SBS dönemi kapandı

12 Haziran 2012, Salı 05:00
AA

2008 yılında üç yıl üst üste sınav öngören SBS, 1 milyon 98 bin öğrencinin katılımıyla son kez uygulandı. Aileler, öğrenciler uzun bir yaz tatilini fazlasıyla hak etti. Başarının tesadüf olmadığını inanıp düzenli çalışanlar, tekrar edenler sınavdan yüzleri gülerek çıktı. Sonuçları12 Temmuz günü açıklanacak olan sınavın yorumunu okul müdürlerimizden Filiz Peynircioğlu’ndan aldım.

Bilfen, öğrencileri dershaneye ihtiyaç duymadan sınavlara hazırlamaya özen gösteriyor. Çünkü öğrencileri destekleme programlarına alıyor. Hafta içi öğrenme stilleri odaklı çalışmaların yanı sıra Cumartesi günleri öğrenciler öğretmenleriyle bir araya gelerek takviye programlarına katılıyorlar. Bu çalışmanın faydasını sınav sonuçlarında görebiliyoruz. Biliyorsunuz artık dünya değişiyor.

[[HAFTAYA]]

Akademik başarı tek başına yeterli değil. Öğrencilerin akademik anlamda başarılı olabilmeleri için sosyal alanda da becerilerinin geliştirilmesi gerekiyor. İkisini bir arada götürebilen öğrenciler daha başarılı sonuçlar elde ediyor. Hepimizin bildiği gibi ilk defa 2008 yılında başlayan SBS bu yıl son kez uygulandı. OYP ile tercih yapacak öğrenciler için yüzde 40 değerinde, özel okul tercihi yapacak öğrenciler için ise tek etken olan 8. sınıf Seviye Belirleme Sınavının sonuç belgelerinde daha önceki yıllardan farklı olarak öğrencilerin sıralaması da yer alacak.

Bu yıl yapılan sınava paragraf sorularının damgasını vurduğunu gördük. Okuyan, yorum yapabilen öğrencilerin çözebileceği tarzda hazırlanan Türkçe soruları sıralamada belirleyici nitelikte olacak. Tüm derslerde bilginin yanında yorum yapabilme yeteneğini de ölçen nitelikte olan 2012 SBS’si kitap okumanın önemini bir kez daha vurguladı. Fen Bilgisi testinde 20 sorunun 11’inin deney sorusu olması laboratuvar çalışmalarına bir kez daha ne kadar önem verilmesi gerektiğini ortaya koydu. Üç yıl üst üste sınav stresi yaşayan öğrencilerin ve ailelerinin maratonu aslında sonuçların açıklanmasının ardından gelecek olan tercih döneminde başlayacak. En iyisi siz o tarihe kadar tatilinizi yapın, gezin, dinlenin.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.