Üç kez gördüğüm adama deli gibi aşık oldum

08 Ağustos 2015, Cumartesi 05:00
AA

SORU: İnsan yalnızlığa aşık bir varlıktır. Ama gerçekten yalnız kaldığında yalnızlığa düşman olur. Ben ise yalnızlığa aşık olduğum kadar bir adama da aşık oldum. Siz sadece üç defa gördüğünüz bir adamın çocukluğundan beri her şeyini araştırıp beyin taslağınıza kaydettiniz mi?

Herkese sırt çevirirken yanınızda sadece onun olmasını isteyip onun sizden haberi bile olmamasının hüznünü yaşadınız mı? Çoğu defa cesaret patlaması yaşayarak söylemeye yeltendim.

Fakat hangi sıfatla, kim olarak söyleyeceğimi bir türlü kabullenemedim. Hep karşılaşma tesadüfleri yaratmaya çalışıp bir türlü karşılaşamadığım ve onda kendimi hissettiğim bu adama karşı hâlâ bir şey söylemeyip içimde kocaman kıvılcımlar oluşturmaya devam mı etmeliyim? RUMUZ: AŞK

CEVAP: İlk görüşte aşka inananlardanım. Böyle bir duyguya sahipsen karşındakine belli etmelisin. Tabii adamın hayatında biri varsa, evliyse durum değişir.

Aşkta hüzün de olur coşku da. Ama senin bu tavrını anlamış değilim. Neyi bekliyorsun? Zaman kimseyi beklemiyor. Çocukluğuna kadar araştırdığın biriyle karşılaşma fırsatı yaratamamam ilginç.

Belli ki reddedilme korkun var. Ama bunu göze almalısın. Hayat böyle geçmez. Belki karşılık verir sana. Verirse aşkını yaşarsın. Vermezse de dünyanın sonu değil. Saplantı yapma.

Şu an sadece kafanda yarattığın birine aşık olduğunu da unutma.

Güvendiğim herkes beni aldattı

SORU: 40 yaşında, bekar bir kadınım. Başımdan iki evlilik geçti. Güven sorunum var. Kimseye güvenemiyorum. “Seni koruyacağım” diyenler de en çok aldatanlar. Nasıl anlayacağım kötü, yalancı insanları? Lütfen bir yol gösterin. RUMUZ: ELMAS

CEVAP: Güveneceğin iki şey var: Önce Allah, sonra kendin. Hislerine güven. Herkese sırrını verme. Kimsenin korumasına ihtiyacın yok ki. Bu acizlik niye? Çocuk musun sen? İnan. Sadece inan. Allah seni korur. Sen doğru isen, yalancı insanları hissedersin. Bazen içine doğar, bazen o kişiyle ilgili sorular kafanı kurcalar, bazen de yalanı senin karşına çıkar. Hafiyelik yapma ama hayatına giren insanlar hakkında bilgi edin. Arkadaşları kim, bak. Sosyal ortamlarda hareketlerini izle.

Evleneceğim kızdan şüpheleniyorum

SORU: 24 yaşındayım. Kafamdaki düşünceler beni çıldırtacak. 7 aydır düzenli bir ilişkideyim, evlilik düşünüyoruz. Ama kız arkadaşımın ailevi sorunları var. Bana pek zaman ayıramıyor.

Hatta ben iletişime geçmezsem o tenezzül etmiyor. Asıl sorun şu; ne kadar güvenmek istesem de güvenemiyorum. Sürekli beni aldattığını düşünüyorum. Ama onu da çok seviyorum. Bana bir öneri sunar mısınız? RUMUZ: ŞÜPHE

CEVAP: Evlilik düşündüğün birine güvenememen düşündürücü. Bu kararını gözden geçir. Evlilik olumsuz düşüncelerle başlamamalı. Belli ki aranızda iletişim sorunu var.

Kız arkadaşını karşına al ve uygun bir dille konuş. Suçlayıcı cümleler kullanma. Duygularını ve düşüncelerini anlat. Bu şekilde evliliğin zor olacağını belirt. Bakalım neler söyleyecek.

Düşüncelerini karşındakine iletmediğin sürece olayları nasıl algılıyorsan öyle senaryolar üretirsin. Sonra da senaryonu gerçek sanırsın. Belki de durum çok masumdur. Önyargılı olma.

Bensiz tatile giden sevgilimi terkettim

SORU: Bir yıldır peşimde olan biri vardı. Yakışıklı, işi ve bir düzeni olsa da galiba sosyetik biri olduğu için uzak durdum. Ama ondan hoşlanmıştım. Geçen aylarda telefonla konuşup tekrar bir araya geldik.

Bu sefer ona cevabım ‘evet’ oldu. O da tatile gitmeyi teklif etti. Yolculuğa birkaç gün kala ameliyat olmam gerektiğini öğrendim. “Konuşuruz” dedi ve iki gün aramadı.

Ben de onunla kaybedecek zamanım olmadığını yazdım ve ayrıldım. O tatiline gitti. Fotoğraflarını gördüm. Bir hafta sonra aradı ve özür diledi. Bir şans daha vereyim mi? RUMUZ: KARA KEDİ

CEVAP: Kalbinin sesini dinle, derim. Zaten geçen sene onun sesini dinleyip uzak durmuşsun. Belli ki yalnız kaldın. Hoşlandığın için de kalbinin değil, nefsinin sesini dinledin. Sonuç ortada.

Yeni bir başlangıç yapıyorsunuz ve sevgilin zor anında seni yalnız bırakıyor. Tatile gidiyor. Hiç aramıyor. Bu adamdan sevgili olmaz. Değer vermediğini göstermiş.

Böyle birine ikinci şansı verirsen bir sonrakinde yaşadığın hayal kırıklığı daha büyük olur. Kalbinin sesini dinleyemiyorsan Allah’ın verdiği aklı kullan. Aklın yolu da ‘bu adamdan uzak dur’ diyor.

Seviyorum ama kavuşamıyorum

SORU: 12 yıllık eşimden ayrıldım. Birkaç ay önce bir hanımla karşılaştım. Onu çok uzun yıllar öncesinden tanıyorum. O da evlenip ayrılmış. Çok kötü bir evlilik geçirmiş.

6 yaşında, dünya güzeli bir kızı var. Birkaç defa buluştuk. Kızıyla da tanıştım. Ondan hoşlandım ve duygularımı açtım. Her şey güzel giderken birden kafası karıştı.

Kendisiyle ilgili problemleri olduğunu, çözemediği söyledi. Ona yardımcı olacağımı, sorunlarını beraber çözebileceğimizi söylediysem de olmadı. Sanırım beni istemiyor. “Hata yapmak istemiyorum” diyor. Ne yapacağım? RUMUZ: SARI LALE

CEVAP: Kötü deneyiminin etkisini taşıyor. Bu kadını seviyorsan ona zaman tanı. Seni istemese “Görüşmeye devam edelim” demezdi. Söylediklerini kişisel algılama. Gerekirse ona konunun uzmanı bir psikiyatra gidebileceğinizi teklif et. Belki bu dönemi atlatabilmesi için desteğe ihtiyacı vardır.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.