Paranın gündemi yoğun

25 Temmuz 2011, Pazartesi 05:00
AA

Borsaya Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch tarafından yapılan açıklamalar sonrası sert satışlar geldi.

GEÇTİĞİMİZ HAFTA NE OLDU?

-İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda endeks yoğun satışlarla karşılaştı. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in yüksek cari açığın yarattığı belirsizlik nedeniyle, Türkiye’nin kırılganlığının sürdüğünü açıklaması düşüşün en önemli nedeni oldu. Avrupa’daki borç krizinin yayılmasını önlemek için hazırlanan kurtarma paketi küresel piyasalarca olumlu karşılandı. Ancak endeks, Amerika ve Avrupa borsalarındaki yükselişe tepki vermedi. Bu gelişmelerle endeks, haftalık bazda yüzde 4.5 kayıpla 59 bin 802 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

[[HAFTAYA]]

Para piyasalarında yurtiçinde Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı izlendi. Banka faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Yılın son çeyreğine doğru cari dengede iyileşme olacağını vurguladı. Geçen haftaki yazımda da belirttiğim gibi altında yükseliş sürdü. Yurtdışında ise kabul edilen kurtarma paketi sonrası euro yükselişe geçti. Bono piyasası: Gösterge olan 20 Şubat 2013 vadeli tahvilde faizler, yüzde 8.68 seviyesinden kapanış yaptı. Döviz piyasası: Döviz açıklamalar sonrası yükselişe geçti. Dolar cuma günü 1.6960 TL, euro 2.4300 TL’den kapandı.

Piyasalar ayın son haftasına girilirken hem yurtiçinde hem de yurtdışında açıklanacak önemli verileri izleyecek

GELECEK HAFTA NE OLACAK?

Piyasalar önemli verilerin açıklanacağı çok yoğun bir haftaya giriyor. Yurtiçinde geçen hafta bozulan moraller olumlu veri akışı olduğu takdirde düzelebilir. Veri akışına göre dalgalı seansların olması muhtemel gözüküyor. Bu hafta sanayi güven endeksi, enflasyon raporu endeksin yönünde etkili olacak verilerin başında geliyor. Yurtdışında ise Amerika’da tüketici güven endeksi, yeni konut satışları, haftalık işsizlik başvuruları ve büyüme verileri dikkatle izlenecek. Altın fiyatları dünya para sistemine güvensizlik sürdüğü sürece yükselişe devam edecek.

Para piyasalarında Avrupa’da borç krizine yönelik kurtarma paketinin yarattığı olumlu hava euro’da yükselişi destekliyor. Pakette Yunanistan için kredilerin faiz ve vadesinde sağlanan iyileşmenin daha önce kurtarılan İrlanda ve Portekiz için de geçerli olması olumlu . Bono piyasası: 20 Şubat 2013 vadeli gösterge tahvilde faizler, yüzde 8.60-8.65 aralığında hareket gerçekleştirebilir. Döviz piyasası: Dolarda bir miktar daha yükseliş olabilir. Sonrasında kâr satışları gelme olasılığı yüksek. Direnç 1.7000 TL, destek 1.6950 TL seviyelerinde.

BORSADA NELER OLUYOR? SİZ SORUN BİZ YANITLAYALIM

Prim üretim branşları önemli

Soru: Esra Hanım Aksigorta hissem var. Şirket prim üretimi rakamlarını açıkladı mı? Sinan ÜSTÜN/İstanbul Cevap: Sinan Bey, Aksigorta Mayıs ayında 92 milyon TL brüt prim üretimi gerçekleştirdiğini açıkladı. Buna göre; geçen yılın aynı ayına göre prim üretiminde yaklaşık yüzde 56 artış kaydedildi. Yılbaşından bu yana toplam prim üretimi 505 milyon TL’ye ulaştı. Toplam prim üretiminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 büyüme oldu. Ancak büyümenin neredeyse tamamı otomotivle ilgili kasko ve trafik branşlarından kaynaklanıyor. Kârlılığın daha yüksek olduğu branşlarda ise şirketin pazar payı kaybettiğini görüyoruz. Bu durumu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

SPK ve İMKB web siteleri

Soru: Esra Hanım ben bu borsa işinde yeniyim. Sermaye piyasasına yatırım yaptığımda o şirketin bilgilerini nereden takip etmemi tavsiye edersiniz? Ziya ÜNSAY/İstanbul Cevap: Ziya Bey, sermaye piyasasında yatırım yapanlar için borsa şirketlerinin mali tabloları, mali tablo dipnotları, özel durum açıklamaları, faaliyet raporları gibi bilgilere Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (www.kap.gov.tr) ulaşabilirsiniz. Ayrıca borsa endeksi ile piyasa verilerine İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın haftalık bülten, aylık bülten gibi çeşitli yayınlarından ve web sayfasından (www.imkb.gov.tr) takip edebilirsiniz. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) borsada işlem gören şirketlere web sitesi kurma ve başta mali tablo ve raporlar olmak üzere şirket ile ilgili yatırımcıların ihtiyaç duyacağı tüm bilgilere web sitesinde yer vermelerini zorunlu tutuyor. Yatırım yaptığınız şirketin web sitesine erişiminiz halinde şirket ile ilgili ihtiyaç duyduğunuz tüm güncel ve geçmiş bilgilere ulaşabilirsiniz.

İhracattaki hedefini yükseltti

Soru: Tofaş ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verir misiniz? Bu hissede vade için ne öngörüyorsunuz?  İhsan YALIN/İstanbul Cevap: İhsan Bey, Tofaş ile ilgili son açıklama Fiat Linea hakkında. Şirket üst düzey yetkilileri son iki aylık dönemde Linea’nın sınıfının en iyi satan aracı olduğunu açıkladı. Linea’yı bu segmentte Renault Clio takip ediyor. Bununla birlikte Linea’nın yeni 1.6 litrelik otomatik vites seçeneğinin ihracatta 8 bin-10 bin adetlik artış sağlaması bekleniyor. Tofaş, Fiat Linea ihracatını 10 bin adetten 20 bin adede çıkarmayı hedefliyor. Hissede bu sonuçların finansallarına yansıması göz önüne alındığında orta ve uzun vadede getiri potansiyelinin olduğunu düşünüyorum.

Finansal verileri düzelmeli

Soru: Tire Kutsan’nın ekonomik durumunu bildirebilir misiniz? Devamlı düşmesinin sebebi nedir? Şansel DURSUNOĞLU/İstanbul Cevap: Şansel Bey, Mondi Tire Kutsan’ın son bilançosunu incelediğimizde mali tablolar çok olumlu gözükmüyor. Şirket bu yılın ilk çeyrek bilançosunda zarar açıklarken finansal borçlarında ve maliyetlerinde bir miktar yükselme gerçekleşmiş. Buna karşılık faaliyet gelirlerinde ise düşüş söz konusu. Bir önceki dönem bilançosuna baktığımızda ise yine aynı tablo karşımıza çıkıyor. Temel analiz açısından finansal verilerin kötü olması hissenin performansını da olumsuz etkiliyor. Şirket açıklamalarını ve gelecek bilanço döneminde finansal durumunu takip etmenizi tavsiye ederim.

Orta vadede yükselişe devam

Soru: Esra Hanım, altın fiyatlarındaki bu yükselişin gelecek yıllardaki durumu hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyim? Altın yatırımcıları şimdi bozdurmalı mı? Ercan ERDAL/İSTANBUL Cevap: Ercan Bey, altın fiyatlarının dünya para sistemine olan güvensizlik devam ettiği sürece yüksek seyrini koruyacağını düşünüyorum. Bana göre bu yükseliş ilk etapta arada düzeltme haraketleriyle birlikte yıl sonuna kadar devam edecek. Yurtdışına baktığımızda Amerikan Merkez Bankası Fed, gevşek para politikasını sürdürüyor. Bankanın bu politikasını, yüzde 9.1 oranına ulaşan işsizlik yüzde 8.5 seviyesine gerilemeden değiştirmesi beklenmiyor. Yani faizlerin kısa vadede artması zor gözüküyor. Bu nedenle altının ons (31.1 gram) fiyatının, yıl sonunda 1.690 dolara ulaşması mümkün görünüyor. Türkiye’de altın fiyatlarının seyrine gelince Türk lirasının yabancı para birimleri karşısında değeri ve yurtdışı altın fiyatlarına bağlı seyri devam edecek. Küresel piyasalardaki gelişmelerle birlikte hareketleri izlemek gerekli. Bununla birlikte eğer hedeflediğiniz kâra ulaştıysanız satış yapabilirsiniz. Bu tür yatırım araçlarında rüzgarın terse dönmesi çok ani gerçekleşir.

İşlem hacmiyle birlikte izleyin

Soru: Esra Hanım Alyağ hissem var. Hisse ile ilgili düşüncenizi öğrenebilir miyim? Takip ettiğim kadarıyla 1.06 seviyesinde bir direnci var. Burayı geçebilir mi?  Ersin HOZER/İstanbul Cevap: Ersin Bey, Alyağ’da temel açıdan finansal tablolorında bir miktar iyileşme gerçekleşmesi önemli. Şirket hissesi yıl içinde en yüksek 1.39, en düşük 0.92 seviyelerini test etmiş. Hissenin son 52 haftalık getirisine baktığımızda ise yüzde 27.48 kayıp gözüküyor. Kısa vade için ilk direnç olan 1.10 seviyesini geçmesi zor. İşlem hacmi de yetersiz. Orta ve uzun vade için bilançosu ve işlem hacmiyle birlikte takip etmenizi tavsiye ederim.

Sıradaki haber yükleniyor...