur. Dediklerimi yap ve kendine de merhametsiz davranma.

'EVLİ BİRİYLE OLAMAM' DİYOR

SORU: Evli bir erkeğim. İkinci evliliğim, iki çocuğum var. Bir süre önce tanıdığım bir kadından çok hoşlandım. Keşke diğerleri olmasaydı, bir tek onu tanısaydım dediğim çok oldu. İyi arkadaş olduk. Tanıdıkça aslında onun gibi biriyle hayatımı geçirmek istediğimi fark ettim. O da bana karşı boş değil, biliyorum. Bakışlarından hissediyorum. Ama evli biriyle olmayacağı tavrını çok net koydu. Hayatında kimse yok. En son, “Senin gibi biri çıkmıyor ki evleneyim” dedi. Hem üzüldüm hem sevindim. Görüşmekle ona kötülük mü yapıyorum? Bunları konuşabileceğim kimse yok. Lütfen yardım edin. RUMUZ: VİCDAN

CEVAP: “Evliyken başkasından hoşlanamazsın” demek doğru olmaz. Bu tür ilişkilerin kimseye fayda getirmeyeceği konusu ise çok doğru. Önce evliliğini düzeltmek için elinden geleni yap. Her çözümü dene. Bu sırada da hayatına başka birini almayacaksın. Çok şükür ki büyük bir yanlışta değilsiniz. İkiniz için de en doğrusu görüşmemek. Sen hayatında olduğun sürece karşı taraf diğer ilişkilere kapalı olacaktır. Öte yandan bu şartlar altında seninle de olamaz. Yazık olur kıza. İkiniz için ne kadar zor olsa da, gerçekten ona değer veriyorsan, bu şekilde düşünmelisin. Bazı konuları netleştirmeden ona ümit vermen doğru olmaz. Kararını vermeli, hareketlerinin, sözlerinin sorumluluğunu alarak hareket etmelisin.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.