Sevgilimin anlattıklarından sıkılıyorum

13 Ocak 2018, Cumartesi 05:00
AA
Her cumartesi bu köşede sizinleyim. Arkadaşlarınızla, ailenizle problem yaşıyorsanız, hayattan zevk alamıyorsanız, bazı kişileri affedemiyor ya da unutamıyorsanız, öfkenize yenik düşüyorsanız bana yazın. Sorunlarla birlikte başa çıkalım.

SORU: Erkek arkadaşımı seviyorum. Mutluyum. Ama o değil. “Ne zaman bir şey anlatsam dinlemiyorsun. Gözlerini kaçırıyorsun” diyor. Bazen sıkılıyorum anlattıklarından. Farkında olmadan dalıyorum. Bu durum git gide sorun olmaya başladı. Ben de buluştuğumuz zamanlarda stres olmaya başladım. Lütfen yardım edin. RUMUZ: BAYAN STRES

CEVAP: Gözlerinin etrafta gezinmesine izin vermemek senin elinde. Birlikte bir hayatı paylaşacaksan onun paylaşmak istediklerini dinlemeyi öğrenmelisin. Anlattıklarının sıkıcı olmasını düşünmek yerine, “Sevgilimin bunda ilgisini çeken ne” diye merak edip araştırman daha yerinde olur. Ya da ona “Bu konulara uzağım. Biraz daha açıklayıcı bilgiler verir misin?” diyebilirsin. Göz teması kurmaya da özen göster.

Hâlâ ne istediğimi bilmiyorum

SORU: Üniversite son sınıf öğrencisiyim. Çevremin zoruyla girdiğim bölümden hiç memnun değilim. Üstelik özel üniversite. Girdiğim işten de memnun olmayacağım bu durumda. Yapmak istediğimi bilmediğim için aileme karşı çıkamadım. Ya zengin bir erkek bulup evleneceğim. Çünkü şu an bana zevk veren tek şey gezmek. Ya da bu saçma sapan hayatım devam edecek. Son bir çare size yazayım dedim.RUMUZ: İSYANKAR GENÇLİK

CEVAP: Zengin koca bulunca hayatına renk mi gelecek sanıyorsun? Dikkat et de siyaha bürünmesin hayatın. Eğer gökkuşağı olsun istiyorsan önce kendini düzelt. Madem gezmekten zevk alıyorsun o tür işlere bak. Mesela rehberlik ya da özel turlar düzenleyen firmalara... Ya da dünyanın gizemli yerlerine götüren şirketlerle görüş. Buralarda çalışabilmek için yeterli koşulları nasıl sağlayabilirsin buna bak. Yeter ki kendine doğru bir adım at.

KADERİM Mİ NEFSİM Mİ?

SORU: Harika bir kadın çıktı karşıma. Evliyim. Karımı da seviyorum. Bir de çocuğumuz var. Ayrılacak durumda değilim. Nasıl oldu anlamadım. Ne o beni baştan çıkarıcı bir hareket yaptı ne de benim öyle bir davranışım oldu. Kader bizi bir araya getirdi. Karşı koymaya da çalıştık. Yapamadık. Onun için üzülüyorum. Böyle bir kaderi hak etmiyor. Ayrılmayı hiç istemiyorum. Kimselerle paylaşamıyorum bu durumu. Lütfen yardım edin. RUMUZ: BİR SEVGİ BİR AŞK

CEVAP: Evli olmak başka birine farklı duygular hissetmene engel olamaz. Ama bu duyguyu devam ettirmeyecek tedbirleri almanı sağlar. Böyle duygular hissettiğin anda görüşmeyi kesmen gerekiyordu. Aksini yaptığın zaman senin örneğinde olduğu gibi ateşle oynuyorsun. Yuvanı tehlikeye atıyorsun. Bu ilişkilerin geçici bir süre iyi hissettirmesinin ardından yalancı baharın sona erdiği günler gelecek. O yüzden yol yakınken vedalaşmanın yollarını belirle. Ayrılık sürecinde özellikle çocuğunla vakit geçirmeni tavsiye ederim.

Terk etmesin diye işimden ayrıldım

SORU: Erkek arkadaşım çok kıskanç. İşim gereği sık seyahat ediyordum. “Ayrıl ben sana iş bulurum. Bulana kadar da destek olurum. Yoksa bu şekilde devam edemeyiz” deyince, işten ayrıldım. Şimdi pişmanım. Maddi olarak destek oluyor. Ama ona bağımlı hale geldim. Lütfen bir yol gösterin. RUMUZ: KURBAN

CEVAP: Belki de istediği buydu. Hayatına bu şekilde müdahale ettirmen sağlıklı değil. Kontrol sende olmalı. Üstelik sadece erkek arkadaş. Resmi bir durum olsa üzerinde düşünülüp karar verilir. Böyle bir durumda bile senin kararın önemli. Sevgilimi kaybetmeyeyim diye birey olmaktan çıkma. Hemen kendine bir iş bul. Maddi destek almayı da kes. Yoksa çok üzülürsün.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.