Piyasanın gözü cari açıkta

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Borsa, faiz ve dövizin yönünde yurtiçinde Haziran enflasyonu, yurtdışında ise Amerika verileri etkili oldu

GEÇTİĞİMİZ HAFTA NE OLDU?

* Borsada yurtiçinde Haziran enflasyon verileri ve genel seçimler sonrası Meclis’te yemin konusunda ortaya çıkan krizle ilgili gelişmeler izlendi. Enflasyonun beklentilerin altında kalması, endekse küçük çaplı alımları getirdi. Meclis’teki krizin aşılması için çalışmalara hız verilmeye başlanması ise piyasalarca  olumlu karşılandı. Amerika’da iyi gelen özel sektör istihdam verileri dış borsalara paralel endekste de alımları hızlandırdı. Cuma günü ise Amerika’da kötü gelen tarım dışı istihdam verisi  borsalara sert satışları getirdi. Endeks bu gelişmelerle haftayı 63 bin 596 kapattı.

[[HAFTAYA]]

* Para piyasalarında enflasyon verisi ve yurtdışında Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edildi. Banka, gösterge faizi beklentiler dahilinde 25 baz puan artırdı. Aylık enflasyondaki düşüş ve Merkez Bankası’nın ekonomik görünümle ilgili değerlendirmeleriyle birlikte tahvil ve bono piyasası olumlu bir hafta geçirdi.
Bono piyasası: Gösterge olan 20 Şubat 2013 vadeli tahvilde faizler yüzde 8.92 seviyesinden kapattı.
Döviz piyasası: Dolar Cuma günü 1.6295 TL, euro ise 2.3240 TL seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Piyasaların yönünde en önemli gündem maddesi bugün açıklanacak cari açık verisi olarak bulunuyor

GELECEK HAFTA NE OLACAK?

* Piyasalar bugün açıklanacak cari açık verisini takip edecek. Ekonomik gidişatın seyri açısından bu veri çok önemli. Türkiye açısından birinci sırada gündem maddesini oluşturduğu için yatırımcıların dikkatle izlemesinde fayda var. Yurtdışında ise Amerika’da ekonomideki yavaşlama ve büyümeye yönelik perakende satışlar ve sanayi üretim verileri takip edilecek. Cari açık verisinde olumlu bir gelişme olduğu takdirde endeksin tekrar 70 binli seviyelere doğru hareketlenmesi muhtemel. Olumsuz veri akışında ise endekste önemli destek 60 bin seviyesinde bulunuyor.

* Para piyasalarında da hem yurtiçi hem de yurtdışı ekonomik veriler takip edilecek.
Bono piyasası: Cari açık verisi öncesinde işlemler dar bir bantta gerçekleşecek. Gösterge olan 20 Şubat 2013 vadeli tahvilde faizler, yüzde 8.90-9.05 aralığında hareket edecek.  
Döviz piyasası: Avrupa ülkelerinde ekonomik sorunlar euro’ya değer kaybettirmeye devam ediyor. Doların seyrinde Amerika verileri önemli. Dolarda dirençler 1.6300 TL ve daha yukarıda 1.6350 TL, destekler ise 1.6250 TL ve altta 1.6200 TL seviyelerinde.


BORSADA NELER OLUYOR? SİZ SORUN BİZ YANITLAYALIM

Bu tavsiyelere aldanmayın

Soru:
Esra Hanım merhaba, Alarko Carrier (ALCAR) hisselerimi 40.40 seviyesinden almıştım. Kısa vadede iyi yükseliş yapacak diye duyarak aldım. Hisse 30.00 TL’den 100.00 TL olacak denmişti. Acaba ne yapmalıyım. Bana bilgi verebilir misiniz? Şimdiden çok teşekkürler Bircan GÜRCAN/İstanbul Cevap: Bircan Bey, öncelikle size tavsiyem herhangi bir somut dayanağı olmadan yükselecek, uçacak, ralli yapacak gibi sözlere inanıp hisse almamanız. Bu tür yapılan tavsiyelerle hareket eden yatırımcılar için sonuç hep hüsran olmuştur ve olacaktır. Borsa ve Sermaye Piyasası Kurulu yönetimleri son yıllarda aldıkları bir dizi karar ve yeni uygulamalarla piyasayı ilk borsa yıllarına göre çok daha sağlıklı bir yapıya kavuşturdular. Bu nedenle artık hisse alımları temel ve teknik analiz yöntemleri, piyasa koşulları, sektörel beklentilere göre yapılıyor. Arada bu sağlıklı düzeni bozmak isteyenler ise çok çabuk belirlenip gerekli cezaları alıyor. Alarco Carrier son kapanışa göre 38.20 seviyelerinden işlem görüyor. Hissenin son 52 haftalık getirisi yüzde 161.32. En yüksek 45.05 en düşük ise 14.02 seviyelerini test etmiş. Size tavsiyem hissenizi bilançosuyla, şirket açıklamaları ve işlem hacmiyle takip ve haraket etmeniz yönünde bulunuyor.

