Görünce dilim tutuluyor

27 Ocak 2018, Cumartesi 05:00
AA
Her cumartesi bu köşede sizinleyim. Arkadaşlarınızla, ailenizle problem yaşıyorsanız, hayattan zevk alamıyorsanız, bazı kişileri affedemiyor ya da unutamıyorsanız, öfkenize yenik düşüyorsanız bana yazın. Sorunlarla birlikte başa çıkalım.

SORU: Benden 12 yaş küçük bir kadına aşık oldum. 60 yaşındayım. Daha önce iki evlilik yaptım. Üç çocuğum var. Hiçbir kadından bu kadar etkilenmedim. Duygularımı ifade edemiyorum. Dilim tutuluyor sanki. Ondan hoşlandığımı biliyor. İltifat edeyim derken saçmalıyorum. O da güzel sözler bekliyor belli ki. Ama tam ne istediğini ben de anlayamıyorum. İyi arkadaşız. Bir senedir tanıyorum. Yemeğe sinemaya gidiyoruz. Erkek arkadaşı olmadığını da biliyorum. Daha açık davranırsam onu kaybetmekten korkuyorum. Ya benim duygularımı paylaşmıyorsa? RUMUZSUZ

CEVAP: Dilinin tutulmasını geçirmen lazım. Tabii gerçekten sonuç almak istiyorsan. Güzel sözlerden çok ne hissettiğini söyle. Doğal ol. Ya uzaktan bakarak sevmeye devam edeceksin ya da ona kavuşacaksın. Hangisi daha ağır basıyor? Seçim senin. Olumsuz bir cevap verdiğini düşün. Yani en kötü ihtimali... Ama şunu da unutma, en kötü ihtimal bile belirsizlikten iyidir. Zaman kimseyi beklemiyor.

DERT ORTAĞIMDI SEVGİLİM OLDU

SORU: Yıllardır dost olarak gördüğüm erkek arkadaşım bir anda sevgilim oldu. Eski sevgililerimizi birbirimize anlatırken nasıl bu noktaya geldik bilmiyorum. Ona karşı bir istek ve arzu da duymadım üstelik. Kısa bir süre önce evine gittiğimde saat geç oldu diye dönmedim. Bunu daha önce de yapmıştım. Kardeş gibi gördüğümüz için birbirimizi farklı bir şey aklımıza gelmedi. Ama ne olduysa, o akşam yakınlaştık. O günden sonra benim iş seyahatim nedeniyle bir araya gelmedik. Şimdi nasıl ve ne gözle bakacağım? Onun da sanırım aklı karışık. RUMUZ: ESKİ DOST YENİ SEVGİLİ

CEVAP: Kadın ve erkek dostluğunda ince bir çizgi var. Bu sınırı aştıysan eskisi gibi olmak zor. Demek ki zaman kalplerinizi bir araya getirecek temeli de kurmuş. Buna o gözle bakabilirsin. İlk seçenek bu olabilir. Ya da arzularınız nedeniyle dostluk sınırını geçmiş olabilirsiniz. O zaman düşünmek lazım. Kısa bir ara verip ikiniz de kendi duygularınızı gözlemleyin. Boşuna büyüklerimiz dememiş “Ateşle barut bir araya gelmez” diye. Dostluğu temele oturtup sevgi bağını geliştiren güzel bir ilişki yaşayabilirsiniz. Ara verip nasıl bir yol izleyeceğinize karar verin.

KIZ KARDEŞİ AYRI ANNESİ AYRI BELA

SORU: Kocamı seviyorum. Ama ailesini hiç sevemedim, sürekli bir sorunları çıkıyor. Hastalıkları bitmiyor. Eşim babasını üç yıl önce kaybetti. Annesi ile kız kardeşi birlikte kalıyor. Bize yakın oturuyorlar. Kız kardeşi nişanlandı biz koştuk her işine. Annesi hastalanınca bana kalıyor bakmak. Çok bunaldım. Kocam da “İdare et” diyor. Bilerek yapıyorlar biliyorum, bizi ayırmak istiyorlar. Kısa bir süre annemin yanına mı gitsem diye düşünüyorum. RUMUZ: SARMAŞIK

CEVAP: Evlilik sadece iyi günlerde birlikte olmak değil ki. Seni de anlıyorum, belli ki bunalmışsın. Ama kocan onlara sırt çevirse, öyle biri ile evli olmak ister misin? Yani annesine hastalanınca bakmayan, kız kardeşini yalnız bırakan... Unutma, ailesini o şekilde bırakan yarın öbür gün karısını da bırakır. Kafanda kuracağına bunaldığın zamanlar ne yapabilirsin ona bak. Belki kocanla birlikte zaman geçirirsin, birlikte sinemaya gidebilirsiniz. Ya da ikinizin de yapmaktan hoşlandığı bir aktivite bulabilirsiniz. Tatlı dil, güleryüz senin sağlığının sadakası. Bunu da unutma.

ROL MÜ GERÇEK Mİ ANLAMADIM

SORU: Erkek arkadaşım çok ilgili. Tatlı dilli. Sevecen. Buraya kadar çok güzel. Her kadının birlikte olmak isteyebileceği türden. Ama bazen bu kadar anlayışlı olamaz diyorum. Sonunda kesin bir şey çıkar diye bekliyorum. Bugüne kadar hep böyle oldu. Maddi durumum iyi. Nedense birlikte olduğum erkeklerinki hep benden daha aşağı oldu. Ailem zengin değil ama iyi kazanıyorum. Evim, arabam var. Erkek arkadaşımın yok. Acaba böyle olduğu için mi bu kadar iyi diye düşünmüyor değilim. Nasıl anlayacağım bunu? RUMUZ: KIRMIZILI KADIN

CEVAP: Ne istiyorsun? Sorun çıkarsaydı paranın peşinde değil miydi? Sorun çıkarmayınca paranın peşinde mi oluyor? Buna mı inanıyorsun? Madem güvenmiyorsun niye birlikte oluyorsun. Önce tanı. Arkadaş ol. Sevgili olma. “Erkek arkadaşım, sevgilim” diyorsan o söylediğin kelimeye hakkını ver ve saygı duy. Ya da kendini sevilmeye layık mı görmüyorsun? Bu soruların cevaplarını bir düşün bakalım.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.