Kimi seversem seveyim yalnız hissediyorum

03 Haziran 2018, Pazar 05:01
AA

Her pazar bu köşede sizinleyim. Arkadaşlarınızla, ailenizle problem yaşıyorsanız, hayattan zevk alamıyorsanız, bazı kişileri affedemiyor ya da unutamıyorsanız, öfkenize yenik düşüyorsanız bana yazın. Sorunlarla birlikte başa çıkalım.

SORU: Seviyorum, seviliyorum ama yalnızlığım geçmiyor. Altı aydır birlikte zaman geçirmekten mutlu olduğum bir erkek arkadaşım var. Onun yanında bile bazen kendimi yalnız hissediyorum. Acaba aşık mı değilim? Ne yapmalıyım? RUMUZ: YALNIZLIK ÖMÜR BOYU

CEVAP: Şu an gerçekten mutluysan anın tadını çıkar. Sorgulama. Herkes kendini zaman zaman yalnız hisseder. Hayatına girecek kişi yalnızlığını bitirmeye gelmedi ya da yaralarını sarmaya... Bunu unutma. Var olan mutluluğunu, huzurunu artırmaya geldi. Yalnız hissetmek niye seni bu kadar üzüyor? Daha önce sana bu duyguyu kim hissettirdi? Belki de sorunun cevabı geçmişte unutmak istediğin ama unutamadığın, affedemediğin bir acında yatıyor?

TATİLLERDE HEP TEK BAŞIMAYIM

SORU: Sevdiğim, anlaştığım, hayat arkadaşı olarak gördüğüm bir erkek var. Ama tatillerde, özel günlerde hep yalnızım. Çünkü önceki evliliğinden çocuğu var ve onu görmeye gidiyor. Bu hiç değişmeyecek. Öyle söyledi. Hayatımda biri varken, herkes sevgilisiyle bayramını geçirirken ben yalnızım. Ayrılmayı düşünüyorum. Lütfen yardım edin. RUMUZ: MURAD

CEVAP: Bayramlarda birlikte olamıyorsun diye sevdiğin erkekten ayrılmayı mı düşünüyorsun? Böyle zamanlarda yalnız hissetmeni anlayabiliyorum. Ama ayrılığı düşünmen biraz ağır değil mi? Şartları bu. Diğer zamanlarda mutlu musun? Yılda birkaç gün olan bu dönemler daha mı önemli? Belki de içine attığın kendine bile itiraf etmekte zorlandığın bir durum var? Bunu ortaya çıkarman lazım. İlişkinde gerçekten yolunda gitmeyen ne?

SÜREKLİ İŞ KONUŞUNCA BAŞKASINA İLGİ DUYDUM

SORU: Erkek arkadaşımla sekiz aydır birlikteyiz. Son zamanlarda sürekli iş konuşmaya başladı. Hep yorgun olduğunu duymaktan bıktım. Çok yoğun çalışıyor. Ben de öyle. Yorgunluğum onun yanında geçiyordu ama artık geçmiyor. Bütün enerjimi emiyor. Aylardır peşimde koşan, ilgili biri vardı. Sonunda yemeğe çıkma teklifini kabul ettim. Ne olacak sonu bilmiyorum. RUMUZ: UMUT

CEVAP: Gönlünün kayması sana gösterdiği ilgiye olmasın sakın. Öyle ise, sana ilgi gösterenlere hep “Evet” mi diyeceksin? Ya aşk, sevgi, saygı ve güven? O yemeğe gidersen dönüşlü olmayan yola girmiş olursun bilesin. Sen öylesin diye onun da öyle olması gerekmiyor. Ya kocan olsaydı? Yine ilgi gösteren başka bir erkekle yemeğe mi gidecektin? Belki sürekli işten bahsettiğinin farkında değildir. Bu konuda görüşünü kibarca söylesen. “Canım ikimiz de yoğun çalışıyoruz. Akşam iş konuşmak yerine başka konulardan konuşsak. Belki kafamız dağılır, daha iyi gelir. Bunu denemek istiyorum. Sen de benim için yapar mısın?” desen mesela. Bu şekilde konuştukça ne gönlün ne de gözün başkasına kayar.

EŞİMİN OYUNUNA GELDİM

SORU: 15 yıllık evliyim. Bir çocuğumuz var. Bir gün şeytan dürttü, karımın telefonunu karıştırdım. Kayınvalidem mesajlarında, “Daha çok para iste. Evleri üstüne yaptır” deyip bir avukatın telefonunu veriyordu. Yıkıldım. Evi terk edip boşanmayı düşünüyorum. RUMUZ: VİCDANSIZLAR

CEVAP: Kırgınlık, hayal kırıklığı ve öfke bir arada iken sağlıklı karar vermen zor. Er geç bildiklerini paylaşman ve yüzleşmen gerekecek. Ancak bunun için sakinleşmen lazım. Karşı tarafı dinlemeden karar verme derim. Bu olay olmasaydı nasıl bir evliliğin vardı? Neleri paylaşıyordunuz? Genelinde mutlu ve huzurlu muydun? Çocuğun için de bu muhasebeyi çok dikkatli yapmalısın.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.