Olumlu beklentiler var

Soru: Bizim Toptan Satış hissem var. Şirketin yıl sonu hedefleri hakkında bilgi verir misiniz.  Cihan ALTAN/İstanbul Cevap: Cihan Bey, Bizim Toptan yılın ilk yarısında yüzde 21 büyümeyi hedefliyor. Perakende sektörü Ocak-Mayıs döneminde yüzde 8 büyümüştü. Şirket 2011’de 18-20 yeni mağaza açarak yıl sonunda 125 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Bizim Toptan’ın 2011 ciro tahmini ise 1.7 milyar TL olarak bulunuyor. Orta ve uzun vade için hisseleri işlem hacmiyle birlikte izleyin.

Maliyet ve getiri hedefi önemli

Soru: Esra Hanım, Banvit hissem var. Orta vade için yatırım yaptım. Ama satım zamanı konusunda kararsızım. Siz ne dersiniz? Şirketle ilgili son gelişmeleri de öğrenebilir miyim? Cem DİLEK/İstanbul Cevap: Cem Bey, Banvit ile ilgili son gelişme hisse satışı konusunda ön anlaşma imzalandığı şeklinde bulunuyor. Banvit Yönetim Kurulu Baskan Yardımcısı ve ana ortaklardan Valid Faruk Ebubekir’in 16 milyon adet hissesinin 4.80 TL’den toplam 78 milyon TL bedelle satılmasına ilişkin olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nden AABAR INVESTMENTS ile ön anlaşma imzalandı. Satışa ilişkin paylar Banvit’in toplam ödenmiş sermayesinin yüzde 16’sına ve halka açık payların yüzde 79’una denk geliyor. Satım zamanı konusuna gelince bu sizin maliyetiniz ve getiri hedefinize bağlı. Teknik analiz yöntemiyle bu iki kriteri baz alarak satım fiyatınızı belirleyebiliriz.


Güncel halini gazeteden izleyin

Soru: Sizin yazılarınızı POSTA Gazetesi’nin sanal internet üzerinden yayınlanan kısmında takip ediyorum. Fakat ‘İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda Dikkat Çeken Hisseler” adı altındaki teknik analizlerini yapıp tavsiye ettiğiniz hisseler bölümü bulunmuyor. Sizden ricam arşiv yaparak takip ettiğimden İnternet Gazetenize bu bahsettiğim kısmı da koyarsanız beni ve de sizi takip edenleri mutlu edersiniz. Sayit KALO/İstanbul Cevap: Sayit Bey, isteğinizi gerekli birimlere ilettim. POSTA İnternet gazetemize bir hafta öncesindeki yazı konuyor. Güncel takip etmeniz gereken durumlarda pazartesileri gazeteden takip edebilirsiniz. 

Gelişmelerle birlikte izleyin

Soru: Merhaba Esra Hanım. Ben borsada çok yeniyim. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile C gurubu Aslan hissesini bölünmeden önce aldım. Ve yaklaşık 5 aydır bu hissedeyim. Hisse maliyetim 58.85. Çeşitli forumlardan takip ettiğim kadarı ile hisse temmuz başlarında A grubuna geçeceği ve bu geçişle birlikte 150 seviyeleri görebileceği söyleniyor. Sizce kağıdın seyri nedir? Önümüzdeki aylar neler getirir? Fatih YAVUZ/İSTANBUL Cevap: Fatih Bey, Aslan Çimento bölgesel konumu ve finansal verileri itibariyle orta ve uzun vade için çimento sektöründe potansiyel görünen hisseler arasında yer alıyor. Ancak hissenin sığ tahtası olduğunu hatırlatmakta fayda var. Maliyetinize göre son kapanış fiyatı gözönüne aldığımızda kârlı durumdasınız. Ancak lütfen söylenti ile alım satım kararı vermeyin. Maliyetinize göre bir getiri hedefleyin ve ona göre satım yapın. Şunu unutmayın hiç bir zaman ne en üst fiyattan satabilir ne de en alt yani taban fiyattan alım yapabilirsiniz. Önemli olan belirlediğiniz getiri hedefine ulaşmak olmalı. Getiri hedefinizi belirlerken de diğer yatırım araçlarının getirilerine bakarak bir üst seviye belirleyebilirsiniz. Kısa sürede çok fazla kazanmak mantığı
size kısa sürede çok da kaybettirebilir.

Anlaşma sağlanamadı

Soru: Esra Hanım Doğuş Otomotiv hissesi üç aydır takip ediyorum. Son gelişme ve sizin yorumunuzu istiyorum. Refik GENÇCAN/İstanbul
Cevap:
Refik Bey, Doğuş Otomotiv’de son gelişme Suzuki arasında anlaşma sağlanamadığı konusunda bulunuyor. Şirket, Suzuki Motor Corporation ile Suzuki Markalı ürünlerin Türkiye distribütörülüğü için başlanan görüşmeler, bir mutabakat sağlanamadığından sonlandırıldı. Suzuki’nin Türkiye’deki pazar payı düşük olduğundan haberin çok olumsuz etki yapmayacağını düşünüyorum.

 

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder