Öğretmene yeni yıl müjdeleri

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uzun zamandır büyük beklenti içinde olan öğretmenlere müjdeli haber Milli Eğitim Bakanlığından geçen hafta yapılan açıklamayla geldi. Bakanlık, kendisine bağlı eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla 10 bin öğretmenin atanacağı bilgisini verdi. Atamalar kapsamında 29 Ocak-4 Şubat 2014 tarihleri arasında alanlar bazında başvurular alınacak ve yeni atamalar 6-7 Şubat 2014 tarihlerinde yapılacak.

[[HAFTAYA]]

MEB Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik’in açıklamasına göre Şubat ayında gerçekleşecek atamalarda özellikle altı branşta fazla alım gerçekleşecek. Bu branşlar; Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler, İngilizce ve Türkçe olacak. Öğretmenlere yeni yılın ikinci müjdeli haberi de YÖK’ten geldi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen eğitimi ile ilgili hazırladığı uzun vadeli strateji belgesi ve formasyon programına yapılan aday başvurularının incelendiğini biliyoruz. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı başkanlığında toplanan 2014 yılının İlk Genel Kurulu’ndan öğretmen adaylarını sevindirecek haber çıktı.


2013 Kasım ayında 20 bin olarak açıklanan pedagojik formasyon eğitimi sertifika programının kontenjanları 30 bine çıkarıldı. Kasım 2013’te 20 bin kontenjan ile açılması öngörülen pedagojik formasyon eğitimi sertifika programlarına başvuran 60 bin dolayında adayın kontenjan artırımına yönelik talepleri incelenerek, programları yürütecek fakültelerin ve eğitim bilimleri bölümlerinin öğretim elemanı ve sınıf kapasiteleri göz önüne alınarak, önceden ilan edilen 20 bin kontenjana ek olarak, 10 bin dolayında kontenjan artımıyla toplam kontenjanın 30 bin olmasına karar verildi. Bu Cuma günü sömestr tatili başlıyor. Öğrenciler ilk dönemi yoğun geçirdiler.

Özellikle merkezi sınava giren öğrencilerin heyecanlı bekleyişi düne kadar sürdü. Bazı öğrenciler sevindi, bazıları mutsuz oldu. Ancak Nisan ayında yapılacak ikinci sınav şanslarını iyi değerlendireceklerini umuyorum. İlk yarıyılı çok çalışarak geçiren öğrenciler sömestr tatilinde bol bol dinlensinler çünkü onları yoğun bir ikinci dönem bekliyor. Karnesinde kırık getirenler de bu tatili tekrar için değerlendirebilir. Herkese güzel bir sömestr tatili diliyorum.

Yazarlarımızdan

13 Mayıs 2021, Perşembe 10:20
13 Mayıs 2021, Perşembe 07:01
13 Mayıs 2021, Perşembe 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder