Azmin zaferi

AA

Öğrenci ve ailelerinin elleri yüreğinde beklediği LYS sonuçları geçen hafta açıklandı. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte hepimizi etkileyen bir başarı öyküsüne tanık olduk. 19 Mayıs tarihinde 5.9’luk depremin vurduğu Kütahya Simav’da sınavlara Kızılay tarafından panayır alanında oluşturulan ‘çadır dershane’de hazırlanan Gizem Çelik, LYS Türkiye birincileri arasında yer aldı. Artçı sarsıntılar arasında konsantrasyonunu kaybetmeden hedefine odaklanan Gizem’in elde ettiği başarıyı takdir etmemek mümkün değil. Gizem, başarısızlığını çeşitli bahanelerle maskeleyenlere iyi bir ders verdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği “Ben bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem. O işe neler mani olur diye düşünürüm. Engelleri ortadan kaldırdım mı iş kendi kendine yürür” sözünü çok severim.

[[HAFTAYA]]

Gizem de bu taktiği uygulayarak başarılı olmuştur. Başarı, son yılların en çok üzerinde konuşulan kavramıdır. Bu nedenle bilim adamları, uzmanlar, başarıyı elde etme konusuna kafa yorarlar. Bir yerde okumuştum; İnsanlar öğrenme konusundaki tavırlarına göre iki gruba ayrılıyorlarmış. Gönüllü öğrenenler ve zorunlu öğrenenler! Peki, siz hangi gruba giriyorsunuz. Tahmin edeceğiniz üzere, toplumum çoğunluğu zorunlu öğrenenlerden oluşuyor. Zorunlu öğrenenler, içten gelen istekle değil, dıştan zorlamayla bir şeyler öğreniyor. Aslına bakarsınız onlar öğrenmiyor, onlara öğretiliyor! Gönüllü öğrenenler ise, kendi merakını gidermek için öğreniyor.

Dıştan zorlamalı disiplin ile değil içten gelen merakla hareket ediyorlar. Öğrenmek, başarılı olmak doğumdan ölüme kadar devam eden bir süreç. Okul hayatı bitince hayat okulu başlıyor. Dünya çok hızlı değişiyor ve “öğrenilecekler” menüsü her geçen gün yenileniyor. Artık “hayat boyunca öğrenme” zorunluluğu var. Diplomaların son kullanma tarihi hızla kısalıyor. Tüm bunlar, öğrenmenin uğruna fazladan çaba harcanan bir iş olmaktan çıkarılıp, bir yaşam biçimine dönüştürülmesini gerektiriyor. Başarı olanlara baktığınızda ortak bir özellikleri olduğunu görürsünüz. Onlar nerede olurlarsa olsunlar, elindekilerle ey iyisini yaparlar. Başarı her zaman ilgi çeker. Bu nedenle Gizem’in çadırdan çıkardığı başarı öyküsünü çok sevdik. Dileğimiz Gizemlerin sayısının çoğalması…

Sıradaki haber yükleniyor